Град Бяла Слатина е дестинацията ни в "Посоките на делника". Посреща ни с прави, чисти и озеленени улици, с красив нов фонтан на площада в центъра и за съжаление с малко хора.
Десет хиляди са жителите на града, в 14-те населени места от общината живеят 20 200 души.
Бяла Слатина става град през 1914 година с указ на цар Фердинанд.
Иво Цветков е кмет вече трети мандат. Избиран е от хората, защото му имат доверие. Самият той е завършил Академията на МВР и е работил 20 години като пожарникар. Смята, че работата му като огнеборец го е научила да взима бързо решения и да не се отказва от започнатото:
"Смятам, че вървим ръка за ръка с хората, нещата се получават. Всички искат по-добър живот и възможност за работа най-вече. Развити са тук социалните услуги, леката промишленост- шивашките предприятия, едно машиностроително... Тютюнопроизводство, земеделие, услугите са на преден план. 10 училища имаме, 5 детски заведения, работеща болница, общината инвестира в нея малко, но редовно...
Успяхме първия мандат да завършим водния цикъл на Бяла Слатина, това ни даде възможност да изградим водопроводи , сега 11 км ще се подмени водопровод в града и 6300 м канализация... Нашето задължение е да подобрим настилките на тротоарите... Най-голямата ми гордост е изграждането на Спортна зала със собствени средства... Спортната зала е с 200 места и от тази година активно се използва, тя излезе около 1 млн 400 хил лв...
Имаме готов проект за централната градска част... 1950 година е започнало изграждането на централната градска част, 1984 г е изградено новото читалище... Не попадаме в "Региони в растеж", затова поетапно работим... Тъй като населението ни има нужда от подкрепа, имаме Дом за стари хора, един от най-съвременните в България, Дневен център за младежи с увреждания, Център за обществена подкрепа, преходно жилище, асистентска подкрепа, приемна грижа и други социални дейности...
Подобрихме материалната база във всички училища в ПГ "Н.Й.Вапцаров" например имаме СТЕМ среда..."
Втората специалност на Иво Цветков е "ВиК", затова и не пропуска да се похвали, че Бяла Слатина е сред четирите общини, в които се изпълнява водният цикъл. Инвестицията за Бяла Слатина е 7 млн лв.
Основната цел на кмета за настоящия мандат - за града ще бъде готов проектът за централна градска част и ще започне изграждането на парково пространство около и зад болницата. В лечебното заведение са ремонтирани всички отделения, 170 човека е персоналът на болницата в 8 отделения...
В Бяла Слатина се опитват да решават проблемите, които възникват, а те са няколко, казва Иво Цветков:
"Проблем са ни основно пътищата, един третокласен път Бяла Слатина -Мездра, тук започна ремонт и от 1 година не се работи нищо, спряха финансирането, остана разкопано, проблем са ни и улиците по населените места... Общината предвижда да изтегли заем от 10 млн лева, за да се асфалтират част от улиците... Това е дълъг процес и беше стопиран..."
Основният двигател на културни събития за обществеността, работа с децата и запазване на фолклорните традиции се пада на НЧ "Развитие 1892" Бяла Слатина.
Посрещат ни в залата, където е подредена етнографска сбирка, която показва бита на местните. Сградата на културния дом е построена по времето на социализма със съдействието на Цола Драгойчева и е наречена малкото НДК, казва секретарят Светлина Берова:
"Две петилетки се изгражда Културният дом, 6,5 дка е. 450 седящи места и въртяща сцена има... 1984 г се открива Художествената галерия. Този Културен дом е публична собственост, старото ни читалище е отзад и в момента не функционира, дадено е за кино..."
А как живеят тук хората, попита Николай Хараламбов:
"Кметът направи много неща, площад, спортна зала, басейн, болница, поликлиника имаме, всичко имаме, но трябва ни още малко, ако може да се докарат инвестиции и да заработят празните ни цехове, да се докарат машини. Има много безработни в тоя град... Някога нямаше безработица... Бяхме 18 хиляди, сега сме под 10 хиляди души. Според мен трябва да има хора, които да работят, като има работа, хората се чувстват по-добре... Като навсякъде е животът... Не седя тук, защото няма работа... Народът обеднява до такава степен, че храним не само тези 240 в парламента, а още 5 хиляди около тях...."
Повече за живота в Бяла Слатина може да чуете в звуковия файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..