Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нинко Груев: Журналистиката ме научи на човешка топлина и искреност и да отстоявам истината

5
Снимка: радио Видин
Всяка сутрин видинчани, които обичат да се разхождат в Крайдунавския парк, могат да видят възрастен човек, който крачи с равномерен ход,  целеустремено по крайбрежната алея, от Синагогата до Колодрума. Това е видинският журналист Нинко Груев, днес - пенсионер.

 На 2 октомври той отбеляза  своята 90- годишнина.


Нинко Груев е роден през 1932 година в село Цар Петрово. Семейството му не е богато, баща му е един от най-работливите хора в селото. Прародителите му са от Тетевенския край, идват в Бойница, когато, гонени от турците бягат към Румъния. Привлечени от плодородната земя, добрите условия за препитание, остават в този край. За времето от 1939 до 1946 г построяват две двуетажни къщи в село Цар Петрово, за да има къде да живее многобройното семейство. Живеят оскъдно и бедно в следвоенните години, когато има дефицит на основните хранителни  стоки.

Нинко посещава училището в Цар Петрово, където се проявява като отличен ученик, ученолюбието му е пословично , чете много и всякакви книги, които може да намери в училищната библиотека. Награден е от Околийската просвета и култура в Кула  като най-добър ученик в Цар Петрово.
Продължава средното си образование в мъжката гимназия във Видин. С много лишения и недоимък, но с много упоритост и любов към ученето, той завършва гимназия като отличен ученик.   
Силното му желание да учи го довежда в Софийския университет, където е приет в две специалности българска и френска филолгия, той  записва "Френска филология"..

След две години следване се прехвърля в току -  що откритата специалност по журналистика.
След завършването на висшето си образование се връща във Видин, тъй като по онова време, за да останеш в столицата, трябва да имаш софийско жителство.

Връщайки се във Видин, започва работа във вестник "Червено знаме", не работи дълго в този вестник, тъй като на 1 декември 1960 година става кореспондент на вестник "Работническо дело" за Видински окръг, и на тази позиция работи до 07 януари 1993 година. Материалите, които пише, са на морално-етични теми и се публикуват в рубриката "Писмо с коментар".

Нинко Груев започва да пише за обикновените хора, за тези, които нямат звание, за онеправданите, за техните проблеми и трудности, с които се сблъскват, за злоупотребите тогава.

Семеен е, има син и дъщеря, и един внук.



ДЕТСТВОТО
"Аз нямах приятели момчета, не обичах да играя с другите, още от най-ранна възраст аз проявявах едно завидно ученолюбие. Четях всичко, което ми допадаше, аз знаех наизуст стихотворенията на Иван Вазов, имахме една единствена книга "Избрани страници от Иван Вазов" , издадена 1922 г. и аз всичко знаех в книгата... Бях един от най-добрите ученици в училището."

село Цар Петрово

 УЧИЛИЩЕТО
"Завършвах прогимназията и се готвех да отида в гимназията, но баща ми каза: "Ние сме делници, отиваме в нова къща, нямаме пари и няма да отидеш да учиш. Въпреки неговата съпротива аз настоях и постъпих в мъжката гимназия във Видин При крайна мизерия учех, нямах ученическа чанта, книгите ги носех под ръка, живеех на квартира в новата махала... В гимназията най-много харесвах часовете по български език,  преподаваше ни Вера Смолянова по един фантастичен начин уроците..."



СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ

"Приеха ме в двете специалности - българска и френска филологии, аз предпочетох и се записах във "Френска филология". Баща ми едва намери пари за семестриалната такса, която беше 460 лв и ми каза: "Това са последните пари, които успях да събера, не ти ли дадат стипендия, ти трябва да се върнеш да работиш в село." Бях между щастливците, на които дадоха стипендия. През цялото си следване аз разчитах и живеех само с тази стипендия. Бях втора година "Френска филология", когато откриха специалността "Журналистика", заедно с други 70 души аз бях приет в специалността. Както и преди бях между добрите студенти. ..Ориентирах се към журналистиката, защото на мен ми се отдаваше писането, аз имах афинитет към писаното слово. Студентските си години прекарах при пълна мизерия и недоимък, но независимо от това, аз си отделях  пари за пари за посещение на опера, театър, концерти. ...След като излизах от вечеря в мензата, аз минавах задължително през Народния театър или Операта и си купувах билети..."


Софийски университет

ВЕСТНИК "ЧЕРВЕНО ЗНАМЕ"
"Ние бяхме  орган на околийския комитет на БКП и естествено, не можехме да критикуваме който и да е и каквото и да е. Пишехме главно по селскостопански теми за изпълнение на планове, за петилетки, за герои на труда и т.н..."

 ВЕСТНИК "РАБОТНИЧЕСКО ДЕЛО"
"В печата преобладаваха материали за преизпълнени планове, за норми на труда, но го нямаше живия човек. И аз реших точно в тая ниша да ориентирам моята работа... Първият материал, който излезе във вестника, беше една моя критична статия за певеца Кайчо Каменов от село Винарово, който беше изоставил своите родители в пълна беднота. Отидох, проверих всичко и написах критична статия. Това беше взрив в редакцията. ..Най-важното беше, че аз поех да пиша за обикновените хора, за тези, които нямат звание, за онеправданите, за злоупотребите... Моите материали бяха на морално-етични теми и в рубриката "Писмо с коментар". Тези материали се четяха в цялата страна, получавах похвали и писма от цялата страна.  Работата ми беше оценявана като една от най-добрите.  От редакцията преценяваха дали могат да се използват материалите ни или не. Журналистите  работеха по съвест, но преобладаващите материали бяха на една производствена хвалебствена тематика. Критикувах обстановката в окръга и моите материали не се приемаха добре от партийните величия във Видин и през всичките седем първи партийни секретари бях на нож. Те ме критикуваха, че искам да злепоставям окръга. "


ДЪЛГОЛЕТИЕТО

"Между 1950 и 1970 година минах един период на активна туристическа дейност като участник в туристически походи и екскурзионни летувания... Активният туризъм за мен беше смисъл на живота, движението за мен е номер едно. В някаква степен влияе и генът ми, моят прадядо е починал на 104 години, майка ми на 88 години.
Не пуша, никога не съм пил спиртни напитки, не пия и кафе, нито бира, водя природосъобразен живот..."


Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18