Ученици от Прородо-математическа профилирана гимназия "Св. Климент Охридски" в Монтана спечелиха 2 първи и 1 второ място на конкурса "Добродетелите в спорта" в Равда. Конкурсът е към Националната олимпийска академия.
Възпитаниците на гимназията в Монтана се включиха в надпреварата с рисунки и есета, каза за радио Видин преподавателят им по физическо възпитание и спорт Димитринка Тодорова:
"Имаше конкурс за рисунка, за есе и за мултимедия-филмче. Ние решихме да участваме с есе и с рисунка, участвахме 8 рисунки, едното детенце го нямаше и 2 есета. Всичко мина през комисия, бяха ги наградили-едното есе взе първо място, едното второто и една от рисунките ни взе първото място... Всичко си мина през конкурс, оцениха ги и впоследствие ни изпратиха грамотите и медалите за децата".
Конкурсът е изцяло на спортна тематика, а за 13-годишната Божидара е и първият, на който се явява. Въпреки този факт, тя взема първата награда и медал за най-хубава рисунка.
"Нарисувах рисунка на тема "Добродетели в спорта", на която съм изобразила спортисти, които са ходили на различни състезания, научават децата си и ги вдъхновяват и те да спортуват, да се занимават с такива дейности...Като цяло никога е съм участвала в такива конкурси и ми беше много интересно да видя как ще се представя. Идеята ми хрумна изведнъж".
На второ място за най-добро есе се нарежда Мартина, която е 12 клас. Самата тя признава, че не обича да пише, но любовта й към спорта я подтиква да се включи в конкурса и не съжалява за това.
"Аз не обичам да пиша есета по принцип, защото темите винаги са някакви далече от моите предпочитания, обаче тази тема за спорта много ми хареса. Аз винаги съм спортувала и мислех, че много мога да пиша по тази тема, затова като разбрах, че има конкурс, реших да взема участие. Самото есе само си стана, много лесно го написах, защото темата много ми хареса".
Златният медалист в писането на есета е шестокласникът Лъчезар.
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...