Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Горна Лука очаква по-добри времена

11
Снимка: Радио ВИДИН


Екипът на Радио ВИДИН се отправя към село Горна Лука. Едно прекрасно балканско селце, със 120 жители в момента, където живеят много мъже, които носят името Иван. Затова тук подобаващо се отбелязва празникът Ивановден, но по стар стил- на 20 януари. 

Село Горна Лука се намира в община Чипровци. Населеното място е на 334 метра надморско равнище. То е разположено край шосето, което свързва градовете Монтана и Белоградчик.

Теренът, на който се установяват хората, представлява лъка. Географското разположение дава и името на селото. Това е Горна Лъка, променило наименованието си на Лука и така се появява днешното Горна Лука.

Има и друга версия за името на селото, а именно, че заселниците, които са дошли от Западните покрайнини от Велика и Мала Луканя, са го донесли.


Жителите му намират работа предимно в дърводобива и дорвопроизводството. Животновъдството е намаляло, крави почти няма, хората предпочитат да гледат овце и кози.


На влизане в селото ни посрещат внушителни производствени халета, работили в миналото, но днес всичко е затворено. Продължаваме към кметството, покрай нас се редят красиви къщи, детска градина, висока и стабилна сграда на бившото училище, стабилна и здрава сграда на кметството, строена в миналото на доброволни начала от местните хора.


В кметството е ден за взимане на пенсиите и хората чакат да си получат месечните суми. 


Иван Иванов е кметски наместник трети мандат. Каквото е могъл да направи с помощта на Общината, е направил. Това са детска площадка, спортно игрище. Но това, според него, не е така мащабно, в сравнение  с предишното внушително строителство през 70-те години на 20 век:


"В интерес на истината не успях да задържа младите хора. Подобрения направихме като детска площадка, спортна площадка направихме. През лятото е пълно с деца и ползвам тези подобрения. Чисто ни е селото. Къщите са около150 обитаеми, но има и такива, които са пред разрушаване. Лошото е, че младите избягаха по чужбина и не си идват, и нищо не ги връща назад... Хората работят в дъскорезници, това ни е поминъкът - гората. Има и земеделски производители, но са малко... Навремето тук работеше ТПК, кожарски цех имаше, килимарство, дърводелски цех, но фалираха. От 2018 година не работи... Имахме и училище, сградата се ползваше за лагер, но се продаде...

Всички сгради са правени от местните хора, без дотации... Но всичко се продаде на частници и сега се рушат тези сгради. Не знам защо няма клауза, ако не го ползваш 10 години, Общината да може да си го върне обратно."


Горна Лука е в добър вид, хора по социални програми се грижат за чистотата. Възрастни жители са включени в социалната услугата "Топъл обяд", обяснява кметът Иванов:


„Пътищата ни са перфектни, но под всякаква критика са горските ни пътища. Изкарва се гора, но не се прави нищо за пътищата. Една отсечка от един километър възстановихме. Догодина три улици ще бъдат асфалтирани, около половин до един километър, това е от капиталовите разходи... Подготвени сме за зимата, на всяка къща се полагат пет кубика дърва."


Здравеопазването е в добро състояние. Селото разполага с кабинет, а двама лични лекари идват веднъж седмично.


„Всичко има, само дето пари няма. Ниски са пенсиите. 90% от хората нямат високи пенсии, средно 350-400 лева, а дават за лекарства над 100 лева... Водата ни – водопровод от 60-те години на миналия век, много аварии... За да направят ремонт на една къща, спират водата на цялото село, ужас е. Оплакват се хората", добавя Иван Иванов.


В сградата на кметството се помещава и местното читалище, в което има библиотека и група за народни песни, в която пеят няколко възрастни жени, казва библиотекарката Мариета Георгиева:


"Разнообразна ни е литературата. Закупихме книги на наша писателка от Чипровци- Корнелия Павлова... Имаме група от самодейци, това са седем баби, които пеят. Празнуваме Ивановден по-тържествено. Посещаваме всеки именик и той ни черпи с вино, баница, посещаваме ги с музика. А по-късно на центъра на селото правим общоселско тържество."


Хора от Горна Лука също разказаха за живота в селото:


"Живее се много добре, всичко имаме- магазин, автобус един път на ден, идват пенсиите редовно, въздухът е чист... Нищо вярно няма, което казва господинът. Ако си по-добре финансово, ще живееш по-добре. Кой както може се спасява... Имаме хранителен магазин, това е добре... Всичко ни липсва, бих попитала защо на циганите дават детски, а на нашите българи не дават?... На едни пенсионери дават ядене без пари, а на други - не и това питам... Аз не получавам топъл обяд, вдовица съм..."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13