Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба за Балканската война подреждат в Историческия музей във Враца

Снимка: Радио Видин

Оръжия, използвани по време на Балканската война, униформа на участник и още ценни реликви ще покаже в изложба Регионалният исторически музей във Враца. Поводът е навършването на 110 години от началото на войната, обясни уредникът в отдел "Нова история" Мая Антова. 


"Избрахме да бъде на 5 октомври, защото това е официалното начало, когато България обявява война на Турция, и затова решихме да е на същия ден. От фондовете на музея сме извадили почти 80 различни фондови единици, които са документи, снимки, оръжия, лични предмети, така че нашите гости ще може да видят твърде разнообразни предмети, които са свързани с участници в Балканската война от нашия край и не само... Имаме парадна униформа, която е на врачанин, участник в Балканската война, имаме лични документи, имаме визитка на ген. Кутинчев в оригинал, която показваме. Оръжията са ни оригинални, като са с различен произход, тъй като за войната са закупувани оръжия от различни западни държави, така че сме се опитали да покажем малко по-широк спектър от огнестрелно оръжие и от хладно, което е използвано по време на войната."


Балканската война, наричана още Първата балканска война, е военен конфликт между Османската империя, от една страна, и съюзените България, Сърбия, Гърция и Черна гора, от друга. Победата на съюзниците слага край на петвековното османско господство на Балканите. Големите сражения на България в тази война са пет, казва подполковникът от резерва Иван Джунов, любител на българската история, изследовател и автор на книги, който ще бъде гост на изложбата. Той се спря и на участието на 35-и врачански полк в тях.

"Врачани участват в първите три- Лозенград, Люлебургас и Чаталджа. В другите две сражения не се участва, въпреки че после се разкриха материали и документи, че врачани има и в битката при Одрин. Но кое е най-важното? При Лозенград на практика няма битка, въпреки че дядо Вазов е написал две стихотворения. Голяма битка няма, тъй като още в дните от 5-и до 10-и българите сломили съпротивата на турците и на 10-и сутринта (това е отбелязано на паметника "Лъвчето"), когато се отива, се вижда, че Лозенград е напуснат от турците. Българите правят един парад, Радко Димитриев обича тея неща и загубват малко темпото, но продължават напред и турците вече са се окопали на линията Люлебургас-Бунархисар, това са две малки градчета с едно разстояние около 35-40 километра между тях и тук е най-голямата битка. Държа да подчертая, че това е най-голямата битка след Френско-пруската война от 70-те години на 19 век..."

Повече за Балканската война и за 35-и пехотен полк подполковник Иван Джунов ще разкаже при откриването на изложбата днес, от 17 часа в централната сграда на РИМ Враца.

По публикацията работи: Виктория Топалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30