Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Иво Георгиев: Протестирахме за чисто човешки и справедливи искания

5
Снимка: личен архив



В Деня на българския лекар медиците от спешните отделения от цялата страна излязоха на протест в столицата. Те настояха за увеличаване на трудовите възнаграждения, както и за промяна в категоризацията на труда им. 

До протеста се стигна заради неизпълнени поети ангажименти от правителството. Припомняме, че в края на септември Министерският съвет одобри допълнителни близо 10 млн. по бюджета на здравното министерство. С тези средства беше решено да бъдат компенсирани служителите в центровете за спешна медицинска помощ. Според предварителни разчети на министерството компенсацията за лекари ще бъде приблизително 600 лв. месечно, фелдшерите ще получат 400 лв., медицинските сестри 350 лв., парамедиците 170 лв., шофьорите на линейки около 150 лв. Предвидено беше тези допълнителни средства да се получават от 1 октомври до края на годината. Тъй като това не се случи, медиците се организираха за протестни действия.
 
В протеста участваха и медици от Видин. Исканията ни са чисто човешки и справедливи, каза за Радио Видин д-р Иво Георгиев, председател на синдикат "Здравеопазване" към Национален синдикат "Защита":


д-р Иво Георгиев


"От много време насам спешните медици, шофьори и санитари ни лъжат по различни поводи… В нашите искания бяха концентрирани три основни направления: първото направление - това е категоризация на спешния медик. Първа категория искаме...защото не е възможно лекари, санитари, шофьори, фелдшери, да не забравим, медицински сестри, са вече на преклонна възраст, в смисъл пенсионерска възраст, за да не обиждам никой по този въпрос. Една голяма част от работещите в спешна помощ са на пенсионна или пред пенсионна възраст – над 70 години, между 70 и 80 години има хора, които работят. Има хора, които вече имат сериозни проблеми със здравето, има хора, които не могат сами да слязат от линейките, за да окажат първа помощ и се налага помощ от страна на шофьорите. Не могат да изпълняват пълноценно своите трудови задължения, затова, защото в момента имаме отлив от персонал, от хора, които биха искали да работят  в редовете на спешната помощ".


Според медиците, трудът им не е оценен адекватно. Висококвалифицираните лекари работят за две минимални заплати и това е абсолютно немислимо, допълни  д-р Георгиев:


"Това след себе си води и до други проблеми, например, работим на две или на три места – това означава, че ние не можем спокойно да си отпочинем, не можем да си свършим работата и това се налага, точно поради  ниското заплащане и невъзможност да се издържаме, нас и семействата ни. Другият проблем, който искам да изтъкна за първата категория труд, това е характера на нашата работа. Ние сме част от сигурността на държавата, ние сме част от системата 112 – това е полиция и пожарна. Ние сме част от българските лекари, които работят непрекъснато на първа линия. И в същото време ние имаме трета категория труд за пенсиониране, а пък говорят, че ще се внасят самолети и хеликоптери за нуждите на спешна помощ, което е нормално, което го има във всички европейски държави с изключение на България".


Въпросът, който си задава д-р Георгиев е: парамедиците, които ще работят на хеликоптерите, ще бъдат първа категория труд, а какво ще се случи с останалите медици в спешното отделение?


"Ние останалите ще бъдем дискриминирани и ще бъдем трета категория. Това е абсолютно невъзможно и не могат да се направят ясни разчети и стратегии, специално по труда, който полагат медиците от спешните центрове. Поради тази причина, това са достатъчно сериозни аргументи ние да искаме първа категория труд при пенсиониране".


По думите на д-р Георгиев в цяла Европа медиците от спешните отделения, са първа категория.


"В цяла Европа имат едни критерии, ясни поставени пред тях, които критерии като изискване важат и за нас, а всъщност заплащането и категоризацията веднага минават на азиатския принцип – "Който е по-силен, този ще папка повече."


Народното събрание тръгна с фалстарт, с противоконституционни действия, коментира д-р Георгиев, по повод случилото се по време на първото заседание на 48-то Народно събрание вчера.  


"Не могат да се разберат кой да им е шеф на Народното събрание. Постоянно се тегли на всички страни, като приказката за "Орел, рак и щука" и в крайна сметка всичко това рефлектира не само върху нас – медиците от спешна помощ, а това рефлектира и върху целия български народ. Това са хората, които би трябвало утре, като се съберат и направят Народно събрание, първото нещо, което би трябвало да гласуват, това е точно този наболял въпрос – първа категория и подобряване заплатата на работещите в спешна помощ".


