България е единствената държава от членовете на международната програма "Интеркосмос", която е изпратила двама космонавти на околоземна орбита. В подготовката активно участва и тогавашната Централна лаборатория за космически изследвания, днес Институт за космически изследвания и технологии на БАН. България се разви през годините и стана една от космическите сили на планетата, обясни за Радио Видин директорът му, проф. д-р инж Георги Желев.
"Институтът за космически изследвания и технологии към БАН приоритетно работи в почти всички сфери на космическите изследвания. От астрофизиката, през медико-биологичните изследвания, дистанционните изследвания на Земята и планетите, нанотехнологии, до развитие и иновации в аерокосмическите техника и технологии. По- важните етапи от развитието на България в космическите изследвания започват през 1972 година с изстрелването на първия изцяло български прибор с "Интеркосмос-8", с което България става космическа държава..."
Едно от значимите научни постижения е програмата "България-1300”. В Рамките й са изведени в орбита два изкуствени спътника на Земята с комплекс от българска научна апаратура за измервания на физическите параметри. През 1972 г. България извежда собствен прибор за изследване на космическа плазма.
"Друга важна стъпка в развитието ни като космическа сила е наша апаратура, която се намира на Международната космическа станция в момента. Тя работи и дава данни... България е и член на Споразумението по Плана на европейските коопериращи държави. Тогава наш основен партньор в космическите изследвания става Европейската космическа агенция /ЕКА/. И можем да се похвалим, че нашият Институт по космически изследвания и технологии /ИКИТ/, през първите 6 години печели 14 от 38-те проекта, подадени и одобрени от ЕКА.
Не трябва да забравяме и дозиметрите "Люлин", които по програмата ЕкзоМарс пътуваха до Марс и в момента дават данни от орбита около планетата..."
Освен двамата космонавти, България е изпратила два спътника и е извела в Космоса над 150 прибора и апаратури. Българска техника е участвала в повече от 500 международни космически експеримента. Връх на българските космически изследвания бележи полета на втория български космонавт Александър Александров през 1988 г. Тогава България изпраща в Космоса 11 отделни апарата, с които след това дълги години работят космонавти и астронавти на космическата станция "Мир" и на Международната космическа станция. В момента на Международната космическа станция работят български прибори за измерване на радиационната обстановка. Българска спектрометрична апаратура прави първите снимки с уникално качество на спътника на Марс - Фобос.
Така България продължава да бъде сила в областта на космическите технологии.
Цялото интервю и подробности по темата - в звуковия файл
Под епидемичните нива се задържа заболеваемостта от характерните за сезона остри респираторни инфекции , сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Видин . Досега не са установени случаи на грип, каза директорът на дирекция "Надзор на заразните заболявания" д-р Пепа Цветанова . "Заболеваемостта през последните две седмици, в..
На проведената в петък сесия на Общински съвет – Берковица бе разгледана докладна за актуализиране на промилите за Такса битови отпадъци (ТБО). Мотивите са, че таксата за битови отпадъци не е актуализирана повече от 10 години, като в този период разходите за дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване, поддръжка на депа и рециклиране са..
Ясна е вече празничната програма (виж тук ) във Видин за месец декември. Тя стартира днес, 2 декември, със запалване на коледните светлини на пл."Бдинци" в града. Тържеството започва в 17:30 часа, каза за Радио ВИДИН заместник-кметът Борислава Борисова : "Очакваме да има много деца, както, разбира се, и техните родители - ще има много..
Днес в рубриката "Децата на фокус" ще говорим за така нареченото "тръшкане". Състояние, с което всеки родител се е сблъсквал в някакъв момент. Често изникват въпроси дали това поведение е нормално и случва ли се на всички деца. Отговор на тези въпроси ни дава психологът Лидия Николова : "Тръшкането се наблюдава през целия период на..
Днес си припомняме за личността на Христо Даскалов - възрожденски и следосвобожденски учител, просветител, читалищен деец и общественик, оставил ценни сведения от първо лице за икономическото, политическо, културно и просветно развитие на Враца през 70-те и 80-те години на XIX век. Преди дни в Регионалния исторически музей в областния град..
Родена е на 2 декември 1978 година във Виктория, Британска Колумбия, Канада. Канадката от португалски произход, която днес ще слушаме, е обаятелната певица, по която светът лудна заради невиждана и нечувана смесица от различни стилове, които изпълнява, формиращи ярката й индивидуалност. Тя е Нели Фуртадо и едва ли има музикален ценител,..
Днес се проведе туристическата надпревара Вещица Рън , организирана BG Events & Guiding. Осветиха новоизградения храм "Свети Николай Чудотворец" в мездренското село Ослен Криводол . Виртуоза - гъдулар от Враца Любомир Гешковски е новият художествен ръководител на Ансамбъл „Вратица“ към читалище „Развитие“ в града. На 16 декември..