Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ПСС: Увеличават се инцидентите с туристи в планините

Снимка: Радио ВИДИН

Увеличават се инцидентите с туристи в планините в последния месец предупреждава Планинската спасителна служба при Българския Червен кръст. За изминалите три седмици планинските спасители са провели 19 акции, като 7 от тях са били в рамките само на 3 дни. Най- често акции са реализирани в района на Седемте рилски езера, в планините Витоша и Пирин. 138 са спасителните акции от началото на годината, като за същия период на миналата година броят им е бил 129, съобщиха от БЧК. За планинската спасителна служба във Враца, която е към БЧК, обстановката е спокойна, случаите, в които реагират са малко.

"Не са повече, така си вървят по два- три инцидента на година. Не е нещо извънредно да се е случило. Ние оказваме съдействие винаги, откъдето и да ни потърсят, но обикновено през 112 минава всичко. Той е централният телефон, който е за такива неща и те го предават на нашата централа в София и те вече оттам се свързват с нас, казват ни къде, какво и що се е случило и вече те ни насочват- какво е станало, какво трябва и т.н. Дават ни информация за мястото, на което се е случил инцидента и горе- долу какво е състоянието на пострадалия, евентуално, защото може и човекът да не е пострадал, може да се загубил, да не може да се ориентира за момента и да отидем да му помогнем да се прибере. Имали сме такива случаи. Даже загубили се на елементарни места. Излизат от маркирания маршрут и тръгват напряко някъде, решават да тръгнат напряко, там попадат на терен, който не е много подходящ за придвижване, отклоняват се на друга посока и накрая се оказва, че не знаят къде се намират", каза Цветан Христов - планински спасител с над 20 години стаж.

Новите мобилни приложения помагат на спасителите като дават GPS координатите на пострадалия и той може да бъде засечен с по- голяма точност. Въпреки това добре е туристите да кажат предварително маршрута на свои близки. При евентуален инцидент в район без връзка близките им могат да дадат информация за маршрута на прехода. 

Основните причини за инцидентите са подценяването на условията в планината и надценяване на собствените възможности, липса на планинарска култура и неподходяща екипировка. По тази причина планинските спасители отново напомнят най-важното преди разходка или преход в планината: проучете маршрута, проверете прогнозата за времето, съобразете сложността на маршрута с възможностите си, не ходете сами в планината, качете на телефона си мобилното приложение на ПСС, независимо от условията носете свирка, резервни батерии.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07