Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще успеят ли исканията на синдикатите за повишаване на доходите?

Снимка: Фейсбук

Съвместна декларация със социални искания подготвиха преди дни от Конфедерацията на независимите синдикати в България и Конфедерацията на труда "Подкрепа". Тя е адресирана до президента Румен Радев и депутатите от 48-ия парламент. Президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни, че освен доходите и социалните права, в декларация има искания и предложения относно "Зелената сделка" и енергетиката. Двата синдиката поискаха среща с държавния глава. Междувременно започна и съвместна протестна акция. На първо място, според тях, трябва да бъде компенсирана инфлацията до края на годината, както в държавния, така и в частния сектор и договаряне на ръст на работните заплати. Възстановяването на загубената покупателна стойност през следващата, 2023 година е целта, която поставят в исканията си синдикатите. От КНСБ подчертаха, че има драстично увеличение на основните стоки. За бюджета за догодина се настоява за 850 лева минимална работна заплата и 12-13% ръст на доходите. Председателят на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че са водени разговори с министъра на енергетиката да се договорят спешно някои мерки в Националния план за възстановяване и устойчивост, което предвижда и въвеждането на две тарифи за електроенергия. Ще успеят ли исканията на синдикатите? Преди дни от КНСБ започнаха Национална протестна акция под наслов "Да защитим доходите от инфлацията и работните места в кризата". Акцията е с основни искания- повишаване на доходите, овладяване на инфлацията и излизането от икономическата криза. Те са насочени към властта, независимо коя ще е тя. Според тях трябва да бъдат предприети незабавни мерки за работещите, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров:

"Трите области са доходите, зелената сделка и енергетиката. Има и някои правни аспекти, които касаят трудовите и социалните права на хората. По доходите има две неща- на първо място е компенсирането на цялата инфлация до края на годината, както в държавния, така и в частния сектор по всички възможни начини през допълнителни средства от бюджета за бюджетните организации и договаряне на ръстовете на работните заплати, което ние сме започнали вече с колегите от "Подкрепа". В над 150 предприятия вече се водят преговори ... На второ място с бюджета за 2023 година- 850 лева минимална работна заплата и 12-13% ръст на доходите поне и като цяло постигане на загубената покупателна способност на българите."

Каква е позицията на другия синдикат- КТ "Подкрепа"? Ваня Григорова, икономически експерт към синдиката каза в свое интервю за Радио Пловдив БНР, че в момента никой не се подпомага по линията на енергийната бедност. Според нея трябва да правим разлика между целевите помощи и помощите за енергийно бедни. Първите са само за петте месеца на зимния сезон, а вторите за цялата година. При преминаването към свободен пазар някои от нас няма да успяват да покрият сметките си дори за телевизор, осветление и телефон, предупреди тя. Ваня Григорова обясни още, че се обсъждат различни начини за дефиниране на енергийно бедните. От КТ "Подкрепа" одобряват предложението на БАН, което е най- всеобхватно но изисква повече административен ресурс, за да се установят доходите на човека, неговите разходи и тогава да се реши има ли той нужда от подпомагане. 

Видинчани също коментираха единната позиция на синдикатите за повишаване на доходите. Според някои от тях има спешна нужда от такива действия:

"Според мен има нужда от леко повишаване на доходите отново, на фона на инфлацията би следвало и доходите малко да се повишат, за да могат хората да прекарат зимата по- спокойно. При положение, обаче че няма правителство и държавата в момента е в пълен хаос, не виждам как и кой може да изпълни подобна задача ... Трябва да бъдат увеличени и пенсии, и доходи ... Трудна работа, няма да стане. Като ги гледам как се карат и какво правят, май нищо няма да направят. И да настояват, няма да успеят."

В края на миналата седмица от служебния кабинет обявиха, че е готов проекта на държавния бюджет за 2023 година. Той отново ще е с дългова дупка, за да може държавата да покрие разходите си. Дефицит от 6,6% и нарастване на дълга на близо 29% от брутния вътрешен продукт, залага финансовото министерство в проектобюджета за догодина. Финансовото министерство залага икономически ръст от малко над процент и половина и инфлация под 5%. Бюджетът предвижда минималната заплата да бъде 710 лева, а пенсиите няма да се увеличават извън предвиденото в швейцарското правило. Ставките от 9% за топло, 0% за хляб и брашно и освобождаването на електроенергията и газта от акциз остават да действат до средата на 2023 година. Как реагират на тези данни синдикатите- разговаряме с Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ и председател на стачния комитет към синдиката:

"Хората в цялата страна излизат, за да изразят недоволството си от ниското заплащане и от високите цени, които са в момента в България. Последните данни от равнището на инфлацията сочат, че тя е близо 19%, а заплатите по никакъв начин не компенсират това ниво. Хората протестират, както в отделните градове, така и в отделните браншове и в отделните предприятия, за да дадат публичност на всичките проблеми, които стоят пред работещите българи ... Социалните протести са едни от най- тежките и най- вероятно такива ще останат и занапред. Това около, което се обединихме от двата синдиката ще се види още на 11 ноември, когато ще направим протестно авто шествие, като до момента има над 500 автомобила, които са заявили участие."- обясни Тодор Капитанов.

В демонстрацията се очаква да се включат стотици превозни средства от цялата страна, а до края на седмицата предстои и среща между лидерите на двата синдиката Пламен Димитров и Димитър Манолов, и президента на България Румен Радев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12