Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12 октомври- Ден на българската община

Златко Живков: Никоя власт не е така близо до хората, както местната

Снимка: Любо Андреев

За предизвикателствата пред Общините говорим в "Посоките на делника". Поводът е Деня на българската община, който се отбелязва на 12 октомври. 

На тази дата през 1882 година Княжество България има своя първи Закон за общините и градското управление. 12 октомври е избран за празник на работещите в общинската администрация през 1998 г. от делегатите на Общото събрание на Национално сдружение на общините в Република България. 

Как работи местната власт в условията на парламентарна криза, коментира кметът на Монтана Златко Живков, който е член Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България  и представител на местната власт в Европейския комитет на регионите:

"Местната власт като че ли в тези кризисни времена е единствената от държавните институции, която работи непрекъснато не на "тих огън", на "бавен огън", както повечето, чакайки какво ще се случи на едно или друго ниво. Използвам случая да кажа, че тези 28 000 души, които работят в 265 български общини, на практика това е България. Благодарение на тяхната подготовка, ако щете дори и на грешките, и на други неща, които има, ние в момента предоставяме между 70 и 75 % от всички услуги в България. Нито една друга власт, нито Народното събрание, нито Президентството, нито депутатите, нито министрите са толкова близо до хората и до проблемите на хората. Съгласуваме над 500 законови и подзаконови нормативни актове. Това не може да се пренебрегне и тези, които по шаблон смятат, че администрацията обикновено е неподготвена, обикновено е раздута, е хубаво да се каже, че е доста свита на фона на това, което беше в началото на века. Поради тази причина е хубаво на днешния ден да се кажат добри думи, да не се забравя по никакъв начин, че единствената стабилна институция, която работи в момента без притеснения от всевъзможни избори и кризисни ситуации, които ни връхлитат една върху друга през последните 2,3 години, е местната власт".

Според Златко Живков политическата криза води до едни "тих бойкот" на държавната администрация, който пречи и на взаимодействието с местната власт:

"Поради тази причина ние нямаме никакъв избор освен, бидейки близо до хората,  да се опитваме според силите и възможностите да решаваме проблемите"- каза  Златко Живков. 

Извън програмата за храните, патронажната грижа и "Човешки ресурси" има известно забавяне по европейските програми, а същевременно голяма част от облика на българските градове се дължи именно на тях, коментира кметът на Монтана.

На заседанието на Европейския комитет по регионите, което се провежда през тази седмица, са обсъждани войната на Русия срещу Украйна и задаващата се тежка зима, която се очертава, каза Златко Живков:

"Ние сме октомври. Тези шест месеца до края на март са изключително важни и поради тази причина беше добре да има българско правителство, каквото и да е. Иначе оставаме отново и отново със служебни кабинети, служебни правителства, на които ще падне отговорността от тази непредвидима ситуация. Повечето европейски страни предлагат ограничения за зимата, дори най-богатите. Въпросът е ние какво можем да предложим като ограничение, защото и без това сме доста ограничени. В никакъв случай не можем да оставим без защита хората през този период".

Според Златко Живков след обявяването на резултатите от преброяването в страната, предстоят сериозни дискусии както в посока на разпределение на депутатските мандати по региони, така и на преструктурирането на общините. Той допълни, че една трета от общините в България са под 6000 жители, което поставя под въпрос потенциалът и възможностите за осигуряване на услуги на граждани.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28