Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преизчисляването на пенсиите- утеха или разочарование

Снимка: Георги Нейков, БНР

В Международния ден за изкореняване на бедността, говорим за това, какво увеличение получиха пенсионерите от 1 октомври, когато пенсиите за трудова дейност бяха преизчислени.  Според разчетите на Националния осигурителен институт в резултат на извършеното преизчисляване увеличение получават повече от 892 000 пенсии и добавки, което засяга над 45% от пенсионерите. Преизчисляването постига в голяма степен своята основна цел, а именно да се компенсира "изоставането" при осъвременяването на най-отдавна отпуснатите пенсии.


Най-много са пенсиите с увеличен размер, които са отпуснати с начална дата преди 2008 г. (65,1%), през 2008 г. (70,2%), през 2009 г. (54,4%), при спадащ процент през следващите години.


Разбраха ли всички какво се случи и как бяха преизчислени тези пенсии? За да разберем правилата за  преизчисляването и кои имат право на това увеличение, потърсихме за коментар Светлана Флорова, началник отдел "Пенсии" към НОИ във Видин:

"... На преизчисление от 1 октомври подлежат само отпуснатите до 31 декември 2021 година пенсии за трудова дейност. Не подлежат на преизчисление пенсиите, които са отпуснати след 31 декември 2021 година, както и пенсиите, които не са свързани с трудова дейност. Става въпрос за социалната пенсия за инвалидност, социалната пенсия за старост ...

Преизчислението от 1 -ви октомври се извърши служебно от НОИ, без гражданите да е необходимо да подават заявления... Трябва да подчертая, че всички пенсии за трудова дейност са преизчислени, но не всички пенсионери реално са получили увеличение на пенсиите си. Много голям процент от отпуснатите пенсии се изплащат в минимален размер. Преизчислението на пенсията се извършва върху нейния действителен размер и ако той не надхвърли минималния размер, пенсионерите няма да усетят реално увеличение. Т.е., преизчисленият действителен размер е под минималния размер на пенсията. Това е една от причините част от пенсионерите да не получат увеличение от 1 октомври, въпреки че отговарят на условията за трудова дейност. Не получиха увеличение и тези пенсионери, чиито пенсии не бяха определени в действителен размер, т.е. в базата данни не е имало индивидуален коефициент. Това са хора, които не са пожелали да представят документ за осигурителен доход и те са останали без индивидуален коефициент. Просто са си останали като пенсии, определени без доход и са останали на минимален размер...


Най-голям е делът на увеличените пенсии на тези, които са отпуснати до 31 декември 2007 година. С това преизчисляване се цели наистина да се компенсира изоставането на най-отдавна отпуснатите пенсии. И пак казвам, че макар и отпуснати до 31 декември 2007 година, не всички пенсии са получили увеличение. Статистиката показва, че едва 63 % от отпуснатите пенсии до 31 декември 2007 година са получили увеличение- от общо 12 500 пенсии за област Видин, само 8 000 са получили това увеличение.


Общият брой на пенсионерите в област Видин е 30 195. Пенсионерите с пенсии за трудова дейност, които подлежат на преизчисление от 1 октомври, са 29 000 души. От тях 12 183 са получили увеличение на пенсиите си. Това са 41 % от хората...", уточни Светлана Флорова.

 
При изплащаните пенсии и добавки, отпуснати с начална дата преди 2008 г., увеличение има при 69% от плащанията (557 830 бр.), като този процент плавно намалява при пенсиите и добавките, отпуснати в следващите години.


Действителните размери на над 317 000 пенсии са увеличени, но тъй като са твърде ниски и са под минималния размер за съответния вид пенсия, те остават приравнени и продължават да се изплащат без промяна, в същия минимален размер и след преизчисляването. Този ефект до голяма степен се дължи на по-големия, изпреварващ ръст в последните години на гарантираните минимални размери на пенсиите спрямо пенсиите със среден и висок размер, поясняват експертите на НОИ.


Един милион пенсионери останаха с напразни надежди, коментира темата и Ася Гонева, съветник на президента на КНСБ за пенсионната реформа.  


"Това, което беше ясно от самото начало, поради което и КНСБ беше категорично против, е първо начинът, по който се проведе това т.нар. преизчисляване. Беше ясно от самото начало , че ще се похарчат доста пари, а няма да има увеличение на абсолютно всички. Резултатът е много простичък- над 1 млн. пенсионери не са получили нищо повече в размера на своите пенсии. Около 45 % по данни на колегите от НОИ са хората, които са получили увеличение. Средното, което обявиха като увеличение е около 8 или малко над 8 %. Разбира се, различни са конкретните суми за различните пенсии. Като правило се счита, че би трябвало да са получили увеличение пенсиите, които са отпуснати доста по-назад в годините, но и това не е една абсолютна истина. За съжаление не мога да кажа , че се следват принципи и правила в пенсионното осигуряване, защото това, което беше направено, не следва принципа, който е основополагащ в осигурителните отношения, а именно: принос- права..."  


акво предлага КНСБ за промяна в пенсионната система, как приемат жители на Северозапада увеличението на пенсиите им и още подробности за начина на изчисление на пенсиите - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45