Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Нужно е преосмисляне на Изборния кодекс, писан е за хартия

Стоил Цицелков, Европейска асоциация за защита на човешките права- България, член на Обществения съвет към ЦИК
Снимка: БНР

Връщането на хартиената бюлетина не решава проблеми, а вероятно ще отвори и стари такива, които вече са превъзмогнати, е мнението на Стоил Цицелков от Европейската асоциация за защита на човешките права- България, член на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).


"Показателно е, че няма никакъв анализ, никаква информация, която да ни даде недвусмислено независима оценка както за машините, така и за хартиеното гласуване. Имаме сигнали за проблеми при гласуване с хартиени бюлетини, за бюлетини, които са подадени извън секцията, предварително попълнени, но в България никога не е правен одит на нито една от технологиите, т.е. всякакво говорене, то е просто политическо говорене. Няма как да бъде експертно. Няма анализ... Нужно е цялостно преосмисляне на Изборния кодекс. Той в момента е писан за хартии и част от тази неефективност на машините, които ползваме, е именно заради това, че те са просто като една кръпка, една притурка към Изборен кодекс изцяло създаден, разработен и между другото нелошо написан, но за хартиени бюлетини."


Според Стоил Цицелков са належащи съществени промени на Изборния кодекс. Една от основните причини за това е прибързаната промяна, приета през април 2021 година. Действащият кодекс още е базиран на гласуване с хартиени бюлетини и осреднен капацитет на членовете на една секционна избирателна комисия, която обработва хиляда избиратели за един изборен ден. Въпреки въведеното машинно гласуване, Изборният кодекс не допуска организацията на гласуване да е различна- с облекчени условия за избирателите и комисиите, както и за възможност за гласуване с хартиени бюлетини, без смесване на потоците на гласувалите с машини в една секция, посочват от Европейската асоциация за защита на човешките права- България.


"В момента ние сме заложник като общество на едно бившо телевизионно шоу, което се превърна в политическа партия. Вече дори не съществува, но промени, направени от тях, от това телевизионно шоу, вече не си спомням дори как се казваха, все още ни държат като заложник. В Изборния кодекс е записано, че след публикуването на статистическите данни ще трябва да се образуват едномандатни избирателни райони, също трябва да се създаде регион "Чужбина", нещо, което директно предполагам вълнува жителите на Видин, защото знаем, че има спекулации от къде ще се вземат тези допълнителни мандати, за да се създаде многомандатен район "Чужбина", а за да го създадем ние така или иначе трябва да вземем от някъде тази мандати- дали от София, дали от Видин, няма механизъм за това и никой в момента не говори по тази тема. В момента говорим за хартия и за машини, т.е. политиците говорят за изборни технологии, които всъщност те не разбират. Използват това за политическо говорене. Това е много вредно, когато една политическа партия или друга насажда недоверие в обществото към една или друга технология, независимо коя е тя. Когато се използва това за политическо говорене, а не се остави на експертите, рискуваме и мисля, че то вече се случи за съжаление, да имаме едно силно поляризирано общество, където половината от хората се съмняват в хартиите, а другата половина- в машините."


От Европейската асоциация за защита на човешките права- България са внесли препоръките си в правната комисия в парламента.


Сред предложенията, отправени от Асоциацията, е за избирателите, които са изявили нарочно желание да гласуват с хартиени бюлетини, да бъдат обособени отделни секции, в които да гласуват до 1000 души. Предлагат заявленията за това да могат да се подават в общините, кметствата или по електронен път. Предвижда се при по-малък брой заявили желание да гласуват с хартиена бюлетина, да може да се ползва подвижна избирателна кутия. 


Предлага се също създаването на преброителни центрове за хартиените бюлетини извън секционните избирателни комисии, в отделни централизирани пунктове.


От Асоциацията отправят и предложения по отношение на гласуването с машини. Дейностите по удостоверение на софтуер, хардуер, процесите и документацията, свързана с машинното гласуване следва да бъдат направени достъпни за всеки един заинтересован гражданин или организация както за наблюдение, така и за независим одит. Достъпът до машините и документацията да бъде регулиран, така че да бъдат налични не само по време на изборите.


Предлага се и организиран съвместен мониторинг от Съвета за електронни медии и Централната избирателна комисия на социалните медии, в съответствие с европейските стандарти.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00