Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът Тихомир Трифонов: Политиците в София трябва да обърнат внимание на Северозапада не само по избори

Добре дошли в Големо Бабино

14
Снимка: Радио Видин

Село Големо Бабино, община Криводол е разположено в равнината по левия бряг на река Ботуня. Намира се на 24 км от областния център Враца и на 4 км от общинския - град Криводол. Селото се състои от 300 къщи по официална статистика. Данни за старото село Бабино съществуват още от римско време. На 2 км от селото се намират останките на стара римска крепост.

Големо Бабино е едно от 5-те села във Врачанско, чиито жители преди време сигнализираха, че са останали без обществен транспорт. Хората, повечето от които са пенсионери, а има и инвалиди, питаха как е възможно през 21 век да живеят откъснати от света.

"Тук няма никаква работа, а липсата на обществен транспорт кара хората да напускат селото и да търсят препитание по градовете. Тук работа има само по програмите, но и те вече свършват. Ето, тази програма беше само за един човек, обаче кметът понатисна нещата и от Община Криводол отпуснаха още една бройка. Ако беше останал само един, абсурд е да се справим с толкова работа... Животът тук е перфектен. Каквото съм искал в живота съм го постигнал. Не се оплаквам... Кротко село. Няма хора. Какво да ми липсва - пари ми липсват... Магазин си имаме, но аптека нямаме, транспорт нямаме. При нужда ходим до Враца с влака. Него го хващаме от Криводол, а дотам се ходи пеша, ако човек няма собствена кола... Докторът идва в селото всеки вторник. Преглежда ни нас, старите хора и ни предписва лекарства... На село, каквото си произведем вкъщи, това ядем. И нещо от пенсията , ако може да се отдели... То в Криводол няма работа, та камо ли по селата. Младите са във Враца- там си имат апартаменти, работа. Тук сме останало само пенсионери... Какво може да се промени на село - нали трябва да се отпуснат пари от Общината в Криводол. Без пари нищо не може да се промени... Животът тук умира с всеки изминал ден. Останаха само стари хора. Няма вече живот за селата... Аз съм от Видин, но със съпруга ми сега сме тук, защото не обичам града. По-хубаво е на село - въздух, природа, работа навън по двора...", споделят местните.


Тук наистина няма никаква работа, коментира основният проблем на селото и кметът на Големо Бабино,Тихомир Трифонов:

"В селото има около 25-30 млади хора, но те работят в Криводол, Враца или Монтана. 3-4 години дори може да се каже, че нямахме и по заетостта нито един работник. За първи път сега имаме двама, които да се грижат за гробищния парк, за площада, да цепят дърва, да помагат на старите хора...

По селата нямаше изобщо програми. Не можехме и да кандидатстваме, защото общината имаше задължения и ЕС не ни разрешава като лошо ръководство. Сега за първи път имаме 42 човека. Това наистина е омагьосан кръг, но не го решаваме ние, нито кметът на общината. Законът е категоричен - има ли задължения общината, не може да кандидатства по европейските програми за средства.
 
В селото с постоянен адрес са 196 човека и около 35 с настоящ адрес. Това са хора, които живеят във Враца и в Монтана и тук пребивават временно. Общо сме около 230 човека. Доста от тях са възрастни, от тях има и много с нисък праг на пенсията. Имаме услугата "Топъл обяд", около 2 години вече я ползваме. Около 70% от населението е над 70 години. Проблемът за възрастните хора е снабдяването с лекарства. Аптеката е в Криводол, а вече от 7 години нямаме никакъв  транспорт, който да ги закара до общинския център. Аз ги карам, имам собствен бус. Всяка седмица ги събирам и ги карам да си вземат лекарствата или да напазаруват. Вече имаме и уговорка с аптеката, всеки вторник да идва на място и да дава лекарствата. Тя работи и със Здравната каса. Лекар идва във вторник и в петък. Имаме много добре оборудван лекарски кабинет.  

Аз съм вече трети мандат кмет. Читалището го закриха преди аз още да поема тази длъжност. Няма щат за длъжността. Иначе имаме библиотека, имаше едни баби, които ходеха на фолклорни надпявания из цялата страна, но те вече са доста възрастни. От 12-13 баби, останаха 2-3...

 
Доволен съм, че вече имам работници, които да ми помагат за реда в селото. Мога да се похваля с чистотата в селото. Вече втори камион имаме за извозване на боклука. Имаме и график - камионът идва през 10 дни. Направихме и осветление на по-малките улици. В селото няма нито една улица, която да не е асфалтирана или бетонирана...

Ако мога да получа от някъде средства, първо бих сменил цялото улично осветление, защото е в безобразно състояние - лампите са различни, стълбовете бих подменил. С Енергото имаме проект за това, че са от 70 години и някои от тях са наклонени, други са паднали, има и скъсани жици... Тротоари също трябва да направим и още 1-2 улици да преасфалтираме, гробищният парк е в безобразно състояние и трябва да сложим ред и там. Искам да сложим осветление, някоя пейка да поставим...

Сами обаче малко неща можем да направим. Трябва да има държавна политика за възстановяване на Северозападна България. Още от времето на прехода тук нищо не се инвестира. Нямам представа защо е така, но на всички избори това се обещава, а нищо не се прави. Общините с тези ограничени бюджети няма как да се справят с инфраструктурата. Политиците в София трябва да обърнат внимание на Северозапада, а не да ни търсят само по време на изборите. Наслушали сме се на обещания. Както е тръгнало, след 10 години трите области ще бъдат в една..."

Целите интервюта и подробности по темата- в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45