Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиан Войнов: "Ние реално ползваме еврото, само че неговото име е лев"

Снимка: БГНЕС

Приемането на еврото като официална валута на България предизвиква смесени настроения у нас. Мнозинството в парламента подкрепя промяната. Общо 157 депутати гласуваха "за" ускоряване на процеса на приемането на еврото с целева дата 1 януари 2024 г., при курс 1,95583 лева за 1 евро. Много хора, обаче, асоциират преминаването към европейската валута с покачване на цените. Един от тях е Цветан Вълов, търговец във Видин:

"Какво да ви кажа, то много държави не го въвеждат, не го практикуват това нещо. Ето самата Англия напусна Европейския съюз и си задържа валутата. Така че и ние е хубаво да си задържим нашата валута, тя има стойност. Патриотично- против еврото съм... Сега, примерно, струва 5 лева една кутия цигари, като въведат еврото ще струва 5 евро ли? Мисля, че много ще се наруши семейният бюджет. Сега, от 1 март, се вдига цената на цигарите още и еврото като се въведе то ще ни бръкне в джоба на всички... Много хора са свикнали с лева, ще ни бъде трудно да оборотираме с еврото."

Много от видинчаните, с които разговаряхме, свързват въвеждането на еврото с потенциално обедняване, но има и хора, които искат европейската валута и у нас: 

"За мен не е окей, защото инфлацията, която ще се получи след това няма да е тази, която ни се представя евентуално. Ако в момента един хляб е 1,40 лв. сигурно ще достигне 2 лв. цена... По-добре евро, защото е по-удобно. Повечето в чужбина имат евро... Малко ще обеднеем, защото са ни ниски доходите. Но аз съм за еврото, защото младите всички отиват нататък и им трябва валута, по-лесно ще бъде... Аз съм против това нещо, не сме още доузрели за еврото. Левът и еврото не е едно и също... Не съм съгласна, левът си е лев, ние сме българи, работила съм по чужбина и знам... Това, че те планират да въведат еврото не значи, че ние желаем... Щом сме в Европейския съюз трябва да се придържаме към тези работи, но българският лев си е лев. Бедна държава сме, ние с богатите не можем да се мерим... Не бих желал еврото да влезе, защото аз съм българин и държа на българския лев."

Българският лев в момента е вързан към еврото с твърд курс и на практика и в момента ползваме европейската валута, коментира Юлиан Войнов, финансист и икономически анализатор, преподавател в Стопанската академия в Свищов. По думите му, покупателната способност на домакинствата у нас няма да пострада, а очакванията за висока инфлация са спекулации:

"Ние реално ползваме еврото, само че неговото име е лев, който е вързан към еврото с твърд курс. Този курс не може да се променя и дали ползвате 2 лева, за да купите една стока или 1 евро за да купите същата стока е едно и също... Няма как в една пазарна икономика днес хлябът да е 2 лв., утре да стане 2 евро, защото това означава 100% инфлация. Просто това няма как икономически да се случи, чисто теоретично. Практически, когато тръгнем да приемаме еврото ще има период, който ще започне още преди въвеждането на еврото, ако приемем, че датата е 1 януари 2024 г., може би още от септември, октомври 2023 г. всички етикети в магазините ще бъдат в двете валути. И това ще продължи и след като се приеме еврото... Относно заплатата, тя ще бъде просто приравнена в евро. Да кажем, ако днес получавате 1000 лв. заплата и курсът е едно към две грубо казано, след 1 януари вашата заплата вече ще бъде 500 евро. Но нейната покупателна сила ще бъде абсолютно същата... Относно спестяванията на хората, те се превалутират по фиксирания курс в евро. Всички левови спестявания ще преминат към еврови спестявани. Ако сте имали 200 000 лв. по съответния курс, ако приемем, че е едно към две за по-лесно смятане, на 1 януари вашите спестявания ще бъдат в размер на 100 000 евро в банката. Най-удобното нещо, предполагам много българи го знаят това нещо, като отидеш в чужбина, където и да отидеш в Европейския съюз, да не се налага да сменяш пари и да губиш от курсови разлики. Другото нещо, което е хубаво, ще може да се сравняват директно цените, които са в България с тези, които са във всички останали западноевропейски държави..."

Въвеждането на еврото като официална валута у нас ще е възможност и за увеличаване на чуждестранните инвестиции, уточни Юлиан Войнов

"На базата на договора, който сме подписали при влизане в Европейския съюз, ние сме от държавите, които имат така наречената дерогация по отношение на еврото. Като тази дерогация означава, че докато България не изпълни съответните критерии, тя няма да ползва европейската обща валута. Но ние сме длъжни да приемем еврото рано или късно. Вече достатъчно дълго стоим извън еврозоната, от 2007 г. до сега, имайки предвид и че сме във валутен борд, което допълнително дава тласък. Ние сме длъжни да влезем и е добре това да стане в момента, тъй като, както каза включително и управителят на БНБ, има един такъв прозорец за влизане, добре е да не го изпускаме, защото следващият такъв може да бъде след 10 години..."


Ще успее ли България да приеме еврото в началото на 2024 г. може да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20