"Преди грехопадението човек редовно се е насищал от вечерята, за която се говори в това евангелско четиво. След изгонването обаче на нашите прародители от рая, т. е. след грехопадението, той се лишил от нейните блага и от богоискател станал Богоборец. Нито плачът на пророците, нито вдъхновените песни на Давида, нито силно изобличителните речи на Илия Тесвитянина - нищо не могло да възбуди в него желанието да се насочи отново към своя Създател и с подобаващо достойнство да седне пак на богатата трапеза на братолюбието. Човекът се отдалечил от Бога, забравил Го и станал проводник на лъжата, на измамата, на злото в живота.
В такъв студен мрак прекарал той векове наред, ожесточавайки сърцето си в безверие и омраза. И когато достигнал до дъното на отчаянието, тогава далеч на изток изгряла предсказаната от пророците чудотворна звезда, която възвестила на света, че там, в малкия градец Витлеем се е родил Син Божий, който трябва да спаси човечеството от погибел, да го очисти от първородния Адамов грях и да му предложи обилната и всенасищаща трапеза на обичта и миролюбието. Хор от ангели славословили Богомладенеца възторжено, възгласяйки: "Слава на Бога във висините, на земята мир, между човеците благоволение". В тая свята и спасителна нощ на Христовото рождество, земята и небето се прегърнали, а правдата и мирът горещо се целунали, за да бъдат неразлъчни до края на времената. Дяволът, изкусителят, домомагесника, изобретателят на всички злини бил свързан за дълги нощи и дни, и хвърлен с проклятие във външната тъмнина - там дето няма брод за излизане навън. Христос още с идването Си на земята сложил пред всички хора пак оная изобилна, богата, пълна с вкусни ястия вечеря и разпратил слугите Си по кръстопътища, мегдани, села и градове да поканят човеците на нея.
За наше добро е да приемем Господнята покана. Но за съжаление и днес, в наше време, се оказват мнозина, които подобно на евангелските покани не са съгласни да отидат на Христовата вечеря, използвайки за оправдание познатите поводи, заявявайки: лозе имам, нива си купих, скоро се ожених и пр. Но това са мотиви, които губят стойност при сегашните условия на живот. Като вярващи хора нека дадем свобода на душите си, да се наситят на любовта Божия, на тая богата небесна трапеза. Нека позволим на сърцата си да утолят своята жажда с Божието милосърдие. Да пият с пълна наслада от чашата на вярата и надеждата, за да се превърнем в проводници на доброто, носейки в себе си чистото, хубавото, красивото. Неща, които ще ни направят пълноценни членове на едно ново човешко общество, изградено върху християнска основа. И да не забравяме, че ние, Христовите последователи сме народ избран от Бога, да станем наследници на Неговото небесно Царство, приготвено за нас още от началото на вековете. Защото "мнозина са звани, а малцина избрани".
Ставрофорен свещеник иконом Васил Стаменов
В рубриката "Съвременна Библия" – защо се яви Христос? В дните преди Рождество Христово, този въпрос изниква в човешките ни умове. Простият отговор е: "Христос се яви, за да ни спаси!" Според Божието слово, на това дело е способен само Бог и Той го извършва чрез Христос. Ние, хората, определено търсим спасение. Власт, пари, оръжия – това са човешките ни "спасителни" ресурси. Христос, макар и Божий Син, не посегна към нито един от тях. Явно спасението ни е нещо много по-различно от онова, което си представяме. "Да бъдем спасени" означава нещо много повече от това, което допускаме в мислите си.
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..