Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинският музей с награда и атрактивни събития през 2022 година

4
Снимка: Регионален исторически музей Видин

Редица трудности съпътстваха през 2022 година работата на Регионален исторически музей Видин. Това обясни директорът Христина Кирилова, която е начело на културната институция от месец август. При встъпването си в длъжност тя намира заключени фондохранилища и кабинети, вследствие на което работата на музейните работници е сериозно затруднена:


„Не искам да звучи нескромно, но мисля, че от 1 август се опитахме с всички колеги да положим усилия музеят да излезе от това състояние, в което се намираше няколко години. За съжаление нещата не са добри и не мога да кажа, че всичко ни е наред, но мога да кажа, че наистина всеки от колегите полага усилия нещата да вървят към добро. За мен това е изключително важно, защото аз поех музея със заключени фондохранилища на отдел "Археология", на отдел "Нумизматика", директорския кабинет и още няколко помещения на колеги. Случиха се тези комисии, това изисква наистина много сериозна организация, много трудности, но все пак тези комисии се случиха. Нумизматиката приключи успешно, сега очакваме комисия за приключи проверката на отдел "Археология". За мен това беше изключително важно да се случи, защото наистина колегите нямаше как да работят, това не беше една нормална атмосфера за работа."


Въпреки трудностите в края на годината се организирани две изключително успешни изложби, част от фондовете са отворени и попълнени с помощта на дарители.


"Направихме две много хубави изложби. Едната е посветена на дарителките ни Красимира и Аделина Свещарови. Радвам се, че тази фамилия получи своето заслужено място и излезе от забравата. Тази изложба все още може да се види в музей Кръстата казарма…Другата изложба, която също беше доста атрактивна и интересна, която направихме спонтанно, посветена на лозата и виното през вековете, мисля, че се получи доста атрактинвно."



В началото на 2023 година Видинският музей ще бъде домакин на изложба, посветена на казармата от времето на социализма.


Успешна година отчитат видинските археолози, които  получиха наградата „Чудесата на 2022 година" за работата си на антична Бонония. Ръководителят на отдел "Археология" в Регионален исторически музей Видин и зам.-ръководител на проучваненто Ваня Ставрева смята, че наградата е напълно заслужена:


"Явно нашите усилия са видими на национално ниво, защото Бонония е един изключително важен обект не само за историята на Видин, но и за истоирята на България, за историята на Римската империя и нейните провинции, като часто от Дунавския римски лимес, още повече че обектът е включен в списъка и е при чакащите да влезе в списъка с културното историческо наследство на ЮНЕСКО, именно като част от Римския дунавски лимес. Така че наградата наистина е заслужена, резултатите вече са видими и съвсем скоро, нядавям се до няколко години, ще бъдат оценени и от нашите съграждани, и от туристите, които ще посещават Видин, защото разкопките, които в момента се водят в сектор западна крепостна сетна, са един бъдещ археологически парк, който ще бъде една нова атракция в нашия град.“


През тази година проучването на антична Бонония не получи финансиране от държавата и се извърши само с помощта на Община Видин. Археоолозите се надяват догодина Министерството на културата отново да ги подкрепи, както през предходните няколко сезона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00

В ход е процедура по обявяване на "Чутурите" за природна забележителност

В ход е процедурата по обявяване на скалните образувания "Чутурите" за природна забележителност. Обектът се намира в землището на град Грамада, област Видин. О сновният мотив за предложението е, че скалните образувания "Чутурите" в местността Стублата представляват забележителен обект на неживата природа, с безспорна естетическа и научна стойност...

публикувано на 07.11.24 в 14:50

WWF стартира кампанията "Абонирай се за природата"

Изчезването на дивите животни е сериал, главната роля в който играем ние. Това съобщиха от природозащитната организация WWF - България при старта на своята кампания "Абонирай се за природата".  Идеята на кампанията е да привлече вниманието на хората, на индивидуални дарители, на компании, към това, че както човек може да се абонира за всякакъв..

публикувано на 07.11.24 в 14:25

Как гражданите могат да си купят дърва за огрев от държавните горски стопанства

Гражданите могат да се снабдят с дърва за огрев като се свържат с представител на горското стопанство или го посетят на място. Всички горски стопанства, които са част от Северозападното държавно предприятие, предлагат дърва за огрев. Това каза Ивайло Ангелов- началник отдел "Стопанисване, ползване и опазване на горските територии" в СЗДП- Враца...

публикувано на 07.11.24 в 14:10

Временната организация на движението на видинския булевард обърква шофьори

Шофьори се оплакаха от организацията на движението по булевард "Панония" във Видин, който е в ремонт. По думите им, след като са започнали ремонтните дейности на другата част на главната пътна артерия в града, водачите трудно се ориентират в кое платно да се престроят, което е предпоставка за инциденти. Коментират, че на места, където се извършва..

публикувано на 07.11.24 в 13:56

В "Музикална зона" на 07 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс

На трети ноември светът се раздели с музикалната легенда Куинси Джоунс. Той е американски композитор, аранжор, диригент, тромпетист, музикален и телевизионен продуцент. За повече от шест десетилетия творческа дейност спечелва 27 награди "Грами" и 79 номинации. Сътрудничи си с разнообразни музикатни, като продуцира най-продавания албум в историята..

публикувано на 07.11.24 в 09:00