Купувачи има, но не взимат големи количества... Гроздето е мое лично производство. Отглеждано е в Динковица и Акациево. Тази година гроздето е хубаво. Въпреки, че преди гроздобера времето се развали, но захарността е добра - над 22-23 градуса...Купуват хората по 100-150 килограма... Не много купувачи има, но то и другите стоки поскъпнаха и това им пречи да заделят пари за грозде... Виното тази година трябва да е хубаво, защото гроздето е добро...", коментира продавач на грозде на съботния пазар във Видин.
Видинският регион си е винарски край. Всеки обича домашното вино, коментираха видинчани:
"Преди сме слагали. По 450-500 литра. Хубаво е да се пие домашно вино... Слагам вино, но не го пия, но има кой да го пие... Мързеливи сме и не си гледаме лозята. Аз лично си купувам и си правя..."
Всъщност, за направим качествено домашно вино, си трябват умения. За да се получи наистина добро вино, задължително трябва имаме грозде, което е узряло добре. Ако гроздето не е узряло, ще има висока киселинност, а ако е презряло, в комбинация с други фактори, има опасност да започне оцетна ферментация, което може да компрометира бъдещото вино.
"Добро вино се прави от добро грозде. Гроздето трябва да е здраво, с добра захарност... Когато се мели, трябва да се махнат чепките. В тях има доста танин и не трябва да ферментира с него... Гроздето не трябва да се мие, защото се отмиват дрождите и няма да тръгне ферментацията..."- каза технологът Павлин Първулов.
По думите на Първулов виното обича чистотата.
"Всички съдове трябва да бъдат перфектно измити и опушени със серни ленти, за да се неутрализират всички микроорганизми. Това е от голямо значение за качеството на виното".
Със сигурност сте чували израза "In vino veritas"! Буквално преведено означава: Във виното е истината. Това е популярен латински израз, а смисълът е- пияният си казва всичко... Но поради своите полезни свойства, можем да тълкуваме твърдението, че истината е във виното, заради многобройните му ползи за здравето.
Наздраве!
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..