Кметът на община Лом Георги Гаврилов посочи липсата на добра обезпеченост с кадри и пропуснати ползи като мотиви за подготвяната смяна на ръководството в Многопрофилната болница за активно лечение "Свети Николай Чудотворец" в крайдунавския град. Протестно писмо беше разпространено от името на колектива на лечебното заведение.
Започна кандидатстването за енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Процедурата вече е отворена и всички желаещи собственици на многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост, могат да започнат подготовката на документи и подаването им чрез общинските/районните администрации, посочват от ведомството. Общият размер на средствата е в размер на 1 129 881 600 лева с ДДС. Допустими са всички многофамилни жилищни сгради, които се управляват по реда на Закона за управление на етажната собственост и са проектирани преди 26 април 1999 година. Одобрените сгради ще получат до 100% безвъзмездна финансова помощ.
Трета покана за подмяна на старите отоплителни уреди на твърдо гориво с по-екологични ще бъде подадена през януари 2023 година в община Видин. Проектът е за подобряване на качеството на атмосферния въздух в изпълнение на договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г". Това съобщи заместник-кметът по европейски политики и инвестиции Десислава Тодорова. Домакинствата, които са се отказали от монтирането на камини по проекта, заради поскъпването на пелетите, ще могат да получат климатици.
Общинският съвет във Враца започна процедура за избор на управител на Центъра за кожно-венерически заболявания за трети пореден път. За временен ръководител, но не повече от шест месеца, беше оставен Иво Николов.
Нов мост ще бъде изграден при жп прелеза на Стария пазар във Враца. Целта е безопасност на движението, а проектът е съгласуван с Национална компания "Железопътна инфраструктура". Началото на строителните работи ще бъде дадено през следващата година, като на пет места по трасето ще бъдат изградени предпазни съоръжения.
Общо 15 000 са били безработните през ноември, регистрирани в бюрата по труда в областите Монтана, Враца и Видин. Това е с 434 повече спрямо октомври.
Последното за 2022 година заседание на Общинския съвет в Мездра ще се проведе на 22 декември, четвъртък, от 15.00 часа. Проектът за дневен ред включва 18 точки.
Данъчни от звеното за фискален контрол в Националната агенция за приходите започнаха масови проверки на коледните базари, пазарите и тържищата в цялата страна. Целта на проверките е да се предотвратят опитите за неотчитане на приходи и да се предпазят потребителите от недобросъвестни търговци по време на коледното пазаруване. Във Видинска област проверките ще продължат до края на годината.
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще осигури дежурни инспектори в цялата страна по време на официалните празници Коледа и Нова година. Гражданите ще имат възможност да подават сигнали при нередности, включително на горещия телефон на БАБХ 0700 122 99. Празничните проверки започват от утре, 21 декември и ще продължат до 2 януари 2023 г., включително. Инспекторите ще проверяват предприятия за производство, обекти за търговия на едро и дребно с храни, заведения за обществено хранене, пазари и борси в цялата страна. Ще се следи за произход и правилно съхранение на суровини и храни, както и за сроковете на съхранение и етикетиране. Ще се обърне внимание осигурени ли са подходящи условия за измиване и дезинфекция, подходящо работно облекло и лични предпазни средства на персонала.
Домът за възрастни хора с деменция и 27 домакинства от белоградчишкото село Салаш получиха дарение от "Резиденция баба" и Сдружение "1 Процент Промяна”. Преди седмица са доставени печки на дърва и камини за отопление. Нуждаещите се хора с ниски доходи са получили перални, бойлери, хладилници, дюшеци, матраци.
Фондация "АДРА България" отново зарадва с подаръчни пакети за Коледа деца в неравностойно положение от община Мездра. Общо 120 възпитаници на детски градини и ученици от основния курс на обучение получиха коледни подаръци от свои връстници от Германия. Пакетите включват детски играчки, дрехи, лакомства, пособия за рисуване, тетрадки както и лично послание от дарителите.
Ателие "Чудотворница" и екипът на Детска градина "Слънчице“" в град Мездра организираха благотворителен базар в подкрепа на Денислава Петрунова- диагностицирана с детска церебрална парализа, под наслов: "Доброто има дъх на Коледа". Тя посещава редовно четвърта възрастова група в детското заведение. Събраните средства от базара ще бъдат предоставени на семейството на Дени.
