Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучват Турската баня в Оряхово

Автор:
Снимка: ИМ Оряхово

Започна четвърти сезон на археологическо проучване "Турска баня" в Оряхово. Според османския регистър турската баня е построена през 16 век и е принадлежала към Вакъф - организация с благотворителни цели и приходите на банята са отивали за благотворителност - за поддръжка на училище, за помощ на бедни и други такива цели. Самата баня дълги години е била скрита под пластовете в земята. През 20-те и 30-те години на миналия век от нея са се виждали куполи, но при строителството на ж.п. линията в периода 1926  - 1930 година руините са премахнати и което е запазено от основите, е затрупано с пръст. 

Археологическите разкопки започват преди 4 години, каза Евгения Найденова, директор на историческия музей в Оряхово, който е и ръководител на проекта:

"През 2018 година правихме теренни обходи и тогава регистрирахме наличие на зид тук в района на градския плаж. Той се показваше 1 метър над земята, нямахме данни на каква постройка принадлежи, още повече, че нямахме информация точно за местоположението на турската баня - имахме снимка на руините, но къде точно на плажа е била или край Дунава, не знаехме. Затова решихме да проучим този зид, който се показваше... И така започнахме 2019 година. Оказа се, че това е банята, намерихме нейния югоизточен ъгъл с част от запазен под и първия канал, който ни доказа функционирането на сградата като баня. И така следваха 2 години проучвания, разкрихме изцяло източен зид с дължина 9,30 м., открихме подподово пространство със стълбове, които са подкрепяли пода, канали, по които се е движел горещият въздух, за да отоплява сградата. Много интересни находки са курните - корита на чешми. Ние намерихме две такива курни".

Така приключва сезонът през 2021 година и музеят кандидатства с проект за финансиране на разкопки с по-голяма площ, който е одобрен от Министерството на културата, обясни още Евгения Найденова:

"Благодарение на финансирането на 27 хиляди лева от Министерството на културата и от страна на Община Оряхово около 6 хиляди лева предстои ние да проучим площ над 120 кв. м. Надяваме се чрез новите проучвания да разкрием вече и поне част от вътрешния план на сградата и съответно да хванем и западния край на банята. Предстоят ни дни на работа и се надяваме на добри резултати... Целта на археолозите е не само да събират научната информация, която да обогатява историята но и това, което откриваме, да се показва на хората, те да го виждат. Тази година Общинският съвет реши мястото наистина да бъде предназначено за обект на културното наследство и той ще бъде експониран и ще бъде свободен достъпът на всички, които желаят да го посетят като археологически и като туристически обект".

Работата на музея е безценна за община Оряхово и дава огромна добавена стойност в привличането на повече туристи, каза Христина Цонева, секретар на общината:

"Изключителна добавена стойност имат разкопките, които са в границите на съществуващия крайдунавски парк,  защото тогава, когато имаш като даденост страхотен природен ресурс като реката, като хубавата гледка, като хоризонта, който се разкрива към отсрещна Румъния, когато имаш и една такава съхранена, разкрита старина, която ще бъде и консервирана - изключителна добавена стойност придава на целия парк, и не само на парка. Придава исторически смисъл на града - безценно е тези неща да се знаят, да се предават, да ги имаме, да ги съхраняваме, да ги консервираме, за да могат не само туристите, а и оряховчани да се гордеят с това".

Планирано е разкопките да се осъществят в рамките на 22 работни дни, но периодът може да бъде удължен, според метеорологичните условия. Прогнозния край е в средата на ноември месец, когато ще има и яснота какво е проучено и какви са новите резултати.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Наталия Делионова (вляво) със семейството си

Майка на три деца от Монтана се нуждае спешно от помощ за лечение

Жители на Монтана инициираха спешна дарителска кампания , за да подкрепят лечението на съгражданката си Наталия Делионова . Средствата са необходими за изследвания и последваща терапия в Турция.  Наталия Делионова, с която сме ви срещали и в нашите предавания, е детски учител, музикален педагог и майка на три деца - на 4, 6 и 16 години...

публикувано на 22.01.25 в 14:38

Ще спаси ли приватизацията болницата в Белоградчик?

Процедура по приватизация на 70% от дяловете на белоградчишката болница ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит.  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков. Градоначалникът се аргументира с лошото финансово състояние на лечебното заведение и реалната..

публикувано на 22.01.25 в 14:00

Габровнишката камила Василка ще участва в маскарадните игри "Сурва" в Перник

За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..

публикувано на 22.01.25 в 13:00

Дълги дел възстановява традицията за Бабинден

В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане.  Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..

публикувано на 21.01.25 в 16:10

Психолог: Прегръдката е универсално лекарство

21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..

публикувано на 21.01.25 в 15:20

На Бабинден с пожелания за повече новородени във видинската болница

Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..

публикувано на 21.01.25 в 14:57

Видинско училище влезе в Кеймбридж асоциацията в България

Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..

публикувано на 21.01.25 в 13:05