Професията на ветеринаря се развива в две направления- домашни любимци и продуктивни животни, а през последните години младите проявяват интерес към лечението на домашни любимци. Това е и основното предизвикателство пред ветеринарните лекари, каза д-р Димитър Цанков, зам.председател на Българския ветеринарен съюз. По думите му това е продиктувано от редица фактори, сред които по-добрите условия на труд и адекватно заплащане на труда. Като практикуващ ветеринарен лекар той отчита, че през последните години намалява и броят на отглежданите продуктивни селскостопански животни, което води и до намаляване на обслужващите ги лекари:
"Поголовието в областта намалява- около 5 хиляди са говедата, дребните преживни животни са около 8 хиляди, а свинете – около 5-6 хиляди... Забелязва се интерес и тенденция към замяна на млекодайни с месодайни породи, които се отглеждат в Балкана- общините Чупрене и Белоградчик. Това е обяснимо- при месодайните породи, които се отглеждат пасищно, субсидиите са по-високи, а стопаните не са толкова зависими от работна ръка, защото животните се отглеждат с електронен пастир. Освен това изискванията при животнитте от млечно направление са по-високи, имат проблем и с изкупуването на млякото, а вложенията за отглеждане на месодайни породи са по-малко".
Частнопрактикуващите ветеринарни лекари са недостатъчни, за да покрият всички населени места в област Видин, каза още д-р Цанков. Общият им брой е 23, от тях 10 са сключили договор за извършване на Държавната имунопрофилактична програма, 6 са в направление домашни любимци, а 7 са пенсионери. Последният новопостъпил колега е от 2010 година.
"С този брой лекари трудно се покриват големи параметри, но сме поели ангажимент. По-малките стопани сключват договори, както с общопрактикуващите лекари... Стараем се да отговорим на очакванията на хората", посочи д-р Цанков и пожела на колегите си кураж и успех при изпълнението на тази благородна професия, от която зависи и здравето на човека.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..