Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF възстановява горски местообитания в България

Помогни и ти като подкрепиш кампанията "Общ дом. Общо бъдеще"

Редица животински видове в България са изложени на риск. Наред с бракониерството, сред водещите заплахи за много популации се нареждат постепенното увреждане на техните местообитания и климатичните промени. Като природозащитна организация една от водещите мисии на WWF e да се грижи за опазването и възстановяването на дома на дивите животни у нас, голяма част от които обитават горите. 

Горите край реките

Едни от най-ценните местообитания са крайречните гори. Те са толкова богати на биоразнообразие, че често биват оприличавани на екваториалните джунгли. Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и  насекоми. Изсичането на гората унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват.


"Освен че създават местообитания за животните, крайречните гори са важни и за нас – хората. Гъсто преплетените им коренища укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението. По време на проливни дъждове гората забавя времето, за което дъждът достига до реката, поемайки значително количество вода, стичаща се по листата. Заедно с това, коренищата са в състояние да уловят по-голямата част от биогенните замърсители, попадащи в подпочвените води от обработваемите земи към реката", разказва Нели Дончева, главен експерт на програма "Гори" във WWF. 


Въпреки многобройните услуги, които предоставят, голяма част от крайречните гори са унищожени в миналото с цел освобождаване на територии за пасища, обработваеми земи, жилищни зони. Това ги прави едни от най-редките и приоритетни за опазване горски местообитания. През годините WWF и партньори залесиха 2000 декара крайречни гори по бреговете на Дунав и Марица – площ, равняваща се на близо 5000 баскетболни игрища. Всички засадени дръвчета са с местен произход и са характерни видове за крайречните гори: бяла върба, черна топола, полски ясен, черна елша, източен чинар, бряст и летен дъб.

Климатичните промени

Друга съществена заплаха за дивите животни са измененията в климата. Учените прогнозират, че в резултат от температурната промяна в близките години и десетилетия ще наблюдаваме все по-ясно изразено изместване на горските растителни зони, което ще повлияе на местообитанията на редица видове. Затова WWF и техните партньори от ЮЗДП работят за адаптиране на горите в югозападна България към новите климатични условия.

Работата включва лесовъдски дейности с цел намаляване на риска от съхнене на  изкуствените гори от бял и черен бор,  и постепенната им замяна с местни широколистни видове. По този начин се осигурява по-голяма устойчивост към промените в климата. Заедно с това се провежда и регулярен мониторинг на птици, прилепи и насекоми. 


"Гората не е просто съвкупност от дървета. Тя е цялостен организъм, чиито части са неразривно свързани помежду си и си взаимодействат на различни нива. В този смисъл наличието на разнообразие от видове е изключително важно за устойчивостта на горите. Особено в условията на бързо променящ се климат. Биоразнообразието е ключов индикатор, че гората се развива балансирано и е в състояние да предоставя ефективно своите екосистемни услуги, които всички ние ползваме", разказва Костадин Вълчев, старши експерт "Гори" във WWF.


Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията "Общ дом. Общо бъдеще"


Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на:НОВА,Българска телеграфна агенция, БНР,  БНР-Благоевград, БНР-Бургас, БНР-Варна, БНР-Видин,БГ радио, ClubZ.bg, OFFNews.bg, Podtepeto.com, Sinoptik.bg, Programata.bg, GoBio.bg,ТВ Туризъм и See.bg

По публикацията работи: Гергана Панова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Враца е сред лидерите по усвоени евросредства в страната

Враца е сред областните центрове в България, които са лидери по усвоени пари от Европейския съюз , това показва анализ на Института по пазарна икономика, който обхваща периода на членството ни. В града под Околчица и 10 общини в областта са привлечени по около 6 000 лева на човек от населението през последните 18 години. В обобщен план България е..

публикувано на 20.01.25 в 12:00

Двама мъже са задържани за кражба от гараж във Видин

Видинчанин на 24 години и 28-годишен жител на село Новоселци са задържани след получен сигнал за проникване в гараж в частен имот на ул. "Казармена" във Видин .  В двора на имота униформените установили множество битови вещи. По данни на собственика те са изнесени от сервизна постройка и гараж. Оперативна група извършила оглед на..

публикувано на 20.01.25 в 11:26

61-годишен мъж почина след пътен инцидент във Видин

Мъж на 61 години от село Бела Рада е починал след катастрофа във Видин , съобщават от полицията. Инцидентът е станал вчера, 19 януари, около 13:56 часа на ул. „Екзарх Йосиф I“, след кръговото кръстовище с бул. „Панония“ в посока гробищния парк. Мъжът, шофирайки лек автомобил, напуснал пътното платно и се блъснал в паркирана на улицата кола...

публикувано на 20.01.25 в 10:24

В сила са противоепидемични мерки в община Видин

От днес до 26 януари на територията на община Видин се въвеждат временни противоепидемични мерки . Те са във връзка с обявената грипна епидемия, обявена поради завишена заболеваемост. Преустановяват се плановите консултации за бременни и деца, както и профилактичните прегледи и задължителните имунизации, обяви д-р Пепа Цветанова , директор на..

публикувано на 20.01.25 в 09:39

ИПИ: Лоша инфраструктура и нисък прираст на населението във Врачанско

Брутният вътрешен продукт на човек от населението в област Враца продължава да нараства, сочи анализ на Института за пазарна икономика, направен за изминалата 2024 година. Според същия източник, средната годишна брутна работна заплата на наетите е третата най-висока в страната. Това се дължи предимно на заетостта в АЕЦ "Козлодуй" и свързаните с..

публикувано на 20.01.25 в 08:40

Продължава приемът на заявления за съдебни заседатели в Лом

Продължава приемът на заявления за 30 съдебни заседатели към Районния съд в Лом. Изискването към кандидатите е да са дееспособни български граждани на възраст от 21 до 68 години. Да не са осъждани за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията и да не страдат от психически заболявания. Кандидатите трябва да са завършили най-малко средно..

публикувано на 20.01.25 в 08:20

Община Мездра ще подпомогне финансово музикална школа

Преди година в най-голямото мездренско село Зверино бе открита Музикална школа към НЧ ”Факел”, ръководена от Димо Филипов. В нея вече 14 деца с ежеседмични занимания изучават владеенето на различни музикални инструменти успешно и вече дори се изявяват в концерти.  Община Мездра ще подпомогне школата с 8300 лева за създаването на по-добри условия за..

публикувано на 20.01.25 в 08:20