Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ранното засяване на пшеницата не е препоръчително, смятат специалисти

Във Видинско започна есенната сеитба, все още жънат пролетници

Снимка: Радио ВИДИН


Какви са средните добиви от есенници и пролетници в региона, колко са реколтираните площи, има ли пропаднали и кои са евентуалните причини- в "Земята, която ни храни" директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин инж. агр. Янчо Василев прави равносметка в края на старата и началото на новата стопанска година. 

По-ниски са добивите при есенниците в сравнение с миналогодишните. Около 343 хиляди декара е общата засята и реколтирана площ с пшеница, а средният добив е около 450 кг. Около 500 декара с рапица са пропаднали, а средният добив отново е по-нисък - около 200 килограма са прибрали стопаните. Сред основните причини са по-малкото валежи и типа почви в областта, каза  Янчо Василев:

"Има още няколко причини- първата е недостатъчното торене тази година на есенниците. Забеляза се стъписване от по-високите цени. Някои закъсняха, други прецениха, че ще внесат по-малко торове. Това спестяване доведе и до по-ниските добиви. Другата причина е неизвършване на някои мероприятия по растителна защита, като пръскането с пестициди. Внесените пестициди срещу болестите и неприятелите не беше достатъчно, не беше навреме, оттам се получи и малко по-ниското качество на пшеницата". 

Кампанията по прибиране на пролетниците все още не е приключила, но и при тях добивите са по-ниски. Около 210 кг. от декар слънчоглед прибират стопаните, а основната причина отново е сушата, посочи Янчо Василев:   

"Точно в онзи момент, в който трябваше да вали, температурите бяха изключително високи..." 

Тази година се яви и друг проблем- ниски изкупни цени. Това обаче все още не е причина стопаните да се отказват от основните производства, категоричен е директорът на Областна дирекция "Земеделие" във Видин. Според него всеки стопанин обаче, е добре да си направи добро планиране, добре е и държавата да прецизира действията си по отношение на ценовата политика. Необходимо е да се промени и политиката на прякото субсидиране:

"Субсидирането не е най-доброто като разпределение на парите, що се отнася в различните подотрасли. Тук вече наистина е ролята на държавата да прецени в какво би могла да инвестира. Добре е да се помисли и за преработвателния сектор- това би било полезно особено за Видинска област", смята Янчо Василев. 

Глътка въздух за стопаните са държавните помощи, които получават. 271 заявления са подадени в общинските земеделски дирекции във Видин за помощта за намален акциз, каза директорът на Областна дирекция "земеделие" Янчо Василев:

"Бяха подадени 272 заявления, едно беше отхвърлено, защото бенефициентът имаше задължения към НАП. В сравнение с миналата година този брой е с около 3-4 повече". 

Помощи са отпуснати и заради войната в Украйна: 

"Тази година, що се отнася до тази мярка, са приети 248 заявления. Помощта за Украйна вече е раздадена на земеделските стопани. За млечните крави е около 400 лева на животно, за овце майки и кози майки- около 65 лева, за пчелни семейства 20 лева, за плодовете около 270 лева, някои зеленчуци около 300 лева, виненото грозде също- 45 лева на декар..." 

194 земеделски стопани са кандидатствали за още една държавна помощ- за преодоляване негативните икономически въздействия на Ковид 19. Парите вече са изплатени, допълни Янчо Василев. 

Иначе макар и рано, в региона започна есенната сеитба. Според Янчо Василев за пшеницата това не е добре, защото добрите условия- влага и топлина, биха провокирали по-ранното поникване и развитие на посевите, а с тях и по-ранна поява на вредители и болести. Това би създало проблеми през зимата. Сеитбата на рапица обаче е съвсем навременна: 

"Тази година сеитбата на есенници започна малко по-рано от нормалното. Засети са около 10 хиляди декара пшеница и ечемик, с рапица малко над 30 хиляди. За рапицата този срок е оптимален, добре се получи с валежите, стопаните успяха навреме да извършат обработките, но за пшеницата е малко рано...", каза Янчо Василев и поздрави земеделците от област Видин:

"Бих пожелал тази година да е по-добра, по-плодородна, по-предвидима и положението в света да се стабилизира, така че и те да знаят какво е необходимо да правят, какво не бива да правят  и всичко онова, което биха пожелали да извършат в своите стопанства, да са в състояние и да могат да го направят!" 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ива Колева в "Час при зъболекаря": Профилактиката спестява доста проблеми

Редовната профилактика при зъболекар спестява доста проблеми и пари. Това каза в "Час при зъболекаря" отговорният редактор в БНТ, редактор и коректор на художествена литература и автор на книгата "Моята първа детска азбука" Ива Колева. По думите ѝ, самата тя стриктно спазва правилото за профилактичен преглед на всеки 6 месеца. Разказа и за едно от..

публикувано на 20.01.25 в 17:04

Децата да останат у дома, ако са със симптоми на грип

Засилена дезинфекцията и по-често проветряване на класните стаи са сред мерките, които предприемат в училищата във Видин , след като беше обявена грипна епидемия . Следи се да не допускат ученици със симптоми на заболяване. В Основно училище „Иван Вазов“ във Видин от четвъртък следят за отсъстващите заради заболявания ученици. Директорът Пролетка..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Живот и творчество на писателя и журналист Илия Николчин – от Стакевци до националните вестници

В днешното издание на " Памет нашенска " ще си припомним за Илия Иванов Николчин - български журналист и писател, роден в белоградчишкото село Стакевци  на 20 май 1931 година. Завършва българска филология в Софийския университет и работи като учител в Белоградчик и Вършец. По-късно става журналист във вестниците „Червено знаме“ и „Народна..

публикувано на 20.01.25 в 16:00

Нов проект осигурява подкрепа за хора в нужда в община Берковица

От 16 януари стартира проектът „Здравно-социални услуги в домашна среда – Община Берковица“ по Програма „Развитие на човешките ресурси” 2021-2027. Той е продължение на проект „Грижа в дома в община Берковица“, който приключва на 15 януари и по който се предоставяха здравно-социални услуги в домашна среда на над 180 лица. Новата процедура е със..

публикувано на 20.01.25 в 15:33

Обучение в Равна помага за здравословен начин на живот

Обучителна програма "Готви здравословно с Ади" ще се състои в живописното чипровското село Равна . Това събитие ще ви помогне да се погрижите за себе си по най-добрия начин. Ако сте човек, който цени здравето си и обръща внимание на това, с което се храни, то тази програма е подходяща за вас. Независимо дали вече се сблъсквате със..

публикувано на 20.01.25 в 15:30

Младежки клуб в село Котеновци: Мечта, сбъдната с общи усилия

В монтанското село Котеновци вече има  младежки клуб – място, където младите хора могат да прекарват времето си, играейки на билярд, джаги, тенис на маса и дартс . Но това не е просто клуб, а истински пример за това как местната общност може да сбъдне мечта с общи усилия и ентусиазъм. Идеята за създаването на организацията идва от жители,..

публикувано на 20.01.25 в 15:20

Ученици от Раковица гостуваха за ромската Нова година в посолството на Австрия

Деца от Основно училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица поздравиха за ромската Нова година служителите в посолството на Австрия. Училището беше сред участниците в кампанията на Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" "Василица: да възстановим мостовете по между ни", чиято цел е да покаже, че културата и традициите на..

публикувано на 20.01.25 в 09:50