Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново увеличение на минималната заплата предлагат от КНСБ

И от началото на тази година, сме свидетели на редица политически процеси, които поставят под съмнение лесното излизане от настоящата финансова, икономическа, а в последно време и здравна кризаПоследната макроикономическа прогноза на БНБ за 2023 година предвижда нулев икономически растеж. Това означава, че ни чака трудна, както за бизнеса, така и за обикновения потребител, година. На този фон не бива да забравяме и инфлацията, която постави на преден план доста проблеми за решаване, коментира за Радио ВИДИН Радостина Ивчева от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ:


"Забелязваме, че през изминалата година инфлацията расте във всеки месец между17-18 и над 18 %, което автоматично води до много големи проблеми с покупателната възможност. Да, номиналните работни заплати растат, но съотнесена към инфлацията, реалната покупателна възможност на българина спада. Виждаме, че това се случва през всеки месец от изминалата година.


Като цяло, средната работна заплата за България по данни от ноември 2022 година е 1787 лева. За Видин тя е 1245 лева, което е едно от най-ниските средни заплащания за страната.


От друга страна, минималната работна заплата на фона на минималните работни заплати в Европейския съюз е в пъти по-ниска и дори увеличението ѝ до 780 лева, не би довело до много голяма промяна в покупателната способност.


Затова ние се обявяваме за още едно увеличение на минималната работна заплата в средата на годината до поне 850 лева. Също така настояваме и за необлагаем минимум, равен на размера на минималната работна заплата, което смятаме, че ще подпомогне покупателната способност на българските граждани...“  


Средната работна заплата във Враца е 1696 лева, а в Монтана – 1340 лева. За сравнение- в София тя е 2423 лева, а във Варна – 1625 лева.  


България не може, а и не бива да е страната с най-ниски доходи в ЕС. Вече има някакво осъзнаване за това, че не можем да продължаваме да сме държавата с най-ниските заплати, с най-ниските данъци и оттам, най-ниските пенсии. Да се надяваме, че политическата криза е към края си, защото много спешно трябва да се случат доста промени, които да помогнат на българина да се чувства на място в България, а не да търси препитанието си в чужбина, както вече избраха между 2.5 и 3 милиона българи, допълни Радостина Ивчева:


"Страната ни страда от много голяма трудова миграция. Изследване на "Алфа Рисърч" показва, че 11 области в страната са донори на работна сила за държави от ЕС. Около 5 на сто от населението във Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Разград, Сливен, Смолян, Търговище и Хасково заминава зад граница. Това, на фона и на ниската раждаемост, води до проблеми на пазара на труда...


Със сигурност ни е нужна много по-добра социална политика. Нужна ни е подоходна политика, която повсеместно да доведе до нарастване на доходите, не само на минималната работна заплата. От ключова важност в момента е да бъде приет бюджет за 2023 година, тъй като удължаването на бюджета от миналата година на фона на инфлацията, която имаме, е неефективно и има редица сектори, които остават недофинансирани...


Всичко това води до натрупване на напрежение в населението, което е разбираемо."


България е в тежки кризи, особено видими през последните две години. Освен здравна, имаме и криза на осигуряването, която сега пенсионерите усещат най-осезаемо, защото те очакваха някакъв сериозен скок на техните доходи, което не се случи.


"Ние винаги сме се застъпвали за по-засилена социална политика на населението и нуждаещите се групи от него. Работим също и за изясняване на понятието "енергийна бедност“, за да могат хората по-лесно да се възползват от програмите, насочени към тях.“

Цялото интервю с Радостина Ивчева- в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как новите стандарти за красота променят женската идентичност

Днес на фокус поставяме темата за така наречените "нови стандарти за красота" . През годините много жени са били олицетворение на стандарт за красота. Като започнем от Мерлин Монро, минем през Кейт Мос, Моника Белучи и Синди Кроуфорд. Но днес стандартите за красота поне в България придобиват съвсем нова висота. В 21 век от жените се очаква да..

публикувано на 06.02.25 в 17:10

Предложение: Нови касови бележки да спират ДДС измамите при горивата

Бензиностанциите да записват на касовата бележка номерата на автомобилите, които зареждат гориво, за да се избегнат измами с данъци. Това предложение направи преди дни председателят на бюджетната комисия в парламента Делян Добрев, който посочи, че очакваните допълнителни приходи за бюджета от тази мярка биха били около 250 млн. лв. С предложението се..

публикувано на 06.02.25 в 14:06

Излезе от печат изследване за библиотеката на Осман Пазвантоглу

Излезе от печат изследването "Библиотеката на Осман Пазватноглу във Видин" на проф. Стоянка Кендерова, виден османист и арабист. В него са представени големината на фонда и тематичното разнообразие на библиотеката, построена в началото на 19 век. Със своите над 2 600 тома тя е най-голямата османска библиотека по това време в българските земи. В..

публикувано на 06.02.25 в 13:29

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50