Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусолог: Лекарствената резистентност е все по-нарастващ проблем

Снимка: БГНЕС

Лекарствената резистентност е една лавина, която набира скорост и би могла да има ужасяващи последици. Това предупреди вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод отбелязването на Световната седмица, посветена на осведомеността за антимикробна резистентност (18-24 ноември). По думите ѝ различни фактори, сред които прекомерната употреба на антибиотици, ускоряват този процес:

"По принцип едно от най-големите постижения на медицината е откриването на антибиотиците. Знаем, че те навлизат в употреба горе-долу в средата на миналия век. Първият от тях е пеницилинът, но още същата година вече са изолирани устойчиви на неговото действие щамове бактерии. Трябва веднага да кажа, че това е един напълно естествен процес, нормално е бактериите и всички микроорганизми да се стремят да оцелеят. Знаем, че те непрекъснато могат да се изменят по различни механизми. Така че под влиянието, под движещата сила на тези антимикробни агенти, антибиотици и други, съответно, в тях  биха могли във всеки един момент да настъпят такива промени. Тези промени могат да се запазят в потомството им и да доведат до това, че точно тези болестотворни причинители ще оцелеят, ще се размножат и тази устойчивост по-нататък се разпространява между тях. Това е един естествен процес, но за съжаление, той може да бъде ускорен под действието на различни фактори. Сред тези фактори е прекомерната и неправилна употреба на антибиотици. Това може да бъде урбанизацията, активното придвижване, това може да бъде липсата на бързи тестове, с които да може медицинските специалисти в кратък срок да определят кой е най-подходящият лекарствен препарат, който трябва да бъде изписан... Така или иначе, според Световната здравна организация, това е една от най-големите световни заплахи за здравето, за безопасността на храните и за развитието. Абсолютно всеки един от нас би могъл да бъде засегнат. В случая не става дума за това, че нашето тяло ще стане устойчиво на антибиотици, въобще на антимикробни средства, става въпрос за това, че причинителите на инфекции стават устойчиви и вече оттук нататък за тях в света няма никакви граници..."

За да се справи с проблема, Световната здравна организация предприема глобален план. А всеки един от нас е участник в този глобален процес, обясни вирусологът:

"Това, което ние трябва да знаем, е, че антибиотиците са едни наистина много специални лекарства, изобщо антимикробните агенти. Те трябва да се използват само по предписание, не случайно в аптеките искат рецепта и когато лекарят даде своята схема за използване на антибиотика, това означава, че ние трябва да я спазваме абсолютно стриктно, точно както я е казал - с такава продължителност, с такава честота на приемане, по простота причина, че всеки един от нас участва в този глобален процес. Така че ние носим отговорност към себе си и към всички останали..."

Проф. Александрова цитира последния доклад на Европейския център за контрол на заболяванията, който напомня, че по щетите, които нанася антимикробната устойчивост е напълно сравнима с щетите, причинени от грипа, туберкулозата и ХИВ/СПИН взети заедно. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07