Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бисерка Вълканова: Не бих могла да живея без да рисувам

Отбелязваме Деня на българския художник

6
Снимка: колаж Радио Видин



В Деня на българския художник, 3 ноември, който се отбелязва от 1993 година, когато е църковният празник на свети Пимен Зографски, обявен за покровител на българските художници. Пимен, със светското име Павел е бил даровит художник, родом от София. Той произхождал от заможен род и проявявал дарба към рисуването. Освен от художниците този ден се празнува и от иконописците и реставраторите. 

Днес ви срещаме с една дама, която рисува от дете, обичала да се крие под масата, за да рисува и никой да не я закача, и потъвала в нейния си свят. Тя се казва Бисерка Вълканова и е от Видин. След като разбира, че рисуването я влече, заминава за Казанлък, където има роднини и се записва в Средното художествено училище "Акад. Дечко Узунов", специалност "Изящни изкуства", а през 1988 г. се дипломира във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", специалност "Графика". От тогава, вече 34 години, е преподавател по изобразително изкуство и дизайн в СУ "Св. Св. Кирил и Методий" във Видин. Казва, че това си е нейното училище и че дали ще рисува там или у дома, е едно и също за нея, защото да твори е нейна потребност. Рисуването за нея е възможност да се живее:

"В този свят, с всички проблеми и трудности, които има, вероятността е това - потребност е, изпитвам нужда да разговарям с хората по моя вариант, с цветовете, с този свят, който моите очи виждат. На художника очите са цветни."

Импресионизмът е едно от теченията, които повлияват на Бисерка през годините.

"Там има светлина, там има цветове навън, на открито. Но, разбира се, това някак през живота на човек минава, през различни етапи и се ориентира към различни стилове."

Бисерка се придържа най-вече към фолклора като стил:



"В известна степен търся една стилизираност, една декоративност на творбите, защото търся от източника на нашите корени."

Бисерка не рисува човешки фигури, по-скоро лица:

"Лица, може би, защото търся контакт с нещо, какво ми говори това лице, но иначе предпочитам нещо по-неподвижно."

Техниките, които използва художничката са много. 

"Вероятно обичам тези многопластови наслоявания. Сега е модерно да ги наричаме в някои сфери на дейност "миксмедия", макар че това за мен си е точно многопластова техника... Колажът например е много благодатна тема да се наслоява, да се наслагват различни материали дори, не само бои, през което се получава интересен образ и интересна фактурност на повърхността на творбата."

Българските художници, на които се възхищава са много:



"Някога много обичах, тъй като аз завърших "Графика" Румен Скорчев беше моя идеал и не само, разбира се. Много български графици и много илюстратори - Бенчо Обрешков от живописците го обичам, Дечко Узунов, много са. Моите преподаватели от Казанлък - прекрасни художници."

През 1996 г. и 1997 г. Бисерка Вълканова има самостоятелни изложби във Видин. Последната ѝ изложба е била подредена през 2014 година. Това всъщност е една юбилейна изложба, която Бисерка осъществява, заедно с нейна приятелка и колежка от Великотърновския университет - Гергана Вълкова. Те излагат във видинската художествена галерия 50 живописни платна, пейзажи, натюрморти и графики. Нарекли са колекцията "2x25"- един оригинален начин да отпразнуват дългогодишното си приятелство.

Бисерка Вълканова и Гергана Вълкова в галерия Никола Петров Видин

На въпроса кога сяда да рисува, дали когато изпитва силна емоция или душевна хармония, Бисерка отговаря така:

"Знам ли, вероятно човек трябва да е в хармония със себе си, за да го прави или поне при мен така го чувствам, т.е. аз не трябва да съм в някакви много крайни емоционални състояния, за да седна да рисувам. Това си е потребност, тя си върви, а вече върху творбата сигурно ще се отрази в цветова гама какво чувствам или какво съм решила в момента да изобразя, чрез тези емоции... Топлата гама винаги ме е привличала повече, въпреки че има моменти, в които, за да се изрази тъга или някаква меланхолия, човек потъва или в графика, или в по-студената гама, но това не е задължително, всеки си чувства по свой начин цветовете."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Адел!

 Днес в "Музикална зона" ще празнуваме заедно рождения ден на една от най-големите звезди на съвременната музика – Адел! Ще се потопим в емоциите и музиката на британската дивa, която разтърси музикалния свят с глас, разказващ истории, които се помнят и живеят в сърцето. Ще си припомним и най-големите моменти от кариерата на Адел – от първия..

публикувано на 05.05.25 в 09:00

140 години Средно училище "Св. св. Кирил и Методий" - Видин

На 11 май във видинското Средно училище "Св.Св.Кирил и Методий" се отбелязват две паметни за него събития - чества се паметта на светите братя, които са негови патрони и се навършват 140 години от  създаването му. Програмата във връзка с честванията е тридневна. Тя стартира от днес, 5-ти май и ще продължи и на 7-ми и 8-ми май, каза за Радио..

публикувано на 05.05.25 в 08:30

"Неделник" от 4 май 2025 година

„Неделник“-а е тук. Той е много приключенски и най-вече вкусен. По традиция бях на 15-то издание на кулинарно-фолклорния фестивал „Гергьовден 2025“ във видинското село Антимово . Прекрасен празник на вкуса, традициите и нашите корени. Гости имаше от много читалища от цялата видинска област и от Софрониево, област Враца. В това предаване..

публикувано на 04.05.25 в 14:48

С молитва да се подготвяме за молитва

В  Трета неделя след Пасха , Църквата ни дава за пример мъжеството на  светите жени Мироносици . "Братя и сестри, подвиг е да се пребъдва постоянно в молитва, човек да си постави да му бъде начин на живот. Изкушение е словото – да ни бъде като Витлеемската звезда. И всичко това да бъде в служба за Бога… Братя и сестри, Когато..

публикувано на 04.05.25 в 08:00

Тайната на "Столетниците – благословия или орисия"

Когато човек отвори книгата „Столетниците – благословия или орисия“ на телевизионната журналистка Мира Добрева, в повечето случаи го прави поради една причина – заради Мира Добрева. Когато я затвори обаче, пред очите му нейният образ вече се е изгубил, за да отстъпи място на нейните герои, и точно в това се състои тайната на добрата журналистика..

публикувано на 02.05.25 в 17:10

На 5 май отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония – болестта на сините устни

България се включва в глобалната кампания "Дари дъх", с която за 13-ти път у нас ще бъде отбелязан Световният ден на пулмоналната хипертония- 5 май. Макар да се числи към редките заболявания, то засяга много хора по целия свет. Според официалната статистика около 25 млн. души в световен мащаб страдат от заболяването, обясни председателят на Българското..

публикувано на 02.05.25 в 16:44

Лина Куроки - момичето, което рисува с чувства и текстура

"Професия хоби" ни среща с една млада и вдъхновена артистична личност -  Цветелина Павлова . За нея изкуството не е просто занимание, а естествено продължение на самата нея. Още от дете рисува, без да си спомня конкретен момент, в който е започнала, сякаш моливите и четките винаги са били част от ръцете ѝ. Вярва, че творческата ѝ натура е..

публикувано на 02.05.25 в 16:30