България и Румъния да отворят общата си граница за свободно преминаване от 1 януари. Такова предложение се обсъжда в двете държави, които в началото на месеца получиха отказ за присъединяване към Шенгенското пространство. За идеята съобщи пред журналисти българският евродепутат Андрей Новаков:
"Получих това интересно предложение, видях, че и Общинският съвет в Добрич също е гласувал такова- от 1 януари да вдигнем граничния контрол между България и Румъния с двустранно споразумение. На практика не нарушаваме нищо, тъй като не премахваме контрола на външни граници. Това да важи само за двата моста- Видин-Калафат и Русе-Гюргево. Прекратяваме граничния контрол на двата гранични пункта и започваме да пътуваме свободно. Мой колега румънец, доколкото знам, е изпратил запитване до Европейската комисия, с което да попита доколко това е възможно. По всичко личи, че е обсъждано и в Румъния. Със сигурност е много неконвенционално решение, но със сигурност не е конвенционално решение 11 години несправедливо да ни държат отвън. Може би е и някаква форма на протест. Бих подкрепил неговото обсъждане, ако не противоречи на договорите за функциониране на Европейския съюз. Ако е въпрос на двустранно споразумение между България и Румъния и е възможно, аз не виждам причина, тъй като при нас Шенген би се отразил на няколко граници- Видин-Калафат, Русе-Гюргево, Кулата-Промахон, Илинден-Ексохи. Ние граничим с Европейския съюз на север и на юг, така или иначе опашките на "Капитан Андреево" няма да се смалят, нито тези на "Калотина" и ако успеем заедно с Румъния, тъй като сме на една лодка с тях. С Гърция не бихме успели, тъй като биха нарушили шенгенски граници, но ние с Румъния не нарушаваме нищо“.
Общинският съвет в Добрич настоява за отваряне на границата със специална декларация, приета на председателски съвет. Зад нея застават общински съветници и от други региони, както и народни представители, обясни председателят на местния парламент Нивелин Радичков:
"Реакцията ни беше на следващия ден след като взеха решение в Брюксел. Освен до медиите, пратихме и до всички наши депутати от Добричка област, естествено те ни върнаха положително становище и обещаха да запознаят Европейския парламент, нашето Народно събрание. Обадиха се колеги от пограничните райони- от Силистра, от Русе, от Шумен, мисля, че има и от Видин колеги, които подкрепят самата декларация. От Констанца също приветстват тази инициатива за отваряне на границите, макар да е малко в сферата на пожеланията. Аз съм на мнение, че не стига, че в Добрич сме в края на България и в края на Европейския съюз, но нека да разберат, че не сме хора "втора ръка". Доволен съм, че всички наши депутати от Добрич са единни. Евродепутатите от България също говорят в един тон. Вижте и реакцията на Браншовата транспортна организация на Румъния. Те също пледират за такъв тип мерки. Не им се чака по границите. Туризмът също- всички минават за черноморските курорти оттук и ако границата е отворена, това ще благоприятства. Някой трябва да чуе, че в този край на България има хора, които не стоят в разкрачено положение и имат позиция и мнение".
Потърсихме мнението на преминаващите през Дунав мост 2.
"Ще е добре това, сега много се чака. Да бъде както в Европа, ще е супер... Минаваме за първи път с автомобил, не сме имали никакъв проблем, но организацията на движението в посока България-Румъния е по-добра от Румъния-България заради трафика на товарни автомобили. При всички положения сме за отваряне на границата, тъй като пътуваме много често из Европа и е ненормално, след като сме членове на Европейския съюз, да не сме членове и на Шенген... Тази идея е хубава, но проблемът няма да се реши заради митническите документи. Спасението е като на Турция- буферни паркинги и които са с митнически документи, да си ги оправят не тук, на границата, а на буферните паркинги... За първи път пътувам през Румъния за България. Бих искал да влязат в Шенген и България, и Румъния, да има свободно пътуване, но всичко зависи от това дали двете държави са готови. Мисля, че не сме готови като манталитет, щом не ни пускат, значи не сме готови... Добра е тази идея, сега много се бавим- и на отиване, и на връщане... Не заслужаваме Шенген- идете вижте как живеят там хората и как живеем ние..."
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..