Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иновациите - пътят за развитието на българското образование

7
Снимка: личен архив


Две награди получи  ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" - Видин -  Европейската награда за иновативно обучение и награда за иновативност на МОН. Отличието е за изпълнението на международния проект GOSCIENCE, финансиран по програма Еразъм+ в партньорство със седем европейски държави. 

542 ще са иновативните училища в България през учебната 2022/2023 година, което е с 32 повече от миналата година. В списъка, който беше одобрен от правителството, влизат училища от 192 населени места на всички 28 области в страната. Те разработват и въвеждат нови методи на преподаване, внедряват иновативни елементи в организацията и съдържанието на обучението, усъвършенстват управлението си.


ПГ

Фокусът на проекта GOSCIENCE е върху иновативни методи да обучение по науки и преподаването им по разбираем начин, казва директорът на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева:



"Целта е децата да могат да разбират това, което се преподава в науките... Разработили сме платформа, в която нещата се обясняват ...Нашата професионална гимназия работи в три основни посоки: т.нар. комбинирани уроци и обучение на децата от трима учители, паралелно, преплитайки в обща тема трите предмета, на второ място да работим по разбирането, тоест да работим по обучението в СТЕМ направлението, и последната стъпка, по която работим в момента, е изграждане на комуникации и умения за учене, защото стигнахме до извода, че децата не са се научили да учат. И в момента имаме такъв учебен предмет. ..Не са достатъчни само умения за учене, но и умения за личностно развитие и комуникация в личностния живот на всеки един ученик..."

 
Целите, които си поставя всяко иновативно училище, са различни, но има и общи цели, казва Мариета Георгиева:

"Основната цел на всяка иновация е да подобри резултатите. За всяко училище иновацията е различна... Да получиш умения, смисъл, не просто да учиш и да умееш да извличаш главното... Възможностите за иновации са неограничени... В преподавателите е ключът към успеха... Ние имаме екип от преподаватели, които са отворени към новото, които участват в обучения, иновативни практики..."

Назряло е времето, когато трябва да се погледне към образованието от друг ъгъл, да се промени съществено нормативната база, да се  премахнат познатите стереотипи , казва Мариета Георгиева:


"Фокусът трябва да е върху практическите умения, но в момента всичко е на хартия ... Електроника, химия и физическо комбинирахме в един такъв иновативен урок... Децата тръгват от реката, наблюдавайки и изследвайки материали от реката и почвата, движейки се докато стигнат в училище и разгледат темата от гледна  точка на химията ... Подобна тема сме правили в областта на комуникациите и обединяваме информационни технологии, философия, български, и показваме на децата как се общува, как се изпраща имейл, темата за "Аз-а" и как да заявим себе си ..."






Десислава Цокова преподава по общообразователни предмети в Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров". По предложение на РУО- Видин тя беше наградена за значителен принос към реализиращите се в област Видин иновации в образованието:
 

"Наградата ми дава стимул за нова работа ... Аз бих казала, че иновативен учител е всеки учител, защото децата се променят, средата също и няма как учителят да не се промени. Като си подготвя новия урок той мисли как да предаде по различен начин материала, за да има краен резултат... За да се случат нещата и да станат добре работещи, трябва да има екип от хора..."

Комбинираният урок на тема "Бизнес химия" е този, за който Десислава Цокова получава награда за иновации в образованието:

"Обединихме химия с икономика и физическо. Учениците бяха разделени по екипи и всеки екип трябваше да си направи фирма и да създаде козметичен продукт. Бяха осигурени материалите...Това беше икономическата част. След това трябваше да наберат средства за начален капитал и тук дойде физическото, трябваше да играят в щафетни игри и да получат средства и това им беше началният капитал...




За първа година иновативно училище е Първо основно училище "Васил Левски"- град Вълчедръм, което ще работи по проекта си в следващите 4 години, казва директорът Камелия Риджолска:


 
"Нашата иновация е "Бизнес за всеки - мисията възможна". Това е една педагогическа идея, която е свързана с кариерното развитие, опира се на нашия минал опит и поставяне основите на бизнес-обучение... Работим с ученици от уязвими групи и идеята ни е да дадем шанс на всички деца. Тази учебна година тя стартира с формиране на групи занимания по интереси..."



Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39