Сред причините, които изкараха на протест медиците от спешната помощ във Видин е и подобряване условията за работа, допълни д-р Иво Георгиев:


"Знаете ли, че е имало време, когато сме карали с гуми на линейки, зимно време, които са били изтъркани до максимум. Знаете ли, че много често, когато беше пандемията, в нейната сила, ние ходехме и влизахме "в огъня" само с едни ръкавици и една маска. Много често нямаха пари, нито за дрехи, нито за маски. Нас ни бяха оставили на произвола на съдбата. Имаше моменти, когато перяхме костюмите за еднократна употреба и се сушаха, за да могат да се облекат от следващите".


Д-р Георгиев казва, че спешният медик се ражда, той не се формира.   


"Човек, който е издържал в спешна помощ повече от една година, той остава там завинаги. Просто естеството на работа е такова, че не всеки лекар, може да бъде спешен медик. Затова моя апел е: Приятели, българи, България има нужда от нас, държавата има нужда от нас, ние имаме нужда от вас, нека да се уважаваме взаимно, дайте ни първа категория, дайте ни съответно заплащане и с това ще се подобри и кадровия проблем и голяма част от проблемите в спешна помощ ще бъдат решени!"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Да можем заедно с Христос да повдигнем тежестта на земния живот

Днес е Четвърта неделя след Пасха – на Разслабения. "Послушайте, братя мои, слово за днешното четиво от Деянията апостолски. В това четиво се говори за изцеляването от апостол Петър чрез името на Иисус Христос на разслабения Еней, човек от град Лида и за възкресението от мъртвите също от апостол Петър в град Иопия (Яфа) на една..

публикувано на 11.05.25 в 08:00

Да помечтаем с "10 чужди мечти"

В литературата сравнително често човек може да попадне на книга, която да го накара да се замисли за собствените си желания, страхове и надежди. Далеч по-рядко събитие обаче е да попаднеш на книга, която да те накара да се замислиш за чуждите мечти, за чуждите копнежи и поводи за безсъние. Свикнали сме да се взираме в собствените си..

публикувано на 09.05.25 в 16:55

Никога не е късно да откриеш таланта си

В "Професия хоби" ни е тръгнало на художници напоследък! И ако в предишната ни история гостенката рисуваше още от дете, с молив в ръка откакто се помни, то днешната ни героиня открива магията на рисуването по-късно в живота . Но това по никакъв начин не прави таланта ѝ по-малко впечатляващ. Напротив - личи си, че когато човек твори със сърце,..

публикувано на 09.05.25 в 16:30

Ден на самоуправлението и Деня на Европа отбеляза езиковата гимназия във Видин

9 май освен ден на Европа е и Ден на ученическото самоуправление. На този ден учениците влизат в ролята на своите учители и директори на училищата, организирани от Ученическите съвети. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват задълженията на своите учители и на ръководството на учебното заведение в реални условия, атмосферата..

публикувано на 09.05.25 в 16:20

Видински ученици направиха филм за Културен център "Жул Паскин"

Днес беше представен филм за това как старата синагога във Видин се превърна в Културен център „Жул Паскин“ - модерно място за изкуство, култура и туризъм. Лентата е създадена от ученици от 10-и и 11-и клас на ПГ „Проф. д-р Асен Златаров“. На представянето на филма присъстваха и ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков". Екранната творба е по пилотна..

публикувано на 09.05.25 в 16:05

За мисията на младите доброволци от най-голямата хуманитарна организация

Доброволчеството е отговорност, казва Радостина Йорданова от Младежкия червен кръст във Видин . Повод за разговора ни е Международният ден на Червения кръст и Червения полумесец , който отбелязваме на 8 май. Това е ден, в който се отдава признание на милионите доброволци и служители на хуманитарното движение, които ежедневно помагат на хора в..

публикувано на 09.05.25 в 14:44

Приказни герои оживяват в село Неговановци

Светът на приказките и приказните герои ще се материализира във видинското село Неговановци. Приказен карнавал ще се проведе там утре, 10 май. Събитието е традиционно и се радва на популярност сред малките жители и гости на населеното място, каза секретарят на Народно читалище "Светлина 1928" Мариана Димитрова : "Подготвили сме много..

публикувано на 09.05.25 в 13:00