Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

23 септември- Международен ден на жестомимичните езици

Жестовият език - връзката със света на хората с увреден слух

Общините и държавните институции трябва да осигурят превод на жестов език за административни услуги

Снимка: Национална асоциация на преводачите на жестов език в България

23 септември е Международен ден на жестомимичните езици. Отбелязва се от 2018 година. Целта е да се повиши информираността за този начин на общуване. Хората с увреден слух имат нужда от жестов език, за могат да бъдат информирани и за да са достъпни за тях услугите в институциите. 

Да ползват жестов език е не само потребност, а право на глухите хора, каза Милена Гъркова-Калинова, председател на Националната Асоциация на преводачите на жестов език в България:

"Чрез жестовия език глухите хора получават равен достъп но информация и комуникация. Глухите хора според конституцията на Република България са равноправни и имат изконното право да получават адекватна и навременна информация като всички останали хора от обществото ни. У нас това неоспоримо право на глухите хора да получават информация по достъпен начин чрез българския жестов език бе официално зачетено и регламентирано като неотменна част при провеждане на редовни и извънредни национални брифинги още от самото начало на обявяване на извънредно положение на 13 март 2020-та година. Това бе адекватен отговор на призива на Световната здравна организация относно осигуряване на пълна и достъпна осведоменост на населението по въпросите на пандемията. Наистина от този период насам ние всички сме свидетели, че у нас има положителни прояви по отношение на достъпността до информацията за глухите хора  чрез жестов език." 

В сравнение с миналото има достъп до информация и комуникация за глухите хора, но още много трябва да се направи, за да имат те равноправен и независим живот: 

"Признаването на жестовия език като официален език е една от основните цели на глухата общност по целия свят, затова и узаконяването на българския жестов език, което стана факт на 21 януари 2021 година, е паметен акт на социално израстване на нашето общество. С приемането на Закона за българския жестов език засяга човешкото право на равенство на глухите хора и с него българската държава се ангажира да осигури възможност за тяхното равноправно участие в живота на обществото ни. Държавните институции и органите на местното самоуправление са длъжни да осигуряват превод на жестов език при административно обслужване от органите на изпълнителната власт и на местното самоуправление, както и при провеждането на мероприятия, организиране от тях с участието на лица със слухова загуба. Според разпоредбите на този закон, това трябва да се случи до 31 декември 2022-ра година, т.е. до края на тази година. 
Първата община, готова да осигури равноправен достъп за глухи и сляпоглухи лица e Столична община, която в началото на тази седмица организира кръгла маса, за да сподели с представители от седем по-големи общини у нас опита и резултатите от съвместната работа с представители от глухата общност във връзка с осигуряването на равен достъп до информация за глухите и сляпоглухите хора чрез жестов език. До края на тази година остават три месеца, но аз лично искрено се надявам и останалите общини в страната поне да започнат работа в тази посока по примера на Столична община."

Все още няма специалност "Български жестов език" в университетите, но от миналата година вече се предлагат магистърски програми за подготовка на преводачи, добави Милена Гъркова- Калинова. Сред проблемите е и този, че образователната система у нас все още не е пригодена за глухи деца, а дори и в специализираните училища не винаги се преподава по достъпен начин, посочи още Милена Гъркова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

И през юли продължават преходите във "Врачански Балкан"

Два прехода организира през юли Дирекцията на природен парк "Врачански Балкан". Единият е еднодневен и ще бъде на 7 юли, неделя, а другият е двудневен, на 20 и 21 юли.  "На 7 юли, неделя, преходът ще бъде от квартал "Бистрец" на град Враца до пещера Леденика и след това слизането през местността Тезеро до прохода Вратцата. Самият..

публикувано на 04.07.24 в 16:41
Черен лешояд в полет, снимка: Природен парк

Търсят доброволци за наблюдения на лешояди

Фондация "Екообщност" е участник в международния проект "Живот за брадатия лешояд" от миналата година. Осем партниращи си организации от България, Румъния и Испания работят за възстановяване на лешоядите като вид. Фондация от Испания осигурява птиците, които ще бъдат реинтродуцирани в българската природа. Самият проект цели връщането в природата на..

публикувано на 04.07.24 в 16:27
Патриарх Даниил, тогава все още видински митрополит, по време на изкачването на връх Миджур.

Туристически водач за срещата си с бъдещия патриарх: Впечатли ме с държанието и словото си

При организираното традиционно масово изкачване на връх Миджур преди една година се включва Видинският митрополит Даниил тогава, сега български патриарх. На върха е и Красимир Танков от Монтана- водач на туристическа група . След избирането на митрополит Даниил за български патриарх споделя във Фейсбук снимки на негово светейшество от връх Миджур и..

публикувано на 04.07.24 в 16:23
Награди и кутия за дарения от Благотворителен футболен турнир

Благотворителен турнир за семействата на загинали служители на МВР организират във Видин

Турнир по футбол на малки врати с кауза ще се проведе на 6-и и 7 юли в град Видин. Организатор на турнира е Благомир Кънчев, председател на Спортен клуб "Видапол" при Областната дирекция на МВР, в който към момента членуват над 150 служители. Преди 4 години решихме да направим една благотворителна кауза, във връзка с колегата Пламен Вълков,..

публикувано на 04.07.24 в 15:05

Кога ще възстановят двупосочното движение по булеварда около Здравната каса във Видин

Затвореното пътно платно на видинския булевард "Панония" до Районната здравноосигурителна каса продължава да затруднява придвижването във Видин. Строителните дейности в района, свързани с реконструкцията на канализационния колектор на града, започнаха още миналата година . Заради тях движението в този участък, който се явява основен вход и..

публикувано на 04.07.24 в 15:00

Белоградчик иска песента "Нашият град" за свой химн

Легендарната група "Тангра" ще изнесе самостоятелен концерт в Белоградчик на 5 юли, на централния площад. Още през далечната 1981 година музикантите пристигат в града на скалите, за да запишат видеоклип към песента си "Нашият град ". Парчето се превръща в абсолютен хит за всички времена и своеобразна емблема на Белоградчик. 43 години по-късно тази..

публикувано на 04.07.24 в 15:00
Исторически музей - Белоградчик

Конкурс за въстанието в Северозапада предизвика сериозен интерес

Първият Национален конкурс "Храбростта на героите от лето 1850 в Северозападните български земи", организиран от Исторически музей - Белоградчик, привлече участници от цялата страна. Близо 30 творби са разгледани и оценени от журито общо за всичките категории и възрастови групи. Интересът към конкурса е важен за популяризиране на..

публикувано на 04.07.24 в 14:00