Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Час при зъболекаря": Първото посещение

Снимка: Радио Видин

Първото посещение при зъболекаря е добре да бъде на възможно най-ранна детска възраст.  2,5-3 години е една чудесна възраст детето да се запознае със своя зъболекар и с кабинета, където той работи, без да изпитва страх, каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева.  

"За него това ще бъде едно любопитство - какво има, кое как жужи, имаме Пчеличката Мая и Бръмбарчето Тошко /различните машинки- б.р./, ще му бъде интересно и най-важното, ако се прави редовно, на няколко месеца, това няма да бъде свързано с никакъв страх в бъдеще. При първото посещение започваме възпитанието на това дете какво се случва в зъболекарския кабинет. Ще започнем с една покана. Много е важно да се знае, че сядането на зъболекарския стол се извършва след покана от зъболекаря и следователно слизането също. Детето ще бъде запознато с всички части на стола - с фенерчето, с г-н Дух-дух, това е ръкохватката, която пуска въздух,  и вече с машинките - на един по-късен етап. Те могат да бъдат много симпатични, в интерес на истината, когато нещата са в много начален етап, не причиняват болка. При първото посещение те ще бъдат само включени, няма да бъдат използвани... Запознавам ги с основните мои помощници - огледалцето и сондата, за да видят, че няма нищо страшно. Давам им да си изберат цветен тампон, обяснявам за какво служи, питам ги колко често мият зъбите, те обещават, че ще ги мият. Едно дете трябва да мие зъбите си два пъти на ден - сутрешен и вечерен тоалет, на тази възраст е много важно да се създаде навик, че това нещо трябва да се прави, вече за самото изпълнение е малко по-нататък във времето. Краят е с моя любим приятел - буркан пълен с разни бонбонки. Те си избират бонбон и това е един прекрасен завършек на прегледа. Тръгват си щастливи. От 5 до 10 минути продължава първият преглед. Най-малката ми пациентка е на 2,5 години. Дойде с майка си, когато беше на 2 и много се впечатли от факта, че получи бонбонче и сега има желание отново да дойде и да си вземе бонбони."
 
Когато става въпрос за профилактичен преглед, детето може да дойде с двамата или с единия си родител. В случай, че се констатира някакъв проблем, който трябва да бъде отстранен, тогава е задължително детето да дойде с родителя, към който има респект, добави д-р Папушева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46

Отбелязваме Деня на програмиста

В Деня на програмиста, 12 септември, разговаряме с Емилиян Кадийски от Враца. Той се занимава с програмиране, организира курсове по специалността, участва и в софтуерни компании, част е от екипа на Враца софтуер общество. По думите му, продуктите създадени от програмисти може да бъдат срещнати във всяка една сфера. Въпреки че интересът към..

публикувано на 12.09.24 в 11:30