Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба показва обичаи и вярвания от Врачанско

3
Църквата в село Камено поле
Снимка: Радио Видин

Народните вярвания и обичаи, свързани с погребалните практики и митологични образи в селища във Врачанско, показва в изложба Институтът по експериментална морфология, патология и антропология. "Между двата свята" съдържа фотографии и експонати, които отразяват резултатите от едно сравнително изследване, проведено в тази част на България, обясни авторът ѝ д-р Росен Гацин:

"Тя е организирана от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей към Българската академия на науките. Представлява фотографии и експонати, артефакти, от Северозападна България. В самото ѝ начало могат да се видят паметници, които са намирани точно в Северозападна България, в селището на Кемено поле... Идеята на изложбата е да се проследи този стар пласт от вярвания до каква степен е запазен... Има един български етнограф - Димитър Маринов, който е точно от този край, там е роден, и той е оставил такова наследство след себе си, което едва ли днес съвременен човек може да направи. Аз съм проследил неговия маршрут, грубо казано, тоест селищата, които той е бил и е посетил и е направил проучванията. Аз съм посетил същите селища и съм се срещнал с наследниците на хората, с които Димитър Маринов е разговарял и от които той е почерпил информацията за обичаи и за традиции. Това се е случило в края на 19 началото на 20 век, а аз съм работил в началото на 21 век. Много са интересни резултатите, които се получават след 100 години или след 120 години. Резултатите са, че колкото и да сме развити като общество и светът да е в нови технологии, и да живеем по така забързан начин, нещата продължават да съществуват - вярванията, ритуалите, обичаите продължават да съществуват до ден днешен. Част от нещата, които са изложени в изложбата, е вярата в митологични същества".

Д-р Росен Гацин. Снимка: Валентина Ангелова
Следвайки маршрута на Димитър Маринов, Росен Гацин посещава населени места в общините Враца, Мездра, Роман. 

"Основно съм работил в област Враца - общините Мездра, Роман, във Враца, в Черепишкия манастир. Там има много интересни легенди, които се свързват с Люти брод, в Чирен съм бил, Горна Бешовица, Долна Бешовица, после има едно село Кален. Много са селищата, но идеята, с която съм ги посещавал, това е маршрутът на великия наш етнограф Димитър Маринов. Той ги е посетил и е записал хората, с които е разговарял, а аз по този начин открих техните наследници, за да проведа интервютата... Бях си поставил задача да проследя спомена за чумната епидемия, в тези селища все още съществуваше спомен за нея.  Можете ли да си представите какво време е минало, но все още се говореше за чумата. Аз това съм го правил преди 10 години, ако днес отидем, споменът все повече избледнява, разказите избледняват, защото хората, родени в началото на XX век, вече ги няма. Те бяха източник на информация точно на този конкретен спомен за чумата. Чумата е била причина да се променят селищата, да се образуват махали, да се променя местоположението на самото селище - от едно място се премества на друго. Те самите не можеха да си обяснят факта и момента с преселването на селището. Как може до един момент, пак ще дам пример с Камено поле, да се намира тук, след това да отива на 5 или 10 километра. Каква може да е причината да накара хората да се преместят. Това именно е била болестта чума, тоест те са търсили спасение да живеят на по-големи площи, по-отдалечени един от друг. Тогава съм записал една поговорка за чумната епидемия, че основното "лекарство" е трябвало хората да живеят на един петел разстояние. Тоест едното домакинство да не чува петела на другото домакинство, колкото и примитивно да звучи - така са се запазили.", споделя Росен Гацин.


Изложбата ще остане в Националния антропологичен музей до месец май, след това ще посети и Враца, за да може да бъде видяна от повече хора от региона.
По публикацията работи: Кирил Кирилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17