Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удължиха отново срока за регистрация на кладенци

Снимка: Радио ВИДИН

До днес, 28 ноември гражданите трябваше да регистрират кладенците в имотите си. Изискването е за регистрация на кладенците, изградени до 28 януари 2020 г., за които не са издадени разрешения за строеж, а също и такива за собствени нужди, за които не са подадени заявления за вписване до 27 ноември 2018 год. При установяване на незаконни съоръжения за водовземане от подземни води след тази дата те трябваше да бъдат ликвидирани за сметка на собственика. В края на миналата седмица депутатите удължиха срока за регистрация с 3 години

"Има хора, които  ги регистрират. Дори директно си пращат в "Басейнова дирекция"- Плевен писмата... Сложили сме обяви по търговската мрежа, който е заинтересован взима заявление, попълва... Ние нямаме, ако имаме ще го регистрираме. Да се плаща всеки месец как плащаме ние за водата си... Ние си имаме течаща вода на самотек отгоре от Балкана... ", казаха жители на селата Бързия и Благово пред Кирил Кирилов и Виктория Топалска.

Липсата на административен капацитет на басейновите дирекции в страната да обработят всички заявления и забавяне заради ковид пандемията, са сред мотивите за исканата нова промяна на срока за регистрация на кладенците, заяви народният представите от "Демократична България" Любен Иванов:

"Задължението за регистрацията на водовземните съоръжения е едно задължение, което България трябва да изпълни вследствие нормативната уредба на Европейската комисия. Не се създават никакви допълнителни задължения, никакви допълнителни права. Единствено се изменя срокът, за да може хората да успеят да регистрират кладенците си, а не да пропуснат и да подлежат на санкции."

Със 147 гласа "за", 3-ма "против" и 42-ма въздържали се парламентът отложи с 3 години регистрацията на кладенци, използвани за собствени нужди. Досегашният срок изтичаше на 28 ноември. От "Възраждане" оспориха необходимостта от регистрация. Тя е абсолютно безсмислена, ненужна и няма нищо общо нито с околната среда, нито с водите и тяхното управление. 

"Имаше три законопроекта, които касаеха регистрацията на кладенците. Единият от законопроектите беше внесен от "Възраждане" и той касаеше цялостно регистрацията- отпадане на регистрацията. Другите два законопроекта бяха внесени от БСП и ГЕРБ, като ГЕРБ предлагаха една година отлагане на регистрацията, а БСП предлагаха три години отлагане на регистрацията. В крайна сметка се прие вариантът, в който отлагането на регистрацията е за срок от три години- до 28 ноември 2025 година. Това е петото поредно отлагане на регистрацията от влизането на закона в сила през 2006 година. Разбира се, "Възраждане" подкрепи това, защото беше стъпка в правилната посока, но кардиналното решение това е да не се налага шесто отлагане на тази регистрация, е просто да се отмени необходимостта да бъдат регистрирани кладенците", коментира Николай Дренчев, народен представител, организационен секретар на ПП "Възраждане".

Законът е приеман по време на правителството с министър-председател Сергей Станишев през 2006 година след консултации със Световната банка и под натиск от нейна страна, казват от "Възраждане". 

"Очевидно става въпрос за проблеми с фиска. Т.е. в един момент, когато вече тези заеми, които в момента щедро ни се дават, някой трябва да ги изплаща, най-вероятно това ще бъде по всички възможни начини и един от тези начини е тези ползватели, които ползват по някакъв начин този ресурс съответно да изплащат такси. За нас това е категорично неприемливо", допълни Николай Дренчев.

Информация за регистрацията на водовземните съоръжения от гражданите е публикувана на интернет сайта на Басейнова дирекция "Дунавски район"- Плевен.

Отправихме въпроси до Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Басейнова дирекция "Дунавски район" за разговор по темата. От Дирекцията обясниха, че ще получим отговор тази седмица.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57