България е единствената държава от членовете на международната програма "Интеркосмос", която е изпратила двама космонавти на околоземна орбита. В подготовката активно участва и тогавашната Централна лаборатория за космически изследвания, днес Институт за космически изследвания и технологии на БАН. България се разви през годините и стана една от космическите сили на планетата, обясни за Радио Видин директорът му, проф. д-р инж Георги Желев. "Институтът за космически изследвания и технологии към БАН приоритетно работи в почти всички сфери на космическите изследвания. От астрофизиката, през медико-биологичните изследвания, дистанционните изследвания на Земята и планетите, нанотехнологии, до развитие и иновации в аерокосмическите техника и технологии. По- важните етапи от развитието на България в космическите изследвания започват през 1972 година с изстрелването на първия изцяло български прибор с "Интеркосмос-8", с което България става космическа държава..."
Едно от значимите научни постижения е програмата "България-1300”. В Рамките й са изведени в орбита два изкуствени спътника на Земята с комплекс от българска научна апаратура за измервания на физическите параметри. През 1972 г. България извежда собствен прибор за изследване на космическа плазма. "Друга важна стъпка в развитието ни като космическа сила е наша апаратура, която се намира на Международната космическа станция в момента. Тя работи и дава данни... България е и член на Споразумението по Плана на европейските коопериращи държави. Тогава наш основен партньор в космическите изследвания става Европейската космическа агенция /ЕКА/. И можем да се похвалим, че нашият Институт по космически изследвания и технологии /ИКИТ/, през първите 6 години печели 14 от 38-те проекта, подадени и одобрени от ЕКА.
Не трябва да забравяме и дозиметрите "Люлин", които по програмата ЕкзоМарс пътуваха до Марс и в момента дават данни от орбита около планетата..."
Освен двамата космонавти, България е изпратила два спътника и е извела в Космоса над 150 прибора и апаратури. Българска техника е участвала в повече от 500 международни космически експеримента. Връх на българските космически изследвания бележи полета на втория български космонавт Александър Александров през 1988 г. Тогава България изпраща в Космоса 11 отделни апарата, с които след това дълги години работят космонавти и астронавти на космическата станция "Мир" и на Международната космическа станция. В момента на Международната космическа станция работят български прибори за измерване на радиационната обстановка. Българска спектрометрична апаратура прави първите снимки с уникално качество на спътника на Марс - Фобос.
Така България продължава да бъде сила в областта на космическите технологии.
Цялото интервю и подробности по темата - в звуковия файл
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..