Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даря Василева: Изборът на дула е като влюбването

Снимка: https://www.bgduli.com/

Има значение как идваш и как те посрещат на този свят, смята Даря Василева, която е член на Асоциацията на българските дули. Професията е сравнително нова у нас, но през последните години става по-разпознаваема и все по-често бъдещи родители се обръщат към специално обучените жени за подкрепа преди, по време и след раждането на дете.

Даря Василева е магистър по психо-социални практики и психодрама. Има дългогодишен опит в работата с деца в риск, като доброволец и активист, който бавно и сигурно я води към решението да бъде дула и да помага на жената в един от най-важните моменти в живота ѝ.

"Това много дълго време зрееше като решение и с годините, в желанието семействата да бъдат активни участници в случването на раждането и в това да срещнеш нов живот, тъй като смятам, че има огромно значение как идваш на този свят, подкрепяна от приятели и насърчавана, дълго време отлагах да отида на обучение. След това дълго време нямаше обучения. И така нуждата да съм в ролята на подкрепа и на това да виждам реален резултат, срещата със семействата и с техните деца е нещо, което ме доведе дотук".

На кой етап от бременността е препоръчително жената да потърси помощта на дула?

"Това е изключително индивидуално, както всяко едно нещо, свързано с бременността и раждането. Няма етап, в който да е препоръчително. Ако жената и семейството, тъй като ние не работим само с бременната, а и с техните партньори и подкрепящи членове на семейството, в момента, в който усети нужда, че има потребност да има такъв доверен човек, към който да се обърне и получи подкрепа къде да потърси информация, как да се информира, към кого да се обърне или пък да започне да се подготвя чрез различни техники или методи за обезболяване, в момента, в който го усети, това е подходящият момент за нея".

Каква е помощта, която дулата може да окаже? 

"Много е важно да се знае, че дулата не е медицинско лице. Тя присъства само на асистирани раждания, които се извършват в болнични условия според законодателството, което се упражнява в нашата страна. Всички дули от Асоциацията на българските дули спазват своя етичен кодекс, който определя правилата за нашата работа. Това, което правим, е да подкрепяме емоционално семействата при взимането на решения, да ги насочим къде могат да потърсят информация относно интервенциите, които предстоят, или ако не са разбрали нещо, да се обърнат отново към екипа, който ги проследява и който е до тях, така че да се чувстват овластени да бъдат активни участници в този процес. Другото, което е изключително важно, е, че по време на раждането всъщност дулата може да прилага техники на обезболяване, които не са медикаментозни. Това са различни пози, които помагат на процеса на раждане, това са масажи, които дулата може да приложи на определени места, топли и студени компреси, които се прилагат. Всяка дула е преминала обучение и тя е подготвена да ги прави тези неща. Но основното е емоционалната подкрепа на семейството по време на раждането, тъй като дулата присъства през цялото време, независимо колко продължава раждането. Тя може да упражни и физическо обезболяване. Също така да подпомогне партньора той да прилага тези техники за обезболяване". 

Може ли дулата да помогне на жената в следродилния период?

"Услугата, която предлагат дулите, които са дули за раждането, включва и посещение след раждането, което е точно с цел да се подпомогне кърменето, да се видят затруднения, ако има, да се насочи към консултант по кърменето, но също така следродилния период по-скоро се поема от постпартум дулите, които всъщност са фокусирани за този следродилен период, в който майката има нужда от повече физическа подкрепа, свързана с бита и отглеждането на детето. Не всяка дула за раждане е и постпартум дула, но могат да поемат първите няколко дни след раждането като помощ, като познания относно кърменето и възстановителния процес след раждането." 

Разпознаваема ли е ролята на дулата у нас?

"Струва ми се, че все по-често нашата услуга е разпознаваема и търсена от семейство. За съжаление не във всяка болница ние сме допускани. Така, както дълго семействата се бореха бащата да присъства на раждането на детето, ако желае семейството, така смятам, че тепърва предстои да се борят семействата ние да бъдем с тях в родилната зала. Просто е дълъг пътят лекарите да разберат, че ние не сме тяхна конкуренция и хора, които пречат, а сме там в повечето случаи да подпомогнем акушерката и екипа". 

Какво съветвате младите родители? 

"Много ми е трудно да давам съвети, не ми се ще да звучи като съвет, но ми се ще да вярват повече в себе си и да търсят информация, така че да бъдат активни участници и все повече да се информират за това, че е възможно раждането да не бъде чак толкова травматично преживяване, което после да се успокоят, че ще забравят. Защото много голямо значение има всъщност как идваме".

Как да изберем дула?

"Покрай ковид ситуацията ставаме все по-мобилни и гъвкави. Няма дули във всеки град, но онлайн също могат да бъдат подкрепа. На сайта на Асоциацията на българските дули и във фейсбук страницата има представяне на всяка една дула, която е член на организацията, и оттам може да се запознае с нейното представяне. Както аз често казвам на срещите със семейства, изборът на дулата е като влюбването, трябва да могат да усетят, че имат доверие на този човек и че това, което са те, по някакъв начин кореспондира с човека отсреща и по-лесно могат да общуват, могат да го допуснат в най-интимния си свят".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13

Логопеди с кампания за безплатни консултации

Кампания за безплатни консултации с водещи специалисти логопеди ще се проведе през март в цялата страна. Инициативата "Логопед с добро сърце" е организирана от платформата Логопедия.БГ по повод Европейския ден на логопедичната терапия - 6 март, който българските специалисти по речево развитие разпознават и като свой професионален празник. Кампанията..

публикувано на 12.02.25 в 15:34

Враца почита Мистер Сенко и магията, която завладя света

Да разнасяш главата си по целия свят, но не на раменете си, а под мишница, с виртуозност, с която в детските си години на сиротство и мизерия, за да оцелееш, като "гаврош" си продавал "лимонада и пасти" - това е история, в която си струва да се вгледаме. Зад илюзията на славата на почетния гражданин на Париж, София и родната Враца , признат по цял..

публикувано на 12.02.25 в 13:00

Климатичните промени и грижата за лозята

Промените на климата са все по-осезаеми през последните години. Свидетели сме на все по-големи горещини, все по-чести са и екстремни климатични явления- наводнения, бури, суши, градушки, екстремно високи температури. Всичко това изправя земеделците пред сериозни предизвикателства, най-вероятно ще  има и  негативно въздействие върху земеделието и..

публикувано на 11.02.25 в 17:30