Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Аспарухов: Местната власт е стабилна и досега устоява на кризите

Иван Аспарухов, кмет на Мездра
Снимка: Община Мездра

Държавата се крепи на местната власт като институция, коментира кметът на Мездра Иван Аспарухов по повод Деня на българската община, който отбелязваме на 12-ти октомври:

"В такива трудни времена местните власти заслужават уважение, защото при тях са и наводнения, при тях са и всякакви други събития, социални бунтове и напрежение сред хората заради всичките тези кризи, които ни налегнаха... Разбира се, когато имаш повече отговорности, когато имаш отговорности, които не са обезпечени финансово или нещо друго, си навличаш само несгодите на гражданите, защото всеки иска както гражданин. В това се състои и стабилността на местната власт, че може да устои на всички кризи, затова е постоянна. През четири години има избори. Ако има субективен проблем на определено място с ръководството на местната власт, той си е чисто субективен провал. Като институционален провал досега в новата история на България местните власти са единствената стабилна власт. Извънредни местни избори не е имало в България. Това е администрацията най-близо до хората".

Според Иван Аспарухов в страната са нужни административно- териториални промени и дори сме закъснели за такива, защото в държавата трябва да има ефективни структури. В страната има много населени места с по десетина жители, но въпросът за окрупняване на общините е криворазбран, допълни кметът на Мездра:

"От това, че ще съкратиш някаква администрация, територията си остава. Не съкращаваш територия. Землището на село "Y" или община "Y", която е малка и е останала с хиляда души, територията си е там. Тази територия се нуждае и от обгрижване, и от ресурс, и от инфраструктура, и от стопанисване. Ние не можем да обединим територия, тя е обединена. България се казва".

Иван Аспарухов добави, че необходимост от административно-териториална реформа има, но тя е за предефинирането на държавни органи, не толкова на местни:
  
"Разгледайте държавата като едно семейство. Бащата е на една страна, майката на друга страна и кой ще плаче- детето. В случая ние сме в ролята на детето. Семейството ни се казва България. Ние отдавна я делим България на президентска, на парламентарна и на кметска и не може да се разбере, че в крайна сметка става въпрос за една територия и за една държава, защото народът чака от всички. Чака да му стане по-добър животът. Той не чака даром. Чака нещо да усети, че се променя, нещо да усети към по-добро, а това става само с консолидация."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45