Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Участници в "Резиденция Баба" подреждат изложба във Враца

6
Снимка: https://www.facebook.com/BabaResidence

Съвременни млади артисти представят творбите си, които са направили по време на артистична резиденция във врачанско село. Творбите им са резултат от участието им в 8-мото издание на "Резиденция Баба". Петимата млади артисти с разнообразни професионални прояви, живяха заедно с местните хора в с. Горно Пещене за 2 седмици през юни, изследваха селото и неговите традиции и търсеха отговори на поставената тема "Вода и хляб / Кое е насъщно?". Работили са под ръководството на  живеещата във Враца Галина Димитрова-Димова, според която петимата артисти са се сближили много за тези две седмици. 

"Те петимата успяха да направят много силна екипна работа. Ние там си партнирахме освен с местното кметство и с читалището в селото, което продължава да функционира. Ива Иванова е сценограф от София. Тя може би беше най- опитната от нашите участници и тя продължи нещо, което по принцип през последните години основно прави в своята художествена практика. Един вид визуален дневник, тоест един малки хартиени формати като малки листа за бележки. Тя всъщност скицираше хората, с които са виждали ситуации. Ивелина Докова има много голям интерес към кулинария, към точно това събиране и съхраняване на местни рецепти, така че тя се насочи към това именно. Тя готвеше заедно с местните, събираше рецепти и ги обобщи в един "Рецептен споменик" го е нарекла. Калин Михов пък е художник от Велико Търново. Той много интересно се насочи, проучвайки селото и неговите специфични особености, попадна на сметището и реши да направи един вид инвентаризация на това сметище. С помощта на останалите му колеги те подредиха всъщност изхвърлените там отпадъци в една геометрична решетка, които изрисува с вар. Християна Йорданова е също млада художничка. Тя тръгна да проучва кладенците в селото. Тя направи един своеобразен видеопърформънс, картографирайки тези кладенци. Тя се засне, нали заставаше до всеки един от тези кладенци. И последния, но не на последно място, е Калоян Матеков. Най- младият всъщност от нашите участници, който вече е първи курс "Филология" в Софийския университет. Филологията е неговата основна страст и затова и тръгна да проучва местните писатели и поети. Така попадна на един местен поет - Въло Иванов се казва. Той, много вдъхновен от тези поеми, направи няколко песни по негов аранжимент, които всъщност изпълнява лично и тях ще можем да ги чуем на откриването на изложбата."

Освен индивидуалните им проекти, резидентите правят и колективен проект "Молба", който е вдъхновен от ритуалите за измолване на дъжд - "Герман" и "Пеперуда". Проучвайки начина, по който те са били практикувани преди години по тези места, те решават да направят заедно с местните хора кукли Герман, като добавят към това и тяхното съвременно разбиране и естетика за ритуалните кукли. Сценографът Ива Иванова, сподели че в началото е останала изненадана от начина, по който живеят местните.
"Завършила съм сценография във Виена 2016 година и от тогава до сега доста пътувам. Повече работя извън България. Правя костюми за пърформънс - театър и филм, както и от години се занимавам малко по-сериозно с рисуване. Преди да стигна до Горно Пещене минах през Шанхай, Берлин, Цюрих и Хамбург и се озовах в село Горно Пещене. По една голяма случайност и с едно желание вътре в мен, което от години някак си напираше, по някакъв начин да изживея един живот на село, който аз никога не съм имала възможност да притежавам, тъй като съм отраснала в най- големия град в България. Аз от няколко години следя инициативите на "Фабрика за идеи" и ми се отвори една възможност това лято и веднага кандидатствах. Така се озовах в село Горно Пещене с още четирима артисти. Ние всъщност сме доста различни. Всеки е преживял доста разнородни събития в живота си, но това някак си ни сплоти. Доста бързо се стиковахме."

На събитието ще присъстват и местни хора от с. Горно Пещене, вдъхновили част от артистичните проекти. Откриването на изложбата "Climartistique" е на 5-и октомври в 18 ч. в Младежки дом, Враца / синя зала, ет. 2 /. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Над 20 са новоизлюпените лешоядчета във Врачанския Балкан, очакват още

Между 70 и 80 са белоглавите лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Двойките са около 27, поне 20 със сигурност имат малки , на другите гнездата са трудно достъпни и не може да се каже дали са успешни. "При черния лешояд има 7 сформирани двойки, три от които са неуспешни. Те са млади двойки и там нещата със сигурност не..

публикувано на 15.05.25 в 17:02

Отбелязваме Международния ден на климата

На 15 май отбелязваме Международния ден на климата. Инициативата е неофициална, по предложение на метеоролози, които настояват за защита на климата като ценен ресурс за бъдещето на човечеството. Обявен е с цел да се насочи общественото внимание към опасните последици за климата от причиненото от хората замърсяване и да повиши осведомеността за тези..

публикувано на 15.05.25 в 16:40

Ще стане ли природна забележителност водопад Бобука

Водопад Бобука беше посетен от комисия след като Асоциацията на парковете в България направи предложение да бъде обявен за природна забележителност. Водопадът се намира преди края на село Бела в посока към град Димово. Това е още един пример за прекрасно място, което е слабо познато, каза Симеон Арангелов- председател на Асоциацията на..

публикувано на 15.05.25 в 16:00

На добър час, Радичкови врабчета!

Видинската Гимназия с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" тържествено изпрати своите абитуриенти. "2025 година е специална за нашето училище", каза в приветствието си директорът на гимназията Боянка Никова : "Тази година училището навършва 55 години от своето създаване. Първият випуск на гимназията отбелязва 50 години от завършването..

публикувано на 15.05.25 в 15:38

Средновековен фестивал предстои в Мездра

Археологическият комплекс "Калето" в Мездра ще е домакин за единадесета поредна година на Фестивала на средновековните традиции, бит и култура. Събитието ще се проведе на 17-и и 18-и май и ще включва битки, възстановки, средновековна кухня и ритуали, обясни за Радио ВИДИН Павел Петров, ръководител на комплекса. "Фестивалът на средновековните..

публикувано на 15.05.25 в 14:00

Видинското училище по изкуствата изпрати своите абитуриенти

Общо 21 дванадесетокласници бяха празнично изпратени от своите преподаватели и любими съученици. От тях 11 завършват училището по изкуствата "Свети свети Кирил и Методий" с профил "Музика", а 10 са с профил "Изобразително изкуство", обясни директорът Бисерка Каменова .  "Средният успех на класа е много добър 4.82, като 10 от учениците са се..

публикувано на 15.05.25 в 13:07

Увеличение на винетките от май – оправдано ли е

По-скъпи електронни винетки заплащат шофьорите от началото на май.  Още по време на обсъждането на бюджета стана ясно, че се планира увеличение на пътните такси. Винетките за леки автомобили бяха намалени преди няколко години и сега се връщат на цените отпреди COVID пандемията. Годишната се увеличава от 87 на 97 лева, тримесечната от 48 вече ще е 54..

публикувано на 15.05.25 в 13:00