В 90 от селата във Видинско вече живеят под 200 души и населението бързо се топи. Вещица е едно селата със странни имена в страната. Според местните идва от вещ, вещи, знаещи хора. Сега са останали 30-ина възрастни, които да разказват, но и има и семейства, които купуват къщи в селото и поне през почивните дни го посещават.
Баба Маринка живее сама и без съседи наоколо:
"Тука имаше много жени, плетяха се, събираха се. Раздумка си правеха. Сега е много тихо. В тази махала са десетина души. Всеки си е по задачите. Сега е много тихо, неприятна тишина."
От къщите излизат, за да си вземат хляба и храната от социалния патронаж.
"Мъчно ми е за тези хора. Тук няма нито магазин, нито някакво културно развлечение, да се съберат, да се видят. Ние сме последните мохикани, които още ги гледаме и ги посещаваме всеки ден"- казва Красимир Ангелов, който разнася храната от социалния патронаж.
Живко Шалваров е кметски наместник на Вещица и на съседното село Струин дол:
"Тук населението е застаряващо. Почти всички са над 70 години. Малко сме младите хора. Грижите са им най-вече с транспорта. Имаме два пъти в седмицата един автобус, който отива и се връща. Няма лекарски кабинет. Няма магазин."
Денонощно е на разположение на възрастите. Търсят го за всичко:
"Разбрал съм се с хората така. Аз не мога да съм кмет от девет до пет, защото хората са възрастни. Имат нужда да ги потърсиш или те теб и да им помогнеш."
Стефан Каменов е сред тези, които се завръщат във Вещица и за разлика от повечето възрастни, е убеден, че селото има бъдеще:
"Върнахме се, защото просто нямаме какво да правим в града. Тук имаме градина, животни."
Сред хората, които предпочитат селото е и кметският наместник, световен шампион по самбо преди години. Има къща в града и собствен бизнес, но със съпругата си, която е художник, искат да са по-близо до природата:
"Решихме, че трябва да живеем по природосъобразен начин."
Убеден е, че все повече хора ще последват неговия пример:
"С това, което се случва по света, с тази пандемия, хората все повече искат да живеят по този начин. Искат да са на чисто, на приятно място."
Добре дошли в нашето специално музикално пътешествие из творчеството на Лучо Дала – един от най-великите италиански певци, композитори и музиканти на ХХ век! С характерния си глас, нежна чувствителност и необичаен стил, Лучо Дала съчетаваше поп, джаз и класическа италианска песен в незабравими мелодии, които докосват сърцата на милиони хора по..
Педстои едно интересно събитие, което организират приятелите ми от село Остров . На 2 август ще се проведе 11- то издание на "Фестивал на рибата и рибаря в село Остров-Година на амура 2025" . Повече за фестивала ще научите от Анелия Бенкина , секретар на читалище "Развитие-1903" в селото. Наскоро ни напусна писателят Петър Доневски -..
Петата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Евангелското четиво ни напомня за Божието величие и Неговата любов към човешкия род. Днес почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. "И когато стигна на отвъдния бряг, в страната Гергесинскa, срещнаха Го двама, хванати от бяс" (Мат. 8:28)..
2021 г. Светът е в локдаун. Ковид-19 вършее, убивайки хиляди на ден. В разгара на пандемията и точно след погребението на майка си, последното от което има нужда Холи Гибни е да поема нов случай на изчезнал човек. Но Пени Дал изглежда умее да е упорита, не само защото в случая става дума за изчезналата ѝ дъщеря. Очевидно класическото..
Фотоизложба представя успешни млади хора, отраснали с приемна грижа. Докато са в приемните семейства, Законът за закрила на детeто налага ограничения те да бъдат показвани и успехите им остават невидими, казват от Националната асоциация за приемна грижа. Видин е първият град, в който е показана изложбата, а след това ще гостува и в други градове в..
От началото на годината пожарите със засегнати гори на територията на "Държавно горско стопанство Видин" са пет. Четири от тях- през последните дни. Засегната обща площ е близо 860 декара. Служителите на горското стопанство са гасили превантивно и пожари в земеделски територии, за да не влязат в горите. Първият пожар е бил през март..
Днес отбелязваме Световния ден на населението. Отбелязва се от 1990 г. по повод раждането на петмилиардния жител на планетата (11 юли 1987). Целта на деня е да се насочи вниманието на обществеността към проблемите на населението. Защо обаче Светът се увеличава, а ние - не? И дали това е така? За да разберем отговорите потърсихме д оц...