Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Училищни програми помагат за справяне с тормоза сред учениците

2
Снимка: Радио Видин

В училище децата стават по толерантни един към друг. Това коментира по повод Международния ден срещу тормоза в училище Мария Митева, педагогически съветник в Основно училище "Любен Каравелов" във Видин. Тя отбелязва, че толерантното отношение сред учениците се дължи и на усилията на екипа.  В училището са разработени програми във връзка с механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищно образование. Работи се и за противодействие на кибертормоза, едно от проявленията на насилие сред учениците: 

Мария Митева, педагогически съветник в ОУ

"Всяка година се изготвя оценка на ситуацията в училище посредством въпросник за тормоза в училище, който е предназначен за по-големите ученици и в случая аз го пускам на учениците, които са от прогимназиален етап 5-ти, 7-ми клас. Този въпросник има за цел да покаже доколко са запознати учениците с насилието и тормоза, какви форми на тормоз има в училище. Колко често се проявяват? Къде са местата, на които се случват? Дали са склонни да споделят? Така в последните 4,5 години прави впечатление, че учениците свикнаха с това да са по-толерантни, да са по-емпатийни един към друг и всичко това в крайна сметка се дължи на една продължителна превантивна работа, която се случва и с моя помощ, и с помощта на класните ръководители. От години наред отбелязваме Деня на розовата фланелка и Деня за безопасен интернет. Учениците някак станаха по-склонни да възприемат един по-добър модел на поведение. Не сме имали наскоро случай, който да е свързан с кибертормоз, въпреки че учениците прекарват доста време пред електронните устройства и в някакъв момент като че ли, особено и с това обучение от разстояние в следствие и на пандемията, някак ги прилепи още повече към тези устройства, но общувайки по този в електронна среда, учениците забравиха да общуват по между си на живо и това се вижда в техните контакти. Много е лесно, когато се застане пред  лаптоп, компютър, телефон  да се представи детето в една светлина, в която то се чувства уютно, да представи себе си по начин, по който иска другите да го възприемат. Така може да се случи едно по принцип срамежливо и свито дете да разгърне егото си  в много широк план, когато е зад компютъра и когато не го виждат. Тук вече можем да си поговорим и за това какви опасности крие интернет, защото често пъти децата в тийнейджърска възраст, пък и малко по-малки, имат склонността да се предоверяват. Имат склонността да не зачитат всички опасности, които предлага интернет средата. Често пъти с учениците сме разговаряли за това, че не се знае кой стои отсреща, на колко е години, какви са му намеренията. Затова като първо правило казваме, че не трябва да дават информация за себе си - адрес, град, телефон. Когато нещо ги притеснява или по някакъв начин се чувстват застрашени или пък попаднат на някаква информация, която смятат, че не е коректна, трябва да споделят с родителите си. Това е нещо много ценно, но не всеки  път се случва. Не всеки път децата са склонни да споделят, а за тях това може да е предпоставка за стрес, за депресия, за игнориране на приятели  и ако някой възрастен забележи такъв тип симптоматика, е хубаво да се опита да разговаря с детето, да види какво се случва."

 

Преди седем години училището е сред първите в страната, които се включват в програма "Киберскаути" на Центъра за безопасен интернет, отбеляза Мария Митева. По програмата ученици преминават обучения за онлайн безопасност, а натрупаните знания предават на свои връстници.


В часовете се обръща специално внимание на киберсигурността, но въпреки това рискове има, казват ученици от видински училища:


"Мисля, че знам как да се предпазвам. В часовете по компютърно моделиране ни учат... Не се занимаваме с хора, които не познаваме. Не си разкриваме личните данни, паролите... Имаме си специален час при психолога, който ни обяснява подробно поне един, два пъти на срок.... Мен ме обиждаха в една група във вайбър, беше в моя клас. Мама ми помогна да се справя."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35