Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ново увеличение на минималната заплата предлагат от КНСБ

И от началото на тази година, сме свидетели на редица политически процеси, които поставят под съмнение лесното излизане от настоящата финансова, икономическа, а в последно време и здравна кризаПоследната макроикономическа прогноза на БНБ за 2023 година предвижда нулев икономически растеж. Това означава, че ни чака трудна, както за бизнеса, така и за обикновения потребител, година. На този фон не бива да забравяме и инфлацията, която постави на преден план доста проблеми за решаване, коментира за Радио ВИДИН Радостина Ивчева от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ:


"Забелязваме, че през изминалата година инфлацията расте във всеки месец между17-18 и над 18 %, което автоматично води до много големи проблеми с покупателната възможност. Да, номиналните работни заплати растат, но съотнесена към инфлацията, реалната покупателна възможност на българина спада. Виждаме, че това се случва през всеки месец от изминалата година.


Като цяло, средната работна заплата за България по данни от ноември 2022 година е 1787 лева. За Видин тя е 1245 лева, което е едно от най-ниските средни заплащания за страната.


От друга страна, минималната работна заплата на фона на минималните работни заплати в Европейския съюз е в пъти по-ниска и дори увеличението ѝ до 780 лева, не би довело до много голяма промяна в покупателната способност.


Затова ние се обявяваме за още едно увеличение на минималната работна заплата в средата на годината до поне 850 лева. Също така настояваме и за необлагаем минимум, равен на размера на минималната работна заплата, което смятаме, че ще подпомогне покупателната способност на българските граждани...“  


Средната работна заплата във Враца е 1696 лева, а в Монтана – 1340 лева. За сравнение- в София тя е 2423 лева, а във Варна – 1625 лева.  


България не може, а и не бива да е страната с най-ниски доходи в ЕС. Вече има някакво осъзнаване за това, че не можем да продължаваме да сме държавата с най-ниските заплати, с най-ниските данъци и оттам, най-ниските пенсии. Да се надяваме, че политическата криза е към края си, защото много спешно трябва да се случат доста промени, които да помогнат на българина да се чувства на място в България, а не да търси препитанието си в чужбина, както вече избраха между 2.5 и 3 милиона българи, допълни Радостина Ивчева:


"Страната ни страда от много голяма трудова миграция. Изследване на "Алфа Рисърч" показва, че 11 области в страната са донори на работна сила за държави от ЕС. Около 5 на сто от населението във Видин, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Разград, Сливен, Смолян, Търговище и Хасково заминава зад граница. Това, на фона и на ниската раждаемост, води до проблеми на пазара на труда...


Със сигурност ни е нужна много по-добра социална политика. Нужна ни е подоходна политика, която повсеместно да доведе до нарастване на доходите, не само на минималната работна заплата. От ключова важност в момента е да бъде приет бюджет за 2023 година, тъй като удължаването на бюджета от миналата година на фона на инфлацията, която имаме, е неефективно и има редица сектори, които остават недофинансирани...


Всичко това води до натрупване на напрежение в населението, което е разбираемо."


България е в тежки кризи, особено видими през последните две години. Освен здравна, имаме и криза на осигуряването, която сега пенсионерите усещат най-осезаемо, защото те очакваха някакъв сериозен скок на техните доходи, което не се случи.


"Ние винаги сме се застъпвали за по-засилена социална политика на населението и нуждаещите се групи от него. Работим също и за изясняване на понятието "енергийна бедност“, за да могат хората по-лесно да се възползват от програмите, насочени към тях.“

Цялото интервю с Радостина Ивчева- в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50