Отстъпката от 25 стотинки за литър гориво, която бензиностанциите предлагаха, отпадна от 1 януари. Това стана след решение на Народното събрание, взето в последния му работен ден за миналата година, а малко преди това беше обсъдено удължаването на мярката, но до такова така и не се стигна.
Антикризисната помощ беше въведена на 9 юли, след влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на България за 2022 г. Първоначално беше прието отстъпката от 25 стотинки да се прилага до изчерпване на заложените в бюджета 150 милиона лева, като впоследствие за нея бяха отпуснати още 38 млн. лв., за да продължи до края на годината.
Вече пети ден зареждаме горива на редовната им цена. Как се отразява това на видинчани проверихме в анкета:
"По-добре беше с отстъпката, какво да ви кажа - не можем да спрем да караме. Говори се за някакви други отстъпки се обмисляли, но ще видим какво ще бъде... Зле ще ми се отрази, както и ми се отразява зле. Защото горивото е скъпо и непрекъснато расте... Аз съм такси, както виждате и беше наистина много полезна, но сега вече - не. Нито на бензина, защото аз слагам и бензин в колата, нито за дизел, в същото време говорят по телевизията, че ще падне надолу, а природният газ си расте нагоре, а от там и бензин, дизел и така. Казаха, че след Нова година са взели някакви мерки за друг вид отстъпка, обаче изведнъж я отрязаха... Как ще се отрази - като отидеш да заредиш за 20 или 30 лева някои от тях отказват, не щат да ти връщат тези 25 стотинки под мотива, че нямат дребни пари... Скъпо ще бъде много. Ако е възможно и има някакъв начин най-добре е да се намали цената на горивата... По-добре е да паднат цените изобщо, както говорят, че с 1 лев могат да паднат - това е най-добрият вариант."
Най-масовият бензин- А95 се търгува на цени между 2,30 и 3,20 лева за литър, а дизелът е в диапазона 2,70 - 3,40 лв./л.
Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..
Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години. Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай. Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..
Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...
Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола . Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..
За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..
В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..
В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН Димитър..