Поредица от събития имаше в календара на Фондация "Подкрепа за реализация" - Видин през месец септември. За потребителите на услугите в двата центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията - за деца и за възрастни беше организирана екскурзия до Козлодуй. Организирани бяха посещение на Националния музей "Параход Радецки" и разходка в парк "Христо Ботев" в града.
"Групата беше от 39 човека - деца и лица, които посещават и двата центъра. Всички тръгнаха с голям ентусиазъм. Разгледаха кораба. Разходихме се в парка. Направихме си пикник. Времето също беше чудесно." - разказа социалният работник Татяна Иванова.
От екипа на Фондация "Подкрепа за реализация" очакват във Видин представители на партньорски организации от Сърбия. За предстоящата среща обясни социалният работник Диман Михайлов:
"На седми октомври в Центъра за социална рехабилитация и интеграция ще се проведе среща с представители на град Зайчар и град Княжевац. Това са наши сродни организации на хора с увреждания. Срещата е по повод това, че три години наред, заради пандемията не можем да проведем етнофестивала и международно спортно състезание, които събития са на разменни начала. Също така нашите потребители искат да се срещнат с хората от Сърбия, да се видят, да поддържат контакти с тях. Ще има ателиета за рисуване. Ще има ателие готварство, ще има спорт."
Занимания по групи започнаха в началото на лятото в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към фондацията. Тогава беше открито и учебно кафене. Оборудвано е помещение, където младежи от центъра предлагат безалкохолни напитки и закуски, някои от които приготвени от тях на място.
"Наистина учебното кафене започна като едно от летните занимания, но предвид това, че младежите, които работят в него много го харесват, продължаваме. Разделени са на две групи, по трима души. Трудно им е, но се стараят и полагат големи усилия. Това е реален процес, срещу който получават заплащане и това много ги мотивира. Учат се да боравят с пари, да обслужват клиенти, да спазват работно време, да са организирани"- каза Татяна Иванова.
Продължават и тренировките по тенис на маса. Водят се от Галя Панкова, която е професионален треньор, каза кинезитерапевтът Павел Павлов:
"След двегодишно прекъсване отново сформирахме група по тенис. Този път не е в спортната зала, а в клуба, тук при нас. Треньорката Галя Панкова идва при нас и провеждаме всяка седмица по два часа занимания с група от нашия център и други центрове в града. В нашата мултифункционална зала имаме маса за тенис. Заедно с треньорката и с моя помощ се осъществяват тренировките."
Два пъти седмично са заниманията по изобразително изкуство. Водят се от Антонина Славова, която е художник, преподавател по рисуване. Любомир Нешев е сред младежите, които ги посещават:
"Научавам много практически умения. Обичам да посещавам часовете по рисуване, защото те дават едно пространствено мислене. Развиват художествената памет. Има и терапевтичен ефект. Аз препоръчвам на хората да се занимават с рисуване, защото рисуването е лек за душата."
Сред любимите занимания на потребителите в Центъра за социална рехабилитация и интеграция е готварството.
"Всяка седмица във вторник и в петък имаме група готварство. След заниманията, които сме преминали до тук, групите са достатъчно стиковани и работят като едно цяло. Потребителите се включват активно не само в процеса на готвене, а и в цялостната организация. Първо се планира какво ще се прави, след което се изготвя списък. Преглеждат се рецептите, които искат да изпълним. С някои от потребителите пазаруваме продуктите, които са ни нужни. В самите часове се разпределят задачите. Всеки знае в дадената група за какво отговаря и какво се изисква от него."
На 15 септември от центъра за работа с деца "Митрополит Неофит" изпратиха с подаръци на училище своите ученици. Разказва логопедът и специален педагог Даниела Иванова:
"15-и септември съвпадна с нашата групова работа, имаме група ученици. Ние с колежката трудотерапевт Моника Петкова направихме малки подаръчета на всяко едно от децата- тетрадка, химикалче, гумичка, ученически пособия, лакомства. Всяко едно детенце, което беше в групата, получи своя подарък. Направиха си техни рисунки с подходящи картинки - раници с учебници, така, като биха искали да изглеждат техните раници. Забавлявахме се. Това е само малка част от учениците ни, само тези, които участваха в групата. Групата беше цяло лято и сега продължаваме. Дава доста добър резултат. Децата комуникират едно с друго, помагат си. Съревновават се едно с друго. Удовлетворение за нас е, че усилията ни не са напразни."
Младежите, които ползват услугите в Центъра за социална рехабилитация и интеграция участвах в конкурса "Моята градина – от семето до плода", който се провежда в рамките на фестивала "Здравей, здраве!".
"Показахме как се грижим за растенията и по-конкретно за цветята, които са в сградата. Във всеки от кабинетите имаме саксии с цветя, за които нашите младежи се грижат. Освен редовното поливане, ги учим как да се грижат за всеки вид цвете, как да ги пресаждат, как да ги почистват. В конкурса взехме участие като пресадихме няколко от цветята… Участието ги подтикна да дадат и допълнителни идеи какво можем да засадим и как можем по-добре да се грижим за растенията."–каза Ралица Радкова.
Потребители на услугите в Центъра за социална рехабилитация и интеграция се състезаваха по подреждане на пъзел. Идеята е заимствана от кафене, което организира подобно съревнование, разказва трудотерапевтът Моника Петкова:
"Ние решихме да опитаме, да видим да ли ще се получи и като цяло дали е подходящо за нашите младежи. Много добре се получи. Обмисляме в бъдеще пак да направим нещо такова."
Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика, обясни..
Възстановяването на разкопаното пътно платно на булевард "Панония" във Видин е приоритет при реконструкцията на канализационен колектор на града. Физическият напредък на проекта е на около 55%, обясни за Радио ВИДИН управителят на ВиК Видин инж. Илко Илиев. До няколко месеца, в зависимост от атмосферните условия, може да се очаква движението по..
Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..