"Преди грехопадението човек редовно се е насищал от вечерята, за която се говори в това евангелско четиво. След изгонването обаче на нашите прародители от рая, т. е. след грехопадението, той се лишил от нейните блага и от богоискател станал Богоборец. Нито плачът на пророците, нито вдъхновените песни на Давида, нито силно изобличителните речи на Илия Тесвитянина - нищо не могло да възбуди в него желанието да се насочи отново към своя Създател и с подобаващо достойнство да седне пак на богатата трапеза на братолюбието. Човекът се отдалечил от Бога, забравил Го и станал проводник на лъжата, на измамата, на злото в живота.
В такъв студен мрак прекарал той векове наред, ожесточавайки сърцето си в безверие и омраза. И когато достигнал до дъното на отчаянието, тогава далеч на изток изгряла предсказаната от пророците чудотворна звезда, която възвестила на света, че там, в малкия градец Витлеем се е родил Син Божий, който трябва да спаси човечеството от погибел, да го очисти от първородния Адамов грях и да му предложи обилната и всенасищаща трапеза на обичта и миролюбието. Хор от ангели славословили Богомладенеца възторжено, възгласяйки: "Слава на Бога във висините, на земята мир, между човеците благоволение". В тая свята и спасителна нощ на Христовото рождество, земята и небето се прегърнали, а правдата и мирът горещо се целунали, за да бъдат неразлъчни до края на времената. Дяволът, изкусителят, домомагесника, изобретателят на всички злини бил свързан за дълги нощи и дни, и хвърлен с проклятие във външната тъмнина - там дето няма брод за излизане навън. Христос още с идването Си на земята сложил пред всички хора пак оная изобилна, богата, пълна с вкусни ястия вечеря и разпратил слугите Си по кръстопътища, мегдани, села и градове да поканят човеците на нея.
За наше добро е да приемем Господнята покана. Но за съжаление и днес, в наше време, се оказват мнозина, които подобно на евангелските покани не са съгласни да отидат на Христовата вечеря, използвайки за оправдание познатите поводи, заявявайки: лозе имам, нива си купих, скоро се ожених и пр. Но това са мотиви, които губят стойност при сегашните условия на живот. Като вярващи хора нека дадем свобода на душите си, да се наситят на любовта Божия, на тая богата небесна трапеза. Нека позволим на сърцата си да утолят своята жажда с Божието милосърдие. Да пият с пълна наслада от чашата на вярата и надеждата, за да се превърнем в проводници на доброто, носейки в себе си чистото, хубавото, красивото. Неща, които ще ни направят пълноценни членове на едно ново човешко общество, изградено върху християнска основа. И да не забравяме, че ние, Христовите последователи сме народ избран от Бога, да станем наследници на Неговото небесно Царство, приготвено за нас още от началото на вековете. Защото "мнозина са звани, а малцина избрани".
Ставрофорен свещеник иконом Васил Стаменов
В рубриката "Съвременна Библия" – защо се яви Христос? В дните преди Рождество Христово, този въпрос изниква в човешките ни умове. Простият отговор е: "Христос се яви, за да ни спаси!" Според Божието слово, на това дело е способен само Бог и Той го извършва чрез Христос. Ние, хората, определено търсим спасение. Власт, пари, оръжия – това са човешките ни "спасителни" ресурси. Христос, макар и Божий Син, не посегна към нито един от тях. Явно спасението ни е нещо много по-различно от онова, което си представяме. "Да бъдем спасени" означава нещо много повече от това, което допускаме в мислите си.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..
Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..
Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..
Правнучка на защитника на Белоградчик - поручик Дворянов, спечели голямата награда на Третото международно виртуално биенале "Интуитив". Лиляна Дворянова е отличена сред близо 160 творци от 39 държави, като за първи път наградата остава в България. В събитието, организирано от Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, участваха..
Служители на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин представиха основни правила за поведение при бедствия и аварии пред първокласници и второкласници от СУ „Свети свети Кирил и Методий" в града . Децата разбраха как да се държат по време на пожар, наводнение и земетресение. Те имаха и възможността да се..
Намалена минималната възраст за водачи на камион и автобус предвижда една от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от европарламента. Целта на мярката е борба с недостига на професионални шофьори. Според промените минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на..
21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..