Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще остане ли 9% ДДС за заведенията?

3
Снимка: Радио Видин

Данък добавена стойност (ДДС) за заведенията да остане 9% и през следващата година, настояват представители на бранша. Според тях ставката за ресторантьори и фитнеси трябва да остане същата, защото това бяха най-засегнатите браншове от пандемията. От пролетта е ползвана тази мярка без ограничение. Искането е с удължаването на параметрите на бюджета и тя да продължи и след 31 декември 2022 година. Според икономисти не повече от 200 милиона лева ще струва удължението на мярката, а фискалната тежест е нищожна, въпреки че имаме бюджетен дефицит. Може да се предотврати и ръст на безработицата. Пониженото ДДС е нетен плюс за бюджета и поддържа заетостта. Какви са проблемите пред ресторантьорския бранш? Разходите за ресторантьорите са скочили 3 пъти, а заплатите са двойни. В същото време председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов обясни, че има 30% спад на оборота в сравнение с 2019 г. Ако ДДС-то се върне на 20%, трябва значително да се вдигнат цените, защото разходите са три пъти повече, а токът- 2,5 пъти спрямо 2019 г. Може да бъде удължена мярката чрез преходни и заключителни разпоредби, обясни още Ричард Алибегов:

"Тази мярка беше въведена през 2020 година, като антикризисна мярка за справяне с финансовите последици от COVID-19. Истината е, че през последните две години, откакто се въведе тази мярка- от юли 2020-а година ние осем месеца бяхме затворени, тоест нямаше как да ползваме тази мярка. След това бяхме силно ограничени в капацитет, в работно време, в сертификати, в липса на потребление, така че ние реално тази мярка не сме я ползвали по смисъла, по който беше нейната идея. Финансовите последици от COVID-19 в никакъв случай не са утихнали, а възстановяването на сектора ще отнеме доста дълго време." 

Има ли промяна в минималния осигурителен праг на работещите в ресторантьорския бранш- това попитахме Ричард Алибегов.

"През юни 2020 година, когато беше намалена нашата ставка на 9%, ние по наше предложение и то беше прието от Министерството на труда и социалната политика и изменено, минималният осигурителен праг в бранша стана 800 лева, още 2020 година. Тогава минималният осигурителен праг в страната беше 610 лева. Както виждаме синдикатите и работодателите още не могат да стигнат 800 лева. Само от разликата в осигуровките е над 70 милиона лева повече, внесени в бюджета. Има икономисти, които казват, че имало загуба в бюджета от тези 9%- няма абсолютно никаква загуба за държавата"- увери Ричард Алибегов.

Какво казват ресторантьори в Северозападна България? По време на пандемията разговаряхме с Борислав Георгиев, собственик на заведение в Лом. Какво се случва с бизнеса му днес и доволен ли е от прилагането на мярката за 9% ДДС? 

"По принцип заведението си работи, а ДДС от 9% е много хубаво нещо, защото дори и с тези 11% помагат страшно много, а инфлацията в момента е безбожна. Ако трябва да направим цените такива, каквито трябва да бъдат, това означава, че ще изгубим повечето си клиенти. Хората вече нямат пари и това е самата истина. Аз лично гледам поне в моето заведение да не повишавам цените или поне има минимални промени от нивата преди пандемията ... Ако всичко приключи, тогава няма да има значение колко е ДДС-то. Идеята на тази мярка е именно да се подпомагат определени бизнеси"- обясни Борислав Георгиев.

Разговаряхме и с Малвина Аристотелова, собственик на питейно заведение в центъра на Видин:

"Трудно се справяме и общо взето само преживяваме, а не успяваме да изплуваме. Все се надяваме, че ще дойдат по-добри времена, но все нещо изниква различно. Смятам, че ако бъде удължена тази мярка ще успее да задържи положението, в което се намираме и поне тези, които оцеляват наистина да оцелеят и да не фалират. При 20% наистина е кофти- 20%, отделно данък печалба и осигуровки, които се увеличават и ще се увеличават, така че няма как постоянно да даваш, а в крайна сметка почти нищо не остава."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55