Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Олга Папушева: Млечните зъби трябва да се лекуват навреме

Снимка: Радио Видин

Много е травмиращо за детето да посети за първи път зъболекар, когато вече има болка. Водете ги, когато не ги боли, призова родителите лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и посочи как обикновено преминава прегледът, когато се е образувал първият кариес: 

"От една страна, детето е уплашено, защото не знае какво го очаква. От друга страна, болката като фактор, като дискомфорт, казва своята дума. Но обикновено идват, защото нещо ги боли и отговорът е: "Не сме спали цяла нощ, помагайте". Идват, детето трябва да заеме своето място на зъболекарския стол... Разпитваме го, какво се случва, как го боли, кога го боли. Обикновено ситуациите са две - боли го, когато дъвче, тогава вече е малко късно зъбът да бъде спасен, да остане жив. И другата ситуация е, когато казва: "Боли ме когато хапвам нещо сладко - сладолед, шоколад, нещо за пиене". И двете ситуации имат решение. Детето бива поканено да седне, запознаваме го с инвентара - като за начало с огледалцето. Много е трудно да ги убедим, че сондата не боде и не боли, но имаме успех. С г-н Дух-дух им пускаме въздух, вода, когато се наложи. И на последно място са машинките, те са най-стресиращи и за възрастните, както и за децата. Пчеличката Мая и Бръмчърчето Тошко ги пускаме на по-късен етап. Основната идея е да разберем какъв е проблемът на зъба - зъбчето живо ли е, мрътво ли е. Ако зъбчето е живо, ситуацията ще бъде придружена от някаква болка, от която ние трябва да избавим детето и най-важното, че няма нищо страшно и проблемът ще се реши. Ако зъбчето е мъртво, ситуацията е малко по-лесна, можем да работим от първия път с машинките, без детето да го боли..." 

Погрешно е да се смята, че първият кариес не трябва да се лекува, защото млечните зъби така или иначе ще паднат, обясни още зъболекарят:

"Действително зъбите ще паднат, но тяхната роля в устата на детето трябва да си каже думата. Те стоят един определен период от време и са местопазители за постоянните зъби. От една страна, първото и най-важното нещо е детето да не го боли и да може да се храни нормално. И второ по важност е тези зъби да стоят толкова време, колкото е необходимо, за да може последващите ги, постоянни зъби, да имат правилно място. Има много деца, които заради много кариеси и ненавременно лечение са останали без 3-4 дори 5 зъбчета и в един момент те имат зъбки само отпред, млечни, и едни постоянни зъби отзад и празно разстояние между тези участъци. Когато започнат да растат постоянните зъби кой както си иска, се получава една голяма каша и ортодонтската намеса е задължителна. Всеки един проблем трябва да се лекува навреме. Всяко едно зъбче, било то и млечно, трябва да се лекува навреме..."

Д-р Папушева обясни също, че по преценка на зъболекаря първата пломба може да бъде от амалгама или фотополимер, като за момиченцата той може да е оцветен в розово. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да защитим личните си данни в интернет

Днес отбелязваме деня за защита на личните данни, възникнал като „европейски“, тъй като идеята за отбелязването му е инициирана от Съвета на Европа. Понастоящем той се чества не само в държавите-членки на ЕС, но и в много държави извън Европа. Неговата цел е да информира хората за правата им, свързани с личната информация, както и за начините,..

публикувано на 28.01.25 в 17:15

Дневен център "Зорница" във Враца е с нови придобивки

Дневният център "Зорница" във  Враца , който предлага комплекс от услуги за деца и младежи със специални потребности, е с нови придобивки. Психомоторна зала с интерактивен под и солна стая помагат за терапията, обясни директорът Христина Младенова . "Дневен  център "Зорница" е център за деца и младежи с увреждания. Капацитетът на..

публикувано на 28.01.25 в 16:46

Ще бъде ли премахнат временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" във Видин

След близо четиригодишна сага, две обществени обсъждания, промяна на устройствения план на жилищен квартал „Васил Левски“ във Видин стана ясно, че временният базар до ул. "Акад. Стефан Младенов" в града ще бъде премахнат и на негово място ще се строи съвременен търговски обект. Проектът за регулация и застрояване на ж.к...

публикувано на 28.01.25 в 13:00

Млада авторка с подкрепа за двойките с репродуктивни проблеми от Видин

Писателката Мадлен Аспарухова ще подкрепи двойките с репродуктивни проблеми във Видин . Втората ѝ книга с разкази "Всичко, което искахме" ще бъде предложена за продажба на благотворителен базар, организиран от фондация "Искам бебе" на 11 февруари в крайдунавския град. Младата жена, която е и майка на малко момиче, обясни защо подкрепя..

публикувано на 28.01.25 в 10:10

Александър Кънчев: Информирането за вредата от вейповете може да спре опасната мода сред младите

Вредите и последиците от употребата на вейпове бе темата на среща в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . Участваха учениците от класа на Росен Ракаджиев, бившият председател на Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин и Александър Кънчев, бивш доброволец към  Съвета.  Пушенето на електронна цигара се отразява..

публикувано на 27.01.25 в 17:31

Какво е ерготерапия и защо е важна за развитието на децата?

Днес в рубриката "Децата на фокус" ще си говорим за ерготерапията . Този термин все още не е широко разпространен и може би за доста хора е непонятен. Какво представлява ерготерапията? Това е терапия, която има за цел да подобри личната способност на човек да изпълнява ежедневните си дейности, да помогне на деца, с широк спектър от заболявания,..

публикувано на 27.01.25 в 16:30

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15