Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Арчар е с нов площад, очаква пречиствателна станция

12
Снимка: Радио ВИДИН


Село Арчар е възникнало още по времето на римската империя под името Рациария. Намира се на важен кръстопът. От античния град започвал важен път, който минавал през Ниш за Адриатика. По времето на император Аврелиан Рациария станала главен град на провинция Крайбрежна Дакия. Градът процъфтявал.


Видинското село се намира в прекрасна местност, на брега на Дунав, с плодородни земи. Тук минава река Арчарица и се влива в Дунав.


Общо 1995 души са жителите на село Арчар по данни от последното преброяване. Хората са разпределени равномерно по възрастови групи. Няма застаряващо население, което е характерно за селата в Северозападна България.



От една година Арчар е с нов кмет- Веселина Данаилова. Тя е икономист, работила е на различни постове в общинската администрация в Димово.


Визията на Арчар се променя, площадът е обновен, с нови плочки. Ремонтира се и алеята към центъра на селото, която се предвижда да бъде с интересно архитектурно решение- със зони за отдих, осветление, зацветяване и поставяне на артефакти от Рациария, казва кметът Веселина Данаилова:


"Площадът е обновен по европейски проект. Алеята в момента се ремонтира, изградена е спортна площадка. Предстои ремонт на сградата на кметството... Ще се започне от покрива... 166 500 лева ще бъде цялостният ремонт ... Алеята е много стара, аз я помня още от дете. Сега тук, в средата, ще има пешеходна алея, с кътове за отдих и ще бъдат подредени всички артефакти ..."


С нея разговаряме за новото ѝ работно място:



"Много е сложно, ти си кмет 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата... В действителност е съвсем различно. За всичко ме търсят, но 95% от нещата изобщо не са от компетенцията на кмета... Старая се никой да не връщам... Резултатите от преброяването са 1995 души са преброени... почти 2000 души. Може би са и повече, защото много хора сезонно работят в чужбина..."



Трудно се намира работа в село Арчар. Част от хората работят в чужбина, други- в големите градове, трети- по програми на Бюрото по труда, четвърти са безработни, казва кметът  Веселина Данаилова:


"Хората разчитат на програми от Бюрото по труда, хората ходят да берат шипка... Шестнайсет души работят "работник поддръжка"... Хората живеят няколко поколения в едно домакинство... Издържат се изцяло от пенсиите... Някои заминават за Германия и за Англия... И те изпращат пари тук."


 
Към момента кражби в  Арчар няма, няма битова престъпност, спокойно се живее. 



В Арчар има и проблеми. Свързани са с водоснабдяването и канализацията и честото спиране на електричеството.


Има проект за изграждане на пречиствателна станция и на по-късен етап - канализация, обяснява кметът Веселина Данаилова:


"Тук назря недоволството заради честото спиране на водата и заради спирането на тока... Това с водата самото ВиК няма вода, инсталацията е стара и амортизирана, има нужда от това изцяло да бъде подменена канализацията."
 

Тежка и трудна е бюрократичната система, която да се задейства и да работи в помощ на хората. С трудностите на бюрократичната машина се сблъсква и Веселина Данаилова:


"Получих отговор на едно писмо за трафика на тировете, както и за колите, които не спазват табелите за ограничения на скоростта. Искаме да се сложи "легнал полицай". Трябва да се изготви проект, да се съгласува с Областната дирекция на МВР- Видин, Областното пътно управление. Искаме да има на две места- в ромския квартал и в централната част, в турската махала, след моста... Сега Община Димово трябва да намери проектант да изготви проект, трябва да мине на Общинския съвет в Димово."



Археологически разкопки на Рациария тази година не се проведоха, защото не бяха отпуснати пари.


"Чакахме да работим на разкопките, защото това си е един доход за местните хора... Жалко е, че това нещо не се развива... Без археологическите проучвания, Общината не може да разработи туристически обект", посочи кметът.
 

С хората в Арчар разговаря Генади Вельов:


"Мъка, лошо, първо- няма работа, второ- лоши управници. Защото всеки гледа да открадне... Да оправят живота на хората... Всичко имаме, аптека имаме. Превоз нямаме, имаме един рейс тръгва в 7:00 часа сутринта и се връща в 17:00 часа... Да дадат пари на хората... Няма работа. За инвалидите е лошо, никъде не мога да отида, проблеми много. На мен ми е трудно много, защото съм сам човек, хората са с много ниско съзнание, не сме сплотени... Нямаме вода последните месеци. Как се живее без вода?!"
 

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31