Десет са новите програми, съфинансирани със средства от европейските фондове за споделено управление за периода 2021 – 2027 г. Експерти от Областния информационен център в Монтана популяризираха националната законодателна рамка за новия програмен период. Подробности съобщи управителят на центъра Александрина Здравкова:
"Финансирането от Споразумението за партньорство и програмите е от трите фонда, плюс един нов- Фонда за справедлив преход, а финансирането от Националния план за възстановяване е единствено и само по Механизма за възстановяване и устойчивост. Финансирането е от различни източници... Разработените проекти при нас са проектни предложения, а в Националния план са предложения за изпълнение на инвестиция, но начинът на кандидатстване и на двете места е един и същ- електронно, чрез системата ИСУН (Информационна система за управление и наблюдение на средствата от Европейския съюз в България- бел. ред.)."
Засега четири програми ще отворят прием през следващата година. Седем процедури на обща стойност 397 милиона лева ще бъдат стартирани по Програма „Развитие на човешките ресурси“.
"Голяма част от тях са за работодателите и са свързани с наемане на лица в неравностойно положение. Интересна е тази процедура, която е свързана със социалната икономика на местно и регионално ниво, която е за социални предприятия и тук освен работодателите ще могат да кандидатстват и общините", посочи Здравкова.
По Програма „Образование“ ще бъдат отворени по две процедури по първите три приоритета – „Приобщаващо образование и образователна интеграция“, „Модернизация и качество на образованието“ и „Връзка на образованието с пазара на труда“. Общият планиран бюджет е 716 милиона лева.
По Програма „Храни и основно материално подпомагане“ се предвижда през месец април да бъдат започнати две процедури по приоритет „Подпомагане с храни и предоставяне на материална помощ“, по които на хора от целевите групи и новородени деца от бедни и рискови семейства ще бъдат предоставени индивидуални пакети с необходими продукти, както и съпътстващи мерки за консултиране и насочване към различни видове социални услуги.
Седемнадесет процедури за над 1 милиард лева ще бъдат отворени по Програма „Околна среда“ през 2023 година, допълни Александрина Здравкова:
"И за почти всички сектори ще има процедури- в сектор "Води", сектор "Отпадъци", "Биологично разнообразие", в "Риск и изменение на климата" и в сектор "Въздух" също ще има голямо финансиране. Това, което е по-интересно в сектор "Въздух" е така наречената процедура за зелена инфраструктура в градска среда, която трябва да изгради пояси, които да спрат запрашаването. По "Околна среда" големите общини, които имат нарушено качество на атмосферния си въздух ще кандидатстват по тази процедура директно към програмата, а другите общини, които имат нарушено качество на атмосферния въздух и са по-малки, като община Монтана, ще могат да кандидатстват за такъв тип процедура чрез инструмента ИТИ (интегрирани териториални инвестиции- бел. ред.). Има изрично описание на разграничението за тази процедура между това кой е допустим да кандидатства като общини."
По Програма „Околна среда“ през 2023 година средствата ще бъдат насочени още към подобряване на ВиК инфраструктурата, управление на отпадъците и опазване на биоразнообразието, както и за превенция и управление на риска от наводнения, свлачища и горски пожари.
Две кампании за проверки в строителството са извършили в област Монтана от Инспекцията по труда през първите 6 месеца на годината. Установени са 35 работници без трудови договори, с 14 по-малко от година по-рано, съобщи директорът на Инспекцията по труда инж. Димитър Петров. "На строителните обекти идват всякакви фирми и от цялата страна дори, не са..
Нова група ще бъде разкрита в детската градина в Горни Лом. Така ще бъде решен проблемът с недостига на места, който е от години, обясни кметът на Община Чупрене Мария Тодорова. "Там имаме деца, които не са обхванати. Родителите от дълги години изискват да бъде създадена втора група, за да могат да бъдат обхванати всички деца, за да може и..
Откриха Националния мотосъбор "Леденика 2025", който се провежда от петък до неделя във Врачанския балкан. Днес и утре емблематичната местност "Леденика" е притегателна точка за всички, които обичат моторите, рока и доброто настроение. Съборът откри заместник-кметът Александър Владимиров, който приветства участниците и заяви, че Община Враца ще..
Мобилни екипи на Регионална здравна инспекция /РЗИ/ Видин ще оказват съдействие на желаещите да активират мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното ни здравно досие. Инициативата е част от лятна национална кампания на здравното министерство за популяризиране на приложението. Целта е всеки човек да получи лесен достъп до..
Увеличение на пътнотранспортните произшествия отчитат през май в Областната дирекция на МВР във Враца. През петия месец на годината са станали 73 ПТП-та, от които 16 са били квалифицирани като тежки. По пътищата в региона са загинали двама души, а 19 са били ранени. Ръстът в сравнение с април е осезаем – има увеличение с 18 катастрофи, при които са..
Възрастен мъж е изгубил къщата си при пожара вчера в Раковица. Човекът ще бъде настанен при сина си Кула. Това каза зам.-председателят на общинския съвет в Макреш Иван Андреев . По думите му огънят е унищожил жилищни и стопански постройки в селото. "Положението беше жестоко. Имаше много изоставени къщи, стари, необитаеми, и покрай тях..
С 20 дни по-рано започна да намалява нивото на язовир "Среченска бара" заради засушаването. Водоемът е почти пълен и няма проблеми с подаването на питейна вода, съобщават от ВиК - Монтана. От "Среченска бара" вода пият жителите на населени места от областите Монтана и Враца. В момента във водоема има малко над 15 милиона кубика вода, което прави..