Пандемията от COVID-19 накара много хора да избягат от шумния град и да търсят повече простор извън ограничените пространства на апартаментите. Карантината промени мирогледа ни в много отношения. Едно от тях е стремеж към живота на открито. Ако допреди няколко години животът на село ни се виждаше прекалено скучен и извън модерния свят, то това вече не е така. Не и за семейство Драголови, които си купуват къща във видинското село Майор Узуново. Нанасят се в новия си дом още в деня на закупуването му.
Идеята за къща на село е на 26-годишния Марин, който е родом от София. Ивана е от Видин и е само на 23 години. Признава, че не съжалява нито за миг за решението си. Напротив. Двамата облагородяват, ремонтират и обичат новото си място. Признават, че им предстоят още много неща, които да подобрят по къщата и двора си, но не бързат.
"Мъжът ми беше категоричен, че иска къща на два етажа и винаги сме си представяли да си имаме стая за офис, детска стая, да си направим басейн, да имат децата ни един ден къде да тичат и да си играят. Ние и двамата сме живяли на село като деца и винаги сме искали и нашите деца да имат тази възможност" -признава Ивана.
Със закупуването на къщата при тях съвсем сам идва и котаракът Жорко, когото двамата смятат за техен талисман. Освен с домашен любимец, Ивана и Марин се сдобиват с така мечтаната свобода- голяма къща и просторен двор, открито небе и панорамна гледка към Видин и Дунав мост 2.
Не е невъзможно да видиш млади хора по селата, дори и в малките. Според Ивана все повече хората ще търсят уюта и спокойствието и ще се насочат към селата. Тя вярва, че историята на нейното семейство ще послужи за вдъхновение на много хора и ще им помогне да погледнат на селото от друга перспектива. Защото по думите й то определено има своите предимства.
Целия материал може да чуете в звуковия файл*
Поредна премиера в афиша на врачанския драматично-куклен театър. Спектакълът "Слугините" по Жан Жьоне е новото заглавие, с което трупата ще развълнува публиката от града. "Слугините“ е най-известната пиеса на френския писател и драматург Жан Жьоне. Заради многото допирни точки с българската действителност, често е поставяна на театралната сцена..
Родовият терапевт Маргаритка Благоева ще проведе среща-беседа на тема: "Здравето в моя род". Маргаритка Благоева е журналист, работила е в различни вестници повече от 25 години, автор е на детската книжка "Приключенията на врабчето Незабравко", родов терапевт от Школата "Задругата на родонавтите" на Аида Марковска, както и член на Българската..
Папа Франциск е на едно по-добро място, казва Джузепе Гуарнери от католическата общност във Видин. Заедно със съпругата си е изпратен от папата като мисионер в страната ни, а след това го среща отблизо отново при посещението му в България. Ще запомни папа Франциск с уважението, с което се отнася към хората. "Какъв е споменът ми?..
С "Нощ в библиотеката" ще бъде отбелязан Световният ден на книгата и авторското право - 23 април, във Враца. Инициативата е на регионалната библиотека "Христо Ботев" и включва няколко прояви за деца и възрастни, обясни Милена Николова от културната институция: "Вълшебната ни нощ стартира в 18 часа и ще бъде открита със спектакъл на театрална..
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..