Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удължиха отново срока за регистрация на кладенци

Снимка: Радио ВИДИН

До днес, 28 ноември гражданите трябваше да регистрират кладенците в имотите си. Изискването е за регистрация на кладенците, изградени до 28 януари 2020 г., за които не са издадени разрешения за строеж, а също и такива за собствени нужди, за които не са подадени заявления за вписване до 27 ноември 2018 год. При установяване на незаконни съоръжения за водовземане от подземни води след тази дата те трябваше да бъдат ликвидирани за сметка на собственика. В края на миналата седмица депутатите удължиха срока за регистрация с 3 години

"Има хора, които  ги регистрират. Дори директно си пращат в "Басейнова дирекция"- Плевен писмата... Сложили сме обяви по търговската мрежа, който е заинтересован взима заявление, попълва... Ние нямаме, ако имаме ще го регистрираме. Да се плаща всеки месец как плащаме ние за водата си... Ние си имаме течаща вода на самотек отгоре от Балкана... ", казаха жители на селата Бързия и Благово пред Кирил Кирилов и Виктория Топалска.

Липсата на административен капацитет на басейновите дирекции в страната да обработят всички заявления и забавяне заради ковид пандемията, са сред мотивите за исканата нова промяна на срока за регистрация на кладенците, заяви народният представите от "Демократична България" Любен Иванов:

"Задължението за регистрацията на водовземните съоръжения е едно задължение, което България трябва да изпълни вследствие нормативната уредба на Европейската комисия. Не се създават никакви допълнителни задължения, никакви допълнителни права. Единствено се изменя срокът, за да може хората да успеят да регистрират кладенците си, а не да пропуснат и да подлежат на санкции."

Със 147 гласа "за", 3-ма "против" и 42-ма въздържали се парламентът отложи с 3 години регистрацията на кладенци, използвани за собствени нужди. Досегашният срок изтичаше на 28 ноември. От "Възраждане" оспориха необходимостта от регистрация. Тя е абсолютно безсмислена, ненужна и няма нищо общо нито с околната среда, нито с водите и тяхното управление. 

"Имаше три законопроекта, които касаеха регистрацията на кладенците. Единият от законопроектите беше внесен от "Възраждане" и той касаеше цялостно регистрацията- отпадане на регистрацията. Другите два законопроекта бяха внесени от БСП и ГЕРБ, като ГЕРБ предлагаха една година отлагане на регистрацията, а БСП предлагаха три години отлагане на регистрацията. В крайна сметка се прие вариантът, в който отлагането на регистрацията е за срок от три години- до 28 ноември 2025 година. Това е петото поредно отлагане на регистрацията от влизането на закона в сила през 2006 година. Разбира се, "Възраждане" подкрепи това, защото беше стъпка в правилната посока, но кардиналното решение това е да не се налага шесто отлагане на тази регистрация, е просто да се отмени необходимостта да бъдат регистрирани кладенците", коментира Николай Дренчев, народен представител, организационен секретар на ПП "Възраждане".

Законът е приеман по време на правителството с министър-председател Сергей Станишев през 2006 година след консултации със Световната банка и под натиск от нейна страна, казват от "Възраждане". 

"Очевидно става въпрос за проблеми с фиска. Т.е. в един момент, когато вече тези заеми, които в момента щедро ни се дават, някой трябва да ги изплаща, най-вероятно това ще бъде по всички възможни начини и един от тези начини е тези ползватели, които ползват по някакъв начин този ресурс съответно да изплащат такси. За нас това е категорично неприемливо", допълни Николай Дренчев.

Информация за регистрацията на водовземните съоръжения от гражданите е публикувана на интернет сайта на Басейнова дирекция "Дунавски район"- Плевен.

Отправихме въпроси до Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Басейнова дирекция "Дунавски район" за разговор по темата. От Дирекцията обясниха, че ще получим отговор тази седмица.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23