В сезона на болестите всеки се пита има ли ръст на респираторните вируси у нас и как можем да се предпазим. Особено притеснени са родители на ученици и по-малки деца.
Според Силвия Ницова- старша сестра във видинската детска градина "Синчец", най-уязвими са децата в предучилищна възраст. От няколко седмици се усеща и отсъствието на децата в учебното заведение.
"След 20 септември започнаха да се появяват вирусни инфекции и остри инфекции на горните дихателни пътища. Има периоди, в които се засилва, особено сега вече се е засилил, обострен, Доста деца отсъстват от детското заведение... Засилен е сутрешният филтър, дезинфекцията също, това, което от нас се изисква- ние го правим. Стараем се болни деца въобще да не допускаме до детската градина, но въпреки всичко има ръст на заболяванията".
Според сестрата появата на такава грипна вълна в този сезон е нормална, но не мисли, че зад нея се крие нова вълна на COVID-19. По думите й децата с по-слаба имунна система са по-податливи на подобни вируси и нещото, което всеки родител трябва да направи при първи симпроми на заболяването, е да спре детето си от детска градина или училище. По този начин своевременно ще се тушира вирусът и няма да се стигне до по-сериозни последици.
"Когато родителите усетят, че има симптоми, например хрема или кашлица, най-добре е да го спрат, защото този вирус лесно се предава от едно дете на друго... Започва с кихане, с хрема, кашлица и температура при някои деца. Това са първите симптоми. Щом усетят такива симптоми, да започнат с най-обикновеното-чайове, инхалации, спрей за нос, витаминки- това са най-елементарните неща. Ако след това видят, че нещата не могат да се овладеят, тогава се пристъпва към по-сериозно лечение, което може да включва и антибиотик".
Силвия Ницова е категорично против самолечението и третирането на децата с медикаменти, които не са препоръчани от лекар. Тя не толерира и лечението с антибиотик на всяка цена с цел бързо и сигурно оздравяване и апелира всички родители да бъдат разумни по отношение здравето на децата си.
Чуйте повече в звуковия файл*
Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..
Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..
Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация. "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..
Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния. Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..
ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..