Държавните горски стопанства (ДГС) на територията на „Северозападно държавно предприятие“ започнаха ежегодното есенно залесяване с топола. Фиданките са осигурени от горските разсадници „Рибен“ към ДГС Плевен, „Гулянци“ към ДГС Никопол, „Мърчево“ към ДГС Монтана и „Галово“ към ДГС Оряхово.
Двадесет стиха на Карамфила Симеонова (Кари С.) красят улиците на Кула в седмицата преди Коледа.
Днес, 20 декември, е Игнажден- един от големите зимни празници преди Коледа. Според народната традиция този ден е наричан и Полазовден, защото се празнува в чест на полаза, на късмета, който носи всяка Нова Година. На Игнажден коледарските групи започват подготовката си за Рождество. Коледуването е най-важният момент, изпълняван след полунощ на Бъдни вечер. Народът ни казва, че ако коледарите не извършат своите обредни действия в определеното от традицията време, то годината и земята ще останат ялови и безплодни, защото нищо не може да се роди без да бъде заченато. Затова и всяко семейство се подготвя да посрещне коледарите като най-чакани гости.
На днешния ден се отбелязват 79 години от безсмъртния подвиг на капитан Димитър Списаревски. Граждани поднесоха венци и цветя на паметника на героя в центъра на Белоградчик. Димитър Списаревски е роден на 19 юли 1916 г. в град Добрич. След Ньойския договор семейството му е изгонено от града и се мести в Лом, а след това и в Белоградчик, където е родната къща на майка му Елисавета. На 20 декември 1943 г. Списаревски влиза в своя първи и последен въздушен бой. Оказал се в бомбардировъчната група на противника, той предприема първия в историята на българската военна авиация въздушен таран. Постъпката му е толкова стъписваща, че предизвиква уважение дори у вражеските пилоти.
Общо 1433 заявления за отпускане на целева помощ за отопление са приети за зимен сезон 2024/2025 г. от 1 юли до 31 октомври в Дирекция "Социално подпомагане" Кула за общините Кула, Бойница и Грамада. Това е с 42 по-малко в сравнение с миналата година. Отпуснати са средства на 1153 лица и семейства с 12 повече от миналата година. В община Кула са..
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за актуализация на техническия проект и строителството на участък с дължина 5 км от път III-1102 Арчар - Салаш. Оферти могат да се подават до 13 януари 2025 г., а индикативната стойност на проекта е 14 924 000 лв. без ДДС, съобщиха от пътната агенция...
В Монтана ремонтират северния вход на града с 30 000 000 лв. Средствата се отпускат по инвестиционната програма на общините на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Отсечката на булевард „Трети март", в посока Лом, ще бъде основно променена с предстоящия ремонт. Предвижда се изграждането на три кръгови кръстовища, от..
Започнаха планираните аварийни консервационно-реставрационни дейности на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида", , съобщават от общинската администрация. Укрепването се наложи заради срутването на част от външната крепостна стена през август 2023 г. Тогава достъпът до най-посещавания туристически обект във Видин бе ограничен, заради..
Представиха резултатите от разкопките край село Майор Узуново в музей „Епиграфски център“ във Видин. Проучването обхваща селище от ранния неолит, което е изключително значим обект за праисторията на България и на Балканския полуостров. Разкопките започнаха в началото на месеца под ръководството на Георги Ганецовски , директор на Регионалния..
На 90-годишна възраст почина Величка Каменова . Родена в чипровското село Горна Ковачица, през целия си живот остава учителка- по призвание и по съвест. Преподавала е в родното си село, в с. Василовци и в Монтана. Участвала е и в театралната трупа на Василовци. Пише книги за родния край, за детството, за учителските си години, за болките на хората..
Насилието в училище придобива все по-големи размери. При големите се пренася в интернет пространството. Основна роля за овладяването му има семейството. В Монтана отбелязаха Световния ден за борба с насилието над деца . В България всяко второ дете е изложено на риск от тормоз – вкъщи, в детската градина, в училище, на улицата или в интернет..