Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

УНИЦЕФ алармира за образователна бедност сред децата

Едно на осем деца у нас, които завършват четвърти клас, не могат да прочетат и разберат текст

2
Снимка: Радио ВИДИН

Само една трета от 10-годишните деца в света не могат да прочетат и разберат проста писмена история, посочват от Детския фонд към ООН. От УНИЦЕФ наричат този дефицит "образователна бедност". Данните отпреди пандемията показват, че в България едно от осем деца, които завършват четвърти клас, не може да прочете и разбере прост текст, обясни Мария Янкова, програмен директор "Образование" в УНИЦЕФ- България:

"Националното външно оценяване за 2022-ра година за 4-ти клас показва отново влошаване на резултатите, свързани с българския език, тъкмо тази четивна грамотност на децата и показва, че речникът им обеднява, че имат проблеми с правописа, имат проблеми със степенуване на прилагателни имена, с разбирането на определени думи и понятия. Важно е да кажем, че 4-ти клас, които са били оценени на националното външно оценяване, са випуск, който три години подред се обучаваше дистанционно, с прекъснат образователен процес в различни периоди и това неминуемо оказа влияние върху резултатите на децата, върху тяхната мотивация за учене и въобще върху това, което показват те като знания и умения."

Най-засегнати са децата от малките населени места, от уязвими групи, тези със специални образователни потребности. Според официалната статистика, която от УНИЦЕФ България цитират, всяко шесто дете е извън училище, а всяко пето извън детска градина. Близо 10 хиляди деца със специални потребности и увреждания остават извън образователната система. 

Според Мария Янкова образованието в глобален мащаб е в криза и България не прави изключение: 

"Пандемията допълнително засили тази образователна криза. Влоши резултатите на децата. По-сериозното е, че влоши тяхното психично здраве и благосъстояние. Това е важно, защото има отношение към мотивацията им за учене, към начина, по който те се включват в целия образователен процеси и тъкмо поради тази причина глобалните лидери на глобален форум, който цели политики на трансформиране на образованието в глобален мащаб, България е част от този форум също, се планират мерки, свързани с психичното здраве на децата в училище, много целенасочени мерки в тази посока. Нашата образователна система изостава по тази тема. Трябва да бъдат планирани мерки, които са свързани с достигането на всяко дете, защото истината е, че една група деца продължава да бъде изключена от образователния процес. Трябва да бъдат оценявани резултатите на децата много по-регулярно, за да могат да се планират адекватни мерки своевременно. Другото нещо, което е важно да кажем е, че инвестицията в образованието и мерките, които се планират, дават резултат в един отложен момент във времето и трябва да имаме търпение, че тези мерки, които са планирани, са правилни и да измерим правилно този резултат".

От УНИЦЕФ алармират, че са необходими спешни мерки, фокусирани върху ключови знания, умения и компетентности, за да се преодолее образователната бедност. Призовават правителствата да се ангажират да осигурят качествено образование за всички деца, да вложат усилия и инвестиции за записване и задържане в училище и подкрепа на учителите. Трябва да има безопасна и подкрепяща среда, така че всички деца да могат да учат.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Инициативата "Мила Бабо" - в помощ на родителите

Две дами от Видин - Светлана Орловска и Тони Тихомирова съвсем наскоро решават да създадат посредническа агенция, която наричат "Мила Бабо“ . Те предлагат различни възможности за ангажиране на баба детегледачка, която да е в помощ на семействата във всякакви предвидени и непредвидени ситуации. Те разказаха повече за този иновативен проект:..

публикувано на 02.10.24 в 15:57

Спирка библиотека просвещава жителите на Винарово

Автобусната спирка във видинското село Винарово се превърна в библиотека на открито . От около месец е оборудвана с етажерка, на която са подредени книги от български и чужди автори. Сред тях има художествена и научна литература, а също фантастика и книги за деца. "Вземи, прочети и върни" - този надпис подсеща посетителите, че  книгите могат..

публикувано на 02.10.24 в 15:43

Отбелязваме Световен ден на селскостопанските животни

Втори октомври е Световен ден на селскостопанските животни. Отбелязва се от 1983 година по инициатива на Движението за правата на селскостопанските животни (FARM), за да се обърне внимание на проблемите, свързани с жестокото отношение спрямо селскостопанските животни, затворени в клетки и отглеждани за храна. Датата, избрана за отбелязване на..

публикувано на 02.10.24 в 14:59

12 000 теменуги ще украсят Видин

С теменужена премяна ще бъде тази есен Видин . Общо 12 000 растения от различни градински сортове теменуга ще бъдат заседени в цветните пространства в центъра и парковете на града. Предстои засаждането и на пролетните цветя. Успоредно с това ще бъдат установени загиналите от горещините през лятото дървета, които ще бъдат подменени с нови. Това..

публикувано на 02.10.24 в 13:00

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00