Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превърнахме ли се в потребители на лизинг?

Снимка: Радио ВИДИН



Във време на инфлация покупките на изплащане са доста предпочитани сред средностатистическите българи и с основание. Главната причина за пазаруването на кредит е увеличението на разходите, съпътствано от неподвижните доходи. 
Татяна Делисивкова, която е председател на Съюза на икономистите в България и професор д-р в Института за икономически изследвания на БАН описва лизинга като нещо нормално. Проучвания сочат, че броят на пазаруващите по този начин все повече расте. 

"Със сигурност трябва да се каже, че лизингът стана нормална търговска практика, в която потребителят-купувач е подкрепен от насрещната страна-от продавача, да може да потребява, ползвайки кредит, устойчиво и разсрочено във времето. Това е нормална практика. Това поддържа и производителите, и търговците, и естествено подкрепя потреблението, което винаги е зависело от доходите. Ние живеем в инфлационна среда, доходите са ощетявани от повишаването равнищата на инфлацията и това кара хората да живеят на лизинг."

Хората, особено в малките градове като Видин смятат пазаруването на вноски за нещо, което при всички случаи ще ги подведе. "Налага ми се, затова го правя", посочват видинчани. Трябва ли да имаме винаги едно наум при покупка на лизинг и грешно ли е да сме лекомислени при пазаруването от този тип, уточнява проф. Делисивкова:

"Има защо да бъдат изключително внимателни и разсъдливи в сегашната ситуация, защото ние, българите, пропуснахме един етап от последното десетилетие- да наваксваме с прираст на доходите. Това, което ни изравнява с равнищата на заплати в другите страни. Видин е рисков град от гледна точка на загубата на трудов потенциал. Хората се изнесоха в чужбина, защото заплащането, заетостта не дава този доход- включително доход за издръжка, доход и за бъдещо потребление или устойчивост на дохода, който да ти каже "да, сега имам тези пари, гарантирана ми е месечната заплата и приход от собствена заетост, от собствен бизнес, за да си позволя лизинг". Ние имаме проблем с равнището на доходите. И хората трябва да са още по-внимателни в настоящата ситуация."

Една от лошите практики при потребителите е да се рефинансират кредити от един кредитор към друг. Или по-просто казано, купуваме си телефон на изплащане от верига за техника, но след известно време теглим нов кредит от банка, с който изплащаме лизинга за телефона, но пък вече сме с нов и по-голям заем. И това е един порочен кръг, коментира още проф. Делисивкова. По думите ѝ едни от най- абсурдните кредити са тези за почивка в чужбина или за покриване на абитуриентски бал.
В анкета на Радио ВИДИН някои от анкетираните посочват, че българите най-често на лизинг пазаруват бяла техника, други смятат, че масово на изплащане се взимат леки автомобили.

"Аз пазарувам предимно на лизинг и мисля, че много хора така правят, особено с тази възможност за оскъпяване 0%... Най-често хората купуват битова техника- телевизори, телефони, печки, перални, подобни неща за бита. Въпреки опитите за повишаване стандарта на живот, мисля че все още се наблюдава това явление да се купуват техники на изплащане... Мисля ел. уреди, мебели  и телевизор, такава техника. Бихме и апартамент, но зависи от финансите... Най-често според мен бялата техника се купува на лизинг. В момента ти гори хладилникът и трябва веднага да купиш нов. Нямаш 1000 лева и го купуваш на изплащане. Печка, бойлер, тези уреди..."


*Повече по темата чуйте в звуковия файл



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от социални жилища в Ново село беседваха как да се боят с агресията

За агресията в училище и как да ѝ се противопоставят беседваха в Център за превенция и консултации към Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните в Ново село. Центърът отвори врати в края на август. П редоставя възможност специалистите да обърнат повече внимание и да помогнат за възпитанието и..

публикувано на 04.10.24 в 17:40

Историята зад фотопроекта "летящите рокли" в Белоградчик

В днешното изданието на "Професия хоби" ще се докоснем до вълшебството на Белоградчишките скали през очите на създателката на фотосесиите с "летящи рокли" . Тези уникални фотопроекти, съчетават красотата на природата с елегантността на облеклото. Идеята идва от Виктория Славчева , която е от Белоградчик, по професия е юрист и активно..

публикувано на 04.10.24 в 16:30

Изложение среща бъдещи студенти с представители на водещи университети

Изложение "Световно образование" дава насоки на бъдещи студенти да изберат желаните от тях специалности и университети. Според организаторите, това е най-големият образователен форум в Югоизточна Европа. Провежда се вече 20 години и неговата мисия е да информира бъдещи кандидат-студенти и родители за възможностите за висше образование както..

публикувано на 04.10.24 в 16:13

Куче или герой? Дакелът Анди, който печели детски сърца

Днес ви срещаме с едно много специално куче . Те всички са специални, особено за техните стопани, но днешният участник в рубриката за домашните любимци, е истински герой и то не за един ден. Той е порода дакел и се казва Андрей Буболечков или накратко Анди . Запознахме ви вече с неговата стопанка Ана-Мария Герасимова , та нямаше как да не..

публикувано на 04.10.24 в 15:30

Малко над 20% от пълнолетните българи спестяват

Над 70% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след 2021 година.  Изводът прави агенция " Тренд " след извършено социологическо проучване по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) , реализирано в първата десетдневка на юни тази година по метода на пряко интервю "лице в лице" сред  810..

публикувано на 04.10.24 в 13:14

Сборникът с разкази „Гризачи“ - дебютната книга на актьора Валери Йорданов

Има книги от хиляда страници, които прочиташ на един дъх без особени поражения. Има и книги от стотина страници, които трябва да четеш дни наред, на малки дози, както се пие люта ракия, особено ако не си ѝ свикнал, за да не те тръшне на земята в безсъзнание, с трайно разбъркани представи за света. Както се диша в планината, когато въздухът е..

публикувано на 04.10.24 в 12:15

Мариана Димитрова: Бабите и дядовците са символ на стабилност

3 октомври е Световен ден на баба и дядо . Денят е повод да отдадем заслужена благодарност на баби и дядовци за подкрепата им към деца и внуци. Трябва да бъдат почитани, казват видинчани.   "Дядовците и бабите са ни едно богатство. Благодарение на тях сме тук, ние, нашите родители. Специално на мен те са ми много от помощ, затова съм..

публикувано на 03.10.24 в 17:16