Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден срещу тормоза в училище

В първия четвъртък на ноември Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, както и страните, членуващи в нея, отбелязват Международния ден срещу насилието и тормоза в училище, включително кибертормоза.  По този начин те признават, че насилието в училище във всичките му форми е нарушение на правата на децата и подрастващите на образование, здраве и благосъстояние, посочват от УНИЦЕФ България. Според данните от национално изследване, подкрепено от УНИЦЕФ за периода 2019-2020 година едно на седем деца в България е жертва на онлайн тормоз. Според Дани Колева, програмен директор "Закрила на детето" в УНИЦЕФ България, такива данни трябва да се събират регулярно и спрямо тях да се прилагат и мерките за решаване на проблема:

"Това, което вече виждаме е, че наистина онлайн тормозът се случва по всяко време на денонощието. Навлиза в пространства като дома, които до скоро бяха смятани за безопасни, но с развитието на технологиите, които смятам всеки ще се съгласи, са безспорни като възможности за децата да придобиват нови умения, да играят, да поддържат контакти с връстници, в същото време има и много рискове. Като че ли все още, като общество говоря, защото това не само не се разбира от самите деца, трябва да е силно застъпено в образователната система, от нас като родители, да говорим с децата за това какво е онлайн тормоз, къде се случва, как, за какво да бъдат бдителни децата, къде да потърсят помощ, освен да се обърнат към нас, техните родители, учители  и да получат съвет за това как могат да реагират в определена ситуация и за какво да внимават."

Кибертормозът може да има различни форми, а в световен мащаб за последните десет години сигналите за онлайн тормоз се увеличават. Често жертвата, като и извършителят не осъзнават случващото се.

Тормозът било то в мрежата или не, оставя травми у децата. В рамките на мобилното приложение "Разкажи ми" е създадена "УНИЦЕФ стая" , където младите хора получават подкрепа, за да изградят устойчивост и да преодоляват негативните емоции. Приложението е в рамките на кампания за подкрепа на психичното здраве:

"Психичното здраве е един от новите глобални приоритети за организацията във всичките над 190 държави, в които работим. За нас в екипа на УНИЦЕФ България  това също е един от ключовите ни приоритети, както за сегашната програма, така и за новата програма за страната, която е за периода 2023-2027 година." 

В България има и национална телефонна линия за деца 111 116, където могат да споделят каквото ги вълнува, както и да получат съвет. При проблем могат да позвънят и на специализираната линия за онлайн безопасност, която е 124 123, напомни Дани Колева.

Има и законодателни инициатива за да се осигури онлайн безопасност на децата. Едно от предложенията е доставчиците на интернет да възприемат подход "безопасност при проектиране" за услуги, за деца, както и разработване на технологии за онлайн безопасност.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00