Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успяхме ли да спестим през изминалата година?

Снимка: Радио Видин

Едва 11% от българите са си позволили да спестят през изминалата година, според проучване на изследователски център "Тренд". 39% живеят нормално, но не могат да спестяват, а 19% харчат от спестяванията си. Без заеми и кредити не могат да изкарат 27% от запитаните. Според проучването, освен цената на храната и инфлацията, цената на енергията също е в топ три от проблемите на хората. 65,5% от българите работят заради прехраната и едва около 29% заради кариерната реализация. Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" коментира за БНР, че това трябва да е червена лампа за бизнеса. Според проучването, един от основните приоритети за правителството трябва да е борбата с високите цени, ограничаването на социалните неравенства и борбата с корупцията. През първото тримесечие на миналата година броят на депозитите е намалял с над 360 000. Българите продължават масово да закриват по-малките сметки в банките. Обяснение за тази тенденция може да се търси в обедняването на населението от 2020 г. насам, вследствие на здравната и на икономическата кризи. Над 80% от всички спестявания на българските домакинства в банките са концентирани в едва 15% от депозитите. В същото време почти 2/3 от всички банкови сметки съхраняват дребни суми до 2500 лв. Това показва анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Огромната част от банковите влогове обаче са с дребни суми. 67% от депозитите са със сметки до 2500 лв. Общата им стойност е едва 2,5 млрд. лв. или само 3,8% от всички спестявания в банките. В същото време големите депозити, със суми над 100 000 лв., са едва 1% от общия брой, но в тях се съхраняват около 30% от всички спестявания на домакинствата в банките. Кога един работещ може да си позволи да спестява и как инфлацията се отрази върху спестяванията ни? Това попитахме Адриан Николов, икономист от Института за пазарна икономика:


"Инфлацията със сигурност съкращава на много хора разполагаемия доход, особено в долния край на доходната структура и това съответно предотвратява и тяхната способност да спестяват. Това го видяхме изключително в последните публикувани кредитни статистики на БНБ, които много ясно сочат, че расте делът на бързите кредити. Това е знак, че очевидно за все по-голямата част от хората техните доходи не достигат от заплата до заплата да си плащат ежедневните и ежеседмичните разходи. От друга страна пък расте и делът на необслужваните бързи кредити, тоест дори това, което получават хората като трудово възнаграждение не успяват да се справят с него, та камо ли да останат пари и за спестяване... За съжаление, в нашата най-нова история имаше няколко доста неприятни инцидента, най-вече случаят с КТБ няма как да не излезе на преден план, което доста сериозно разклати доверието в системата на традиционното банкиране." 


Какво се случи със спестяванията на видинчани през изминалата година, предвид тежката икономическа ситуация и инфлационните процеси в страната? Разговаряхме с Владимир Георгиев, директор на видински клон на известна банка:


"Според мен и това, което виждам, нито е положителна, нито е отрицателна тенденцията. В годините хората, които са заделили някакви средства, може би част от тях, си закупиха някакви имоти с тези пари. Няма някакъв ръст при депозитите, но няма и някакво масово теглене или харчене от тези пари, така че общо взето няма някаква промяна при депозитите на хората... Хората, като че ли предпочитат вече в евро, във връзка и с това, че се очаква приемането на еврото и у нас."


Позволиха ли си видинчани да спестяват през изминалата година, въпреки сложната икономическа ситуация- това проверихме в анкета:


"Нямаме редовно правителство и оттук вече тръгват нещата. Цените тръгват нагоре. За мен годината беше сравнително успешно. Не успяхме да спестим, защото направихме сватба на дъщерята, но сме доволни... Успях да заделя нещо, за да се чувствам добре. Не е много, но пак е нещо... Не е много добра годината, която изпратихме. Като сме безработни, как да е добра?! Нормална беше годината, като всички други досега. Не успяхме да заделим, но успяхме да оцелеем... Аз лично се надявам през новата година да индексират заплащанията на пенсионерите, те имат най-много нужда.“


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00