Популациите на редица застрашени животински видове в България са изложени на риск, гласят заключенията от първото мащабно проучване за размера на закононарушенията срещу дивата природа у нас, подготвено от WWF въз основа на официална информация, получена от ресорните институции. Резултатите от изследването сочат, че в рамките на пет години контролните органи са регистрирали едва 2818 пострадали диви животни. Повечето от тях са птици (2089), следвани от бозайници (307) и влечуги (244). За сравнение, двата най-големи рехабилитационни центъра за диви животни у нас са регистрирали в пъти повече ранени животни.
"Изследването ни категорично показва, че застрашените видове се ползват със значително по-слаба защита от т.нар. икономически значими видове, т.е. от тези, които са разрешени за лов и риболов. Данните сочат, че закононарушенията срещу вторите са санкционирани по-често и с по-голяма строгост. Близо 60% от досъдебните производства, образувани от прокуратурата, както и 2/3 от всички осъдителните присъди на първа инстанция, всъщност са за незаконен лов и риболов на незастрашени видове. Оказва се, че нашето законодателство не защитава достатъчно категорично намиращите се под заплаха животни", коментира Нада Тошева, ръководител програма "Опазване на видове" във WWF и един от авторите на доклада.
Данните обхващат периода между 2016 и 2020 г. и са събирани от официални източници, сред които районните и областните прокуратури, регионалните инспекции по околна среда и води, както и дирекциите на трите национална парка у нас. В процеса на проучването експертите на WWF получиха достъп до обществена информация, а също и провеждаха интервюта с професионалисти в сферите на правоприлагането и природозащитата. Те установиха, че:
· Голяма част от засегнатите бозайници са от разред прилепи. У нас живеят 33 от 35-те европейски вида прилепи. Сред най-големите заплахи за тяхното оцеляване е изчезването на естествените им местообитания. Причина за това е безпокойството, което се причинява при инфраструктурни проекти по време на хибернацията им, също и премахването на стари, кухи дървета, в които те живеят. Друг проблем са пестицидите, които ги тровят чрез основната им храна – насекомите.
· При влечугите най-често става дума за сухоземни костенурки. Притеснителен при тях е размерът на човешката намеса. Те биват вземани от дивата природа и отглеждани като домашни любимци или атракция в заведения. Понякога стават жертва и на пътен трафик.
· Най-голям брой засегнати екземпляри има сред птиците. Основните рискове са свързани с отстрел, отравяне, унищожаване на гнезда, както и пътен трафик. Има информация и за групи от птици, станали жертва на птичи грип.
За да опази дома на дивите животни у нас WWF стартира кампанията си "Общ дом. Общо бъдеще". Нейната цел е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели.
Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията. Вижте как на wwf.bg/koleda.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: НОВА, Българска телеграфна агенция, БНР, БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин, ClubZ.bg, OFFNews.bg, Podtepeto.com, Sinoptik.bg, Programata.bg,ТВ Туризъм и See.bg
Стотното издание на международния събор при прохода "Кадъ Боаз" тази година ще се състои в периода от 18 до 20 юли. Това стана ясно на работна среща в Кяжевац, Република Сърбия. Представители от Община Белоградчик гостуваха на Община Княжевац. Двете общини са побратимени от 1968 година, вече 57 години. Боян Минков – кмет на община Белоградчик и..
Електронни цигари и пълнители за тях, съдържащи наркотични вещества, са иззети от три момчета в град Лом, съобщиха от полицията в Монтана. При извършена проверка у 18-годишен и двама непълнолетни - на 17 г. и 16 г., всичките от квартал „Младеново", са намерени и иззети 3 електронни цигари, както и 5 шишета с наркотичното вещество "метадон"...
Електроуреди са унищожени при пожар в апартамент във видинския к-с „Панония“, съобщават от ОД на МВР-Видин. Пристигналите на адреса огнеборци потушили пламъците. Причината за пожара е запалена мазнина в забравена включена електрическа скара.
Вече 3 месеца се чака становището на Агенцията по обществени поръчки за избор на изпълнител за сондажи за минерални води във Видин, Сланотрън и Градец. Това се казва в Отворено писмо на Община Видин до държавните институции и медиите. В него се подчертава, че местната власт през последните 6 години провежда целенасочена политика за разработването на..
Община Враца и УНИЦЕФ сключиха важно споразумение, съобщиха от управата на града. Местната администрация, чрез Общностния си център, вече е партньор на УНИЦЕФ България в програмата за ранна детска интервенция. Във Враца стартира проект "Развиване на системен подход за ранна детска интервенция", насочен към семейства с деца от най-ранна възраст..
"Ботев" /Враца/ не успя да окаже сериозна съпротива на Лудогорец и загуби и реванша от полуфиналите в турнира за футболната купа на България. Тимът на Христо Янев имаше желание да се противопостави на шампионите, но мачът в Разград беше решен до средата на първото полувреме. Агибу Камара в 6-та мин. и Антоан Бароан в 22-та мин. реализираха във вратата..
Предлагат на общинските съветници във Враца да направят промени в щатните бройки и числеността на местната администрация. Предложението е на кмета Калин Каменов и е включено в дневния ред на следващата сесия. Според докладната, градоначалникът иска петима заместници, които да отговарят за устройство на територията и обществените поръчки; за..