Съществуват два мита сред възрастните, свързани с видеоигрите и влиянието им върху децата. И двата са крайни - една част от родителите смятат, че това занимание се отразява негативно върху умственото развитие на подрастващите. Другото мнение е, че видеоигрите развиват по-добри когнитивни способности у децата. Направени са редица изследвания по темата, но знаем ли на кое от тях да се доверим?
Ирина Дамянова е детски психолог от Монтана. За нея по този въпрос не бива да сме крайни, защото видеоигрите не са полезни, но не са и вредни, и както може да им навредят, така може да имат и положително влияние върху малчуганите.
"В пространството има изследвания, както и мнения, че игрите развиват концентрацията на вниманието, координацията ръка-око, която е важна за усвояване на много училищни умения, че развиват логическо, стратегическо мислене, че детето може да гради хипотези, може да предвижда ходове напред, поведението си, начина, по който да реагират - т.е. изгражда стратегия. Но има и много изследвания, които изследват нивото на айкю (IQ - коефициент на интелигентност, бел. ред.) по време на играенето на игри и след това, както и при деца, които не играят игри, няма разлика. Децата, които играят игри не са по-интелигентни от тези, които не играят, както и айкю-то на деца, които играят много игри, прекарват много време в играенето на една игра, това не се оказва количествено да повишава нивото им на айкю. Да, има полезни ефекти, но не оправдават вредите. Ползите, които имат видеоигрите не оправдават вредите, които те нанасят на детската психика"- посочи Ирина Дамянова.
Психологът съветва да се търси идеалната среда и балансът в играенето от родителите, които са и пряко отговорни да контролират времето, което децата им прекарват пред компютъра, видеоиграта, таблета или телефона.
"Препоръката ми е всичко да е в умерени граници, съответно - с родителски контрол, ако детето не може само да контролира времето, което прекарва пред играта. Един-два часа игра е добре за развитието на детето, но това време, ако бъде превишено, е вредно."
Анкета на Радио ВИДИН показва, че има деца, които не харесват видеоигрите, но повечето казаха, че обичат това занимание и го практикуват всеки ден.
"Играя всякакви игри, запълвам времето, това е, нищо друго...Играя най-много с коли, но има игри и за смятане, някои те учат как можеш да оцеляваш. Играл съм игра, която ме учи, ако например попадна във война, как да оцелея. В учебна седмица играя по един-два часа и по цял ден понякога в събота и неделя";..." Не играя, не. Не ми харесват.";..." Понякога играя, не всеки ден, не винаги. Играя игри, в които не преобладава насилие, по-скоро, в които се забавляваш наистина и в които не стават никакви лоши неща. Не мисля, че има толкова полезни игри";... "Играя най-различни игри, които ми паднат. Играя на телефон такива, в които трябва да минаваш нива. Играя по малко, защото повече трябва да уча".
*Повече по темата може да чуете в звуковия файл
